Ana SayfaYEMEKKavun Nasıl Seçilir?

Kavun Nasıl Seçilir?

Yaz aylarının ortalarına doğru gelmemizle birlikte, karpuzun kankası kavun da sofralarımızdaki yerini almaya başladı. Karpuza göre her daim daha bir “ağırbaşlı” ve “tok” olan bu meyveye gereken özeni gösterirseniz, pişman olmazsınız. Çünkü güzel bir yemeğin ardından kavundan daha iyi bir tatlı olamaz. Ancak hatalı seçimlerin ancak iş işten geçtikten sonra anlaşıldığı her alanda olduğu gibi kavun da özen ister.

Önce Kavunun Cinsini Seçin

Ülkemizde sıklıkla satılan kavun türleri Galia, Kırkağaç ve Hasanbey’dir. Galia tipi kavunlar yazın ilk kavunlarıdır. Sarı ve yuvarlak olan bu tip kavunlar tatlı ve suludur. Kırkağaç kavunu ise yazın ilerleyen dönemlerinde piyasaya çıkar. Anavatanı Manisa olan bu kavunun, şeker oranı Galia’ya göre daha düşük olsa da aroması oldukça kuvvetlidir. Ayrıca Kırkağaç kavunu kesilmediği sürece uzun süre saklanabilir. Hasanbey kavunu ise Ankara bölgesinde ve çevresinde yetişir. Yazın sonuna doğru çıkan bu kavunun koyu yeşil rengi kendisini tanımayanları yanıltır. Zira Hasanbey kavunu kendisinden beklenmeyecek kadar yoğun kokulu, tatlı ve suludur. Ağaç kavunu reçeli nasıl yapılır?

Gözle, Burunla ve Elle İnceleyin

Tezgâhtan kavun alırken öncelikle uzaktan gözle bakın. İyi bir kavunun boyutu, tezgâh ortalamasının yakınlarında olmalıdır. Yani alacağınız kavun ne çok büyük ne de çok küçük olsun. Böylece beklenmedik bir sürprizle karşılaşma ihtimaliniz azalacaktır. Ayrıca kavunun hatları da düzgün olmalıdır. Galia tipi kavunlar için hatlar yuvarlak, Kırkağaç için biraz daha uzun ve Hasanbey için üste doğru uzun alta doğru yuvarlağımsı olmalıdır.

İnsanların huylarının beklenmedik biçimde çıkması için “kavun değil ki bu, dibini koklayıp seçesin” denildiğini duymuşsunuzdur. İnsanların huylarını bilemeyiz ama, bu söz kavun için çok doğrudur. Kavununuzun olgunluğunu dibinden anlayabilirsiniz. Dip noktasını kokladığınızda hoş bir koku veriyorsa ve dokunduğunuzda yumuşaksa, o kavun olgundur. Ancak çok fazla kokuyorsa ve çok yumuşaksa o kavunun “içi geçmiş” olabilir. Yaz meyve ve sebzeleri kışa nasıl saklanır?

Kavunun dış çeperine elinizle vurarak kontrol etmelisiniz. İyi bir kavunun dış yüzeyi ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Ayrıca cinsine göre üzerinde oluşan çizgilerin de düzgün olmasına dikkat edin. Ayrıca olgun kavunların sapı daha kolay kopar.

Özkütle ise kavunla karpuzun ortak seçim yöntemidir. “Kavunun ağır olanı iyidir” dense de aslında önemli olan özkütledir. Meyve olgunlaştıkça içerisindeki şeker oranı artar. Dolayısıyla da gittikçe daha “yoğun” hale gelir. Elinize aldığınızda boyuna göre ağır, yani “dolu dolu” olan bir kavun, evdekileri sevindirip sizi gururlandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler