Ana Sayfa SAĞLIK Bu 6 Sinyal Size Kalp Krizi Geçireceğinizi Söylüyor

Bu 6 Sinyal Size Kalp Krizi Geçireceğinizi Söylüyor

Kalp krizi batı ülkelerinde en önemli ölüm nedenleri arasındadır. Hatta bir çok ülkede ilk sırada. Bu nedenle kalp krizinin semptomlarını tanıyabilmek önemlidir. Hayatınızı kurtarabilir! Çoğu insan kalp krizlerinin aniden olduğunu düşünür, ancak çoğu durumda gerçek olaydan haftalar önce sinyaller vardır.

Sinyaller
Kalp krizi geçirirken, kalbiniz kalp aritmi nedeniyle vücudunuza kan pompalamayı keser. Bu kalp ritim bozukluğu sıklıkla tıkalı arterlerden kaynaklanır. Kalp krizi geçirenlerin çoğu haftalar boyunca ataklara yol açan şiddetli rahatsızlıklardan muzdariptir: göğüste ağrı, nefes darlığı, bulantı, baş dönmesi, bayılma ve kalp çarpıntısı. Elbette, bu semptomlardan birini kendi başınıza yaşarsanız, bu tamamen farklı bir şey anlamına da gelebilir (soğuk algınlığı olan birinin de nefes darlığı olabilir). Yine de bu semptomların bir kombinasyonu, yaklaşmakta olan kalp krizinin bir göstergesi olabilir. Bu semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız doktora gitmeniz hayat kurtarabilir. Yüksek tansiyonu düşüren yiyecekler

Sessiz kalp krizi
Tüm kalp krizlerinin yarısının farkedilmediğini biliyor muydunuz? Bu oldukça şok edici, özellikle sessiz kalp krizlerinden birine sahipseniz, kalp yetmezliğinden veya diğer sağlık sorunlarından ölme ihtimalinizin üç kat daha fazla olduğunu bilmeniz gerekir. Çoğu kişi kalp krizi geçirdiğinde, inanılmaz acı çekmeyi ve nefes almamayı düşünür. Ancak kalp krizi de tamamen fark edilmeden geçirilebilir. Her zamankinden biraz daha yorgun hissedebilir ve kalp çarpıntısı yaşayabilir ve biraz daha fazla terleyebilirsiniz. Ancak bu belirtiler birkaç nedenden ötürü ortaya çıkabilir. Hemen kalp krizi olarak düşünmemek gerekir diye düşünüyorsanız bu tehlikedir.

Sessiz belirtiler
Sessiz bir kalp krizi farketmezsiniz (adı üzerinde), fakat sadece yorgunluktan daha ciddi bir soruna işaret eden birkaç semptom vardır. Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşıyorsanız, dikkatli olduğunuzdan emin olun. Endişeleniyorsanız doktorunuza başvurun.

Boyuna, çeneye veya sırta yayılabilen göğüste sıkışma veya sıkılma hissi
Terlemek
Kusma, mide bulantısı
Üst karın ağrısı
Omuz bıçakları arasındaki ağrı
Nefes darlığı
Aşırı yorgunluk
Baş dönmesi
Huzursuz duygu, kaygı
Solunum hızlanması Damarlarınızı doğal yollardan temizlemenin 9 yöntemi

KADINLAR DİKKAT
Kadınlarda kalp krizinin işareti ve semptomları erkeklerden daha az belirgindir. Belirtiler genellikle menopoz belirtileri ile karıştırılır. Kalp hastalığının önemli nedenleri genler, yüksek tansiyon, obezite, stres, yetersiz egzersiz ya da sigara değildir. Tıpkı erkekler gibi, kadınlar da göğüslerinde, üst kollara, boyun, çene, sırt ve karın bölgesine yayılabilen gerginlik veya sıkışma ağrısı yaşarlar. Ağrı genellikle 5 dakikadan uzun sürer ve terleme, bulantı veya kusma ile birlikte ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, kadınlar sıklıkla ‘Sessiz semptomlar’ altında listelenen diğer semptomları da yaşarlar. Ayrıca, kalp hastalığını gösterebilecek şu sağlık sorunlarını da görmezden gelmemelisiniz:

Ani görme kaybı veya çift ya da bulanık görme
Bunlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal acil servise gitmenizi öneririz.

Şişmiş bacaklar
Şişmiş veya ağrılı bacaklar derin ven trombozunu gösterebilir. Bu problem aortta tıkanmalara neden olabilir. Derhal doktorunuzu arayın.

Renksiz göz kapakları
Sarı göz kapakları veya göz kapaklarındaki sarı lekeler, kolesterol seviyenizin çok yüksek olduğunu göstererek kalp hastalığı riskini artırabilir. Bu durumda, bir doktorun kolesterol seviyenizi kontrol etmesine izin vermelisiniz.

Kırmızı, hassas diş etleri
Oral bakteriler kan dolaşımına girdiğinde ve kalp kapakçığının yakınında durduğunda kardiyovasküler hastalıklar geçirebilirsiniz. Araştırmalar, diş hekiminizin düzenli olarak dişlerinizi temizlemesinin kalp hastalığı riskini azalttığını göstermektedir.

Mavi parmaklar
Mavi (ish) parmaklarınız, ayak parmaklarınız, kulak memeleriniz, elleriniz, dudaklarınız veya yanaklarınız varsa doktorunuzu ziyaret edin. Bu, dokudaki oksijen eksikliğinden kaynaklanabilir ve bu da kalp yetmezliğine işaret edebilir.

Belirtiler aniden veya daha yavaş bir şekilde ortaya çıkabilir ve kişi başına farklılık gösterebilir. Kalp krizi geçirirken sakin olmanız ve oturmanız ya da uzanmanız önemlidir. Hastaneye kendiniz gelmeyin, ambulans çağırın.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,820BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...