Ana SayfaHAYATPRATİKTıkanan Giderler Nasıl Açılır?

Tıkanan Giderler Nasıl Açılır?

Eski binalarda sık sık yeni binalarda da nadiren görülen ciddi problemlerden birisi tıkanan borulardır. Bazen bu durum sadece binanın yaşıyla ilgili değildir. Binanın sistemi, kullanıcıların hatası gibi durumlar da boruların tıkanmasına neden olabilir. Bina sisteminde sık sık dirsek kullanmak sorunu ikiye katlar. Bu konuda en büyük sorun tuvalet borulardandır. Tuvalet borularını, lavabolar, küvet giderleri takip eder.

Tıkanan Tuvalet Borularını Açmak

Tuvalet boruları genellikle tuvaletin içine atılan katı cisimlerden ya da bol kullanılan tuvalet kağıdından dolayı tıkanır. Tuvalet borularının açılmasına ne yazık ki bireysel olarak uygulanabilecek bir yöntem yoktur. Eğer daireye özgü bir durumsa bu işle uğraşan kurumsal firmalara başvurmalısınız.  Tuvalete kesinlikle atılmaması gereken 13 şey

Lavabo ve Küvet Giderlerini Açmak

Lavabolar ve küvetler genellikle saçların borulara ulaşması sebebiyle tıkanır. Eğer sorun anlıksa ve ciddi değilse sadece pompa kullanarak soruna çözüm bulabilirsiniz. Pompayla beraber şiş gibi bir çubukla da gideri yoklayabilirsiniz. Son olarak gider borusunu alttan biraz sallandırarak açılmasını bekleyebilirsiniz. Ancak bunlar çözüm olmazsa profesyonel ürünlere başvurabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak marketlerde satılan lavabo açıcılarını kullanabilirsiniz. Bu malzeme, giderin tam üzerine dökülür ve üzerine de kaynamış su dökülür. Bu işlemi uygularken oluşacak buhardan ve giderken uzak durmalısınız. Ortamdaki havayı solumamalısınız. Üstelik lavabo açıcı tozları sık sık kullanmak; boruları tam anlamıyla temizlemek yerine boruda kireç tabakası biçiminde kalıntılar bırakır. Bunun için bu uygulamayı da sık sık yapmaktan kaçının. Tüm uygulamalara rağmen sorun giderilmediyse; bu konuda uzman firmalarla iletişime geçmelisiniz. Tuvaletiniz tıkalıysa çözüm bulaşık deterjanı olabilir

Lavabo ve Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığı açmak için kullanacağınız yöntemlerden en etkili yöntem robot cihazla tuvalet tıkanıklığı açma yöntemidir. Robot cihaz teknolojisi sayesinde, tuvalet tıkanıklığı açılırken gider borusuna zarar verilmez aynı zamanda ev içinde de tadilat ortamı meydana gelmez.

Lavabo tıkanıklığı için de kullanılan robot cihaz sayesinde lavabo tıkanıklığına sebep olan cisimler ya parçalanır ya da çekip çıkarılır. Robot cihaz kullanımından sonra kameralı görüntüleme cihazı kullanılarak, lavabo veya tuvalet gider borusunda başka sorun olup olmadığı tespit edilebilir.

Tıkanan Boruları Doğal Yollarla Açmak

Tıkandığını ve suyun geç gittiğini gördüğünüz gider borularına, sağlık için zararlı kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız; evdeki doğal malzemelerle soruna çözüm bulabilirsiniz. Ev temizliğindeki mucizeleriyle bilinen karbonat ve sirke bu konuda da işin uzmanları. Tıkanmış olan gidere, yarım bardak sirke ve yarım bardak da karbonat dökerek; 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından da kaynamış suyu giderin üzerine boşaltmalısınız. Eğer lavabonuz çok tıkalıysa işlemi, birer saat arayla iki kez uygulayabilirsiniz.

Boruların Tıkanmasını Önlemek

Bu tür işlemlerle uğraşmamak için boruların tıkanmasını önlemek için elinizden geleni yapmalısınız. Tesisatın daha uzun vade dayanması için de kullanıma dikkat etmeniz gerekir. Bunun için;

  • Mutfak lavabolarına, yemek ve küçük çöp atıkları atmayınız. Mutfak lavabolarının en çok tıkanma nedeni bu küçük çöplerdir ve bunların başında da çay gelir.
  • Banyo lavabolarında ve küvetlerde, saçların gidere gitmesini önleyecek aparatlar kullanmalısınız. Böylece kullanım ardından aparatla beraber kalıntıları da alabilir ve gideri temiz tutabilirsiniz.
  • Tuvalet borularının tıkanmaması için tuvalet deliğine kesinlikle katı, suda çözünemeyecek cisimler atmamalısınız. Ayrıca tuvalet kâğıdını yumuşak, suda kolay eriyen türlerden seçmeli ancak yine de bol miktar kullanmamalısınız. Mümkünse kâğıt kalıntılarını çöpe atmalısınız.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler