Ana Sayfa YEMEK Vişneli – Çikolatalı Pasta Tarifleri

Vişneli – Çikolatalı Pasta Tarifleri

0
647

İnce bir keke, bol muhallebiye ve nefis vişnelere sahip olan bu yaş pasta için önce kekin hazırlanması ve fırınlanması gerekmektedir.

Kekin hazırlanması için önce 3 yumurta ve 1,5 bardağı toz şeker 5 dakika boyunca yüksek devirde karışım köpürene kadar çırpılır. Bu karışıma 1 su bardağı süt ve 1 çay bardağı sıvı yağ eklenerek çırpılmaya devam edilir. Ayrı bir kapta 1,5 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu, 3 yemek kaşığı kakao ve 1 paket vanilya kaşıkla karıştırılarak sıvı karışımın içine eklenir. Tahta bir kaşık veya spatula ile karıştırılan kek harcı yağlanmış veya yağlı kâğıt serilmiş yuvarlak tepsiye dökülerek önceden 180 derecede ısıtılmış fırının içinde pişmeye bırakılır. Vişneli güldüren pasta tarifi

Kek fırında pişerken pastanın kreması hazırlanmaya başlar. Krema için 1 su bardağı soğuk süt ve 1 paket toz kremşanti mikser ile çırpılır ve soğuması için buzdolabına konulur. Ocağa konan diğer bir kapta 4 su bardağı süt,  yarım su bardağı toz şeker ve 5 yemek kaşığı un karıştırılarak pişirilir. Kıvamının daha akıcı hale gelmesi için mikserle çırpılır ve ılınmasının ardından dolaba konulan kremşanti ile karıştırılır ve böylece krema hazırlanmış olur.

Çekirdekleri çıkartılmış 2 su bardağı vişne, 2 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı ile birlikte ocakta 10 dakika kaynatılır.

Fırından çıkarılmış ve ılınmış olan kek, 4 eşit kata bölünür. Büyük bir servis tabağına önce kekin ilk katı konur, vişne suyu ile ıslatılarak kremadan bir miktar dökülür. Üzerine vişne dizilir ve bu sistemle diğer kek katları da hazırlanır. En üst kata kremanın kalanı sürülür ve vişne ve bitter çikolatalarla süsleme yapılır. Vişneli ve çikolatalı pasta bu şekliyle servise hazırdır.

Vişneli- Çikolatalı Sünger Kek Tarifi:

Vişneli-Çikolatalı Sünger Kek tarifi için öncelikle Sünger Kek hazırlanmalıdır. Bu kekin hazırlanması için öncelikle 6 adet yumurtanın sarısı ve beyazı birbirinden ayrılır. Yumurta sarılarını ve 1 su bardağı şekeri cam bir kâse içinde şekerler tam olarak eriyene kadar çırpmak gereklidir. Yumurta akları da mikser yardımıyla iyice köpürene kadar çırpılır. Donmuş vişne nerede kullanılır?

Başka bir derin kabın içerisine 100 gr un, 40 gr nişasta, 40 gr kakao ve bir çay kaşığı tuz elenerek eklenir. Bu katı malzemelerin karışımı, kabartılan yumurta aklarının üzerine yavaş yavaş konur ve tahta bir kaşık ile karıştırılır. Son olarak da yumurta sarısı ve şeker eklenerek kekin harcı hazırlanır. Bu harç kelepçeli bir kalıba dökülerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 25-30 dakika pişirilir.

Kekin içerisine sürmek için 1 su bardağı soğuk süt ve 1 paket sade kremşanti çırpılarak hazırlanır ve soğuması için buzdolabına konur.

Kekin üzerine sürmek için 1 su bardağı soğuk süt ve 1 paket kakaolu kremşanti çırpılarak hazırlanır ve buzdolabında soğumaya bırakılır.

Kekin pişmesinin ardından kek kalınlığına göre 2 veya 3 parçaya ayrılır. Kekin ilk katının servis tabağına konulmasının ardından sade kremşantiden bir miktar konur ve üstüne vişne eklenir. Aynı şekilde tüm katların hazırlanmasının ardından kakaolu kremşanti kekin üstüne ve kenarlarına sürülerek pastanın üstü vişne ve çikolata ile süslenmeye başlar. Tüm bu hazırlıkların ardından sünger kek servise hazırdır. Vişne lekesi nasıl çıkar?

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın