Ana Sayfa SAĞLIK Bu 6 Sinyal Size Kalp Krizi Geçireceğinizi Söylüyor

Bu 6 Sinyal Size Kalp Krizi Geçireceğinizi Söylüyor

Kalp krizi batı ülkelerinde en önemli ölüm nedenleri arasındadır. Hatta bir çok ülkede ilk sırada. Bu nedenle kalp krizinin semptomlarını tanıyabilmek önemlidir. Hayatınızı kurtarabilir! Çoğu insan kalp krizlerinin aniden olduğunu düşünür, ancak çoğu durumda gerçek olaydan haftalar önce sinyaller vardır.

Sinyaller
Kalp krizi geçirirken, kalbiniz kalp aritmi nedeniyle vücudunuza kan pompalamayı keser. Bu kalp ritim bozukluğu sıklıkla tıkalı arterlerden kaynaklanır. Kalp krizi geçirenlerin çoğu haftalar boyunca ataklara yol açan şiddetli rahatsızlıklardan muzdariptir: göğüste ağrı, nefes darlığı, bulantı, baş dönmesi, bayılma ve kalp çarpıntısı. Elbette, bu semptomlardan birini kendi başınıza yaşarsanız, bu tamamen farklı bir şey anlamına da gelebilir (soğuk algınlığı olan birinin de nefes darlığı olabilir). Yine de bu semptomların bir kombinasyonu, yaklaşmakta olan kalp krizinin bir göstergesi olabilir. Bu semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız doktora gitmeniz hayat kurtarabilir. Yüksek tansiyonu düşüren yiyecekler

Sessiz kalp krizi
Tüm kalp krizlerinin yarısının farkedilmediğini biliyor muydunuz? Bu oldukça şok edici, özellikle sessiz kalp krizlerinden birine sahipseniz, kalp yetmezliğinden veya diğer sağlık sorunlarından ölme ihtimalinizin üç kat daha fazla olduğunu bilmeniz gerekir. Çoğu kişi kalp krizi geçirdiğinde, inanılmaz acı çekmeyi ve nefes almamayı düşünür. Ancak kalp krizi de tamamen fark edilmeden geçirilebilir. Her zamankinden biraz daha yorgun hissedebilir ve kalp çarpıntısı yaşayabilir ve biraz daha fazla terleyebilirsiniz. Ancak bu belirtiler birkaç nedenden ötürü ortaya çıkabilir. Hemen kalp krizi olarak düşünmemek gerekir diye düşünüyorsanız bu tehlikedir.

Sessiz belirtiler
Sessiz bir kalp krizi farketmezsiniz (adı üzerinde), fakat sadece yorgunluktan daha ciddi bir soruna işaret eden birkaç semptom vardır. Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşıyorsanız, dikkatli olduğunuzdan emin olun. Endişeleniyorsanız doktorunuza başvurun.

Boyuna, çeneye veya sırta yayılabilen göğüste sıkışma veya sıkılma hissi
Terlemek
Kusma, mide bulantısı
Üst karın ağrısı
Omuz bıçakları arasındaki ağrı
Nefes darlığı
Aşırı yorgunluk
Baş dönmesi
Huzursuz duygu, kaygı
Solunum hızlanması Damarlarınızı doğal yollardan temizlemenin 9 yöntemi

KADINLAR DİKKAT
Kadınlarda kalp krizinin işareti ve semptomları erkeklerden daha az belirgindir. Belirtiler genellikle menopoz belirtileri ile karıştırılır. Kalp hastalığının önemli nedenleri genler, yüksek tansiyon, obezite, stres, yetersiz egzersiz ya da sigara değildir. Tıpkı erkekler gibi, kadınlar da göğüslerinde, üst kollara, boyun, çene, sırt ve karın bölgesine yayılabilen gerginlik veya sıkışma ağrısı yaşarlar. Ağrı genellikle 5 dakikadan uzun sürer ve terleme, bulantı veya kusma ile birlikte ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, kadınlar sıklıkla ‘Sessiz semptomlar’ altında listelenen diğer semptomları da yaşarlar. Ayrıca, kalp hastalığını gösterebilecek şu sağlık sorunlarını da görmezden gelmemelisiniz:

Ani görme kaybı veya çift ya da bulanık görme
Bunlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal acil servise gitmenizi öneririz.

Şişmiş bacaklar
Şişmiş veya ağrılı bacaklar derin ven trombozunu gösterebilir. Bu problem aortta tıkanmalara neden olabilir. Derhal doktorunuzu arayın.

Renksiz göz kapakları
Sarı göz kapakları veya göz kapaklarındaki sarı lekeler, kolesterol seviyenizin çok yüksek olduğunu göstererek kalp hastalığı riskini artırabilir. Bu durumda, bir doktorun kolesterol seviyenizi kontrol etmesine izin vermelisiniz.

Kırmızı, hassas diş etleri
Oral bakteriler kan dolaşımına girdiğinde ve kalp kapakçığının yakınında durduğunda kardiyovasküler hastalıklar geçirebilirsiniz. Araştırmalar, diş hekiminizin düzenli olarak dişlerinizi temizlemesinin kalp hastalığı riskini azalttığını göstermektedir.

Mavi parmaklar
Mavi (ish) parmaklarınız, ayak parmaklarınız, kulak memeleriniz, elleriniz, dudaklarınız veya yanaklarınız varsa doktorunuzu ziyaret edin. Bu, dokudaki oksijen eksikliğinden kaynaklanabilir ve bu da kalp yetmezliğine işaret edebilir.

Belirtiler aniden veya daha yavaş bir şekilde ortaya çıkabilir ve kişi başına farklılık gösterebilir. Kalp krizi geçirirken sakin olmanız ve oturmanız ya da uzanmanız önemlidir. Hastaneye kendiniz gelmeyin, ambulans çağırın.

İlgili Makaleler

Kalp Damarlarını Açan Süper Yiyecekler

Doğru yiyeceği doğru şekilde yerseniz kalp hastalığı önlenebilir. Bu listede bulacağınız süper yiyecekler, diğer...

Basit Gibi Görünen Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi belirtisinin son anda kolda ve göğüste ciddi, dayanılmaz bir ağrı olduğunu biliriz....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,312BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Ceviz Kabuğundan Bütün Olarak Nasıl Çıkarılır

Ceviz ağaçlarından cevizler yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı. Bir ay sonra taze ceviz satılmaya başlanacak.  Siz de evinizde taze cevizleri alıp soyup içlerini kurutmak isterseniz...

Elde Kot Boyama Nasıl Yapılır?

Kont pantolon, mont ve ceket boyama için için daha çok elde boyama tavsiye edilir. Bunun için giysi, bir kova sıcak su içerisine daldırılır ve...

Boş Yumurta Kartonlarınızı Atmayın: Şaşırtıcı Şeyler Yapın

Daha az atmak ve daha fazla geri dönüşüm yapmak istiyorsanız, bu kesinlikle iyi bir fikirdir. Yumurtaların satıldığı karton boşaldığında ortak şey onu atmaktır. Bir...

Ekmek Makinasında Yapabileceğiniz 5 Şaşırtıcı Şey

Evinizde bulunan ekmek makinasını sadece ekmek yapmak için kullanıyorsanız bu yazımızı okuyun. Evet yanlış dumyadınız, ekmek makinasında ekmek dışında da farklı pişirmeler yapabilirsiniz. Pilav Pilavla başlayalım....