Ana Sayfa SAĞLIK Zona Sebebiyle Oluşan İzler Nasıl Önlenir?

Zona Sebebiyle Oluşan İzler Nasıl Önlenir?

MayoClinic.com’a göre, zona ciltte döküntüye neden olan viral bir enfeksiyondur. Su çiçeğinin virüsünün neden olduğu zona, bazı insanlar için çok acı verici ve zor olabilir. Şiddetli vakalarda yara izlerinin tamamen önlenmesi imkansız olsa da, izleri önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Cildinizi düzenli olarak soğuk suyla ve kurutmayan bir sabunla yıkayın. Cildinize yalnızca ihtiyaç duyulan nemi vermekle kalmaz, aynı zamanda virüsü başkalarına da yaymanızı önler. Her zaman temiz havlu veya tek kullanımlık havlu kullandığınızdan emin olun. Zona ağrıları nasıl önlenir ve rahatlatılır?

Gerektiğinde ibuprofen veya naproksen gibi reçetesiz bir ağrı kesici kullanın. Bu, kaşıntılı veya özellikle ağrılı hale geldiğinde cildinizi kaşımaktan ve dokunmaktan alıkoyacaktır, böylece cildinizde iz kalmasını önler.

Cildinizi nemli ve esnek tutmak için kaşıntı önleyici krem, kalamin losyonu veya aloe vera jeli kullanın. Cilt tipinize en uygun olanı görmek için birkaç farklı topikal tedavi denemek zorunda kalabilirsiniz.

Günde birkaç kez soğuk banyo yapın veya kaşıntıyı hafifletmek, cildinizin kurumasını ve dökülmesini önlemek için cildinize soğuk kompres uygulayın.

İyi beslenin. Zayıf beslenme, bağışıklık tepkisinin yavaş olmasına ve cildinizin olabildiğince çabuk iyileşmesini engelleyebilir. Ton balığı, somon balığı gibi omega-3 yağ asitleri içeren balıkların eklenmesi iltihaplanma ve cildin kurumasını azaltmaya yardımcı olabilir. Zona hastalığı evde nasıl tedavi edilir?

Dikkat
Çok fazla kimyasal veya doğal olmayan ürünler içeren sert topikal uygulamalardan kaçının. Bunlar günlük cilt bakımı için uygun olsa da, zona kullanırken cildinizi daha da tahriş edebilir.

Zona kaynaklı şiddetli ağrınız varsa, tahrişin en aza indirilmesine yardımcı olacak reçeteli bir ağrı kesici hakkında doktorunuzla konuşun. Acı stresi, bağışıklık sisteminizi yavaşlatıp sizi olabildiğince çabuk iyileşmenizi engelleyebilir.

Uyarı
Çocuklarınızdan veya zonanız varken suçiçeği geçirmemiş herhangi birinizden uzak durun.

İlgili Makaleler

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...