Ana Sayfa SAĞLIK Kavunun 9 Şaşırtıcı Sağlık Faydası

Kavunun 9 Şaşırtıcı Sağlık Faydası

Kavun yaz aylarında vazgeçilmez meyvelerinden biridir. En büyük çekiciliği lezzeti olsa da tatlı özsuyu besleyicidir ve birçok sağlık faydası vardır.

Kavunun şaşırtıcı 9 faydası var.

1. Besinlerdeki Zengin
Kavun farklı besin profilinin, tartışmasız en değerli varlığıdır.

1 bardak kavun (177 gram) porsiyonu şunlar var

Kalori: 64
Karbonhidrat: 16 gram
Lif: 1,4 gram
Protein: 1 gram
Yağ: 0 gram
C vitamini: günlük referans alımının% 53’ü (RDI)
B6 Vitamini: RDI’nin% 8’i
Folat: RDI’nın % 8’i
K Vitamini: RDI’nın% 6’sı
Potasyum: RDI’nin% 12’si
Magnezyum: RDI’nın% 4’ü

Ek olarak, bal özü meyvesi ve tohumları ayrıca beta-karoten (A vitamini), fitoen, kersetin ve kafeik asit (antioksidan) içeren güçlü antioksidan kapasiteye sahip bileşikler içerir. Kavun nasıl seçilir?

2. Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir
Genel olarak, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yüksek kan basıncı ve kalp hastalığı riskini azaltır. Tatlı kavun düşük sodyumlu ve potasyum bakımından zengin bir meyve olduğundan, sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir.

3. Kemik Sağlığına Çok Önemli Besinler İçerir
Kavun, folat, K vitamini ve magnezyum gibi güçlü kemiklerin onarımı ve bakımı için hayati önem taşıyan birkaç besin içerir.

Folat , yüksek seviyeleri zamanla azalmış kemik mineral yoğunluğuna bağlanmış olan homosistein yıkımı için gereklidir.

Günlük magnezyum ihtiyacınızın yaklaşık% 4’ünü bir porsiyon kavun ile karşılayabilirsiniz. Ağaç kavunu reçeli tarifi

4. Kan Şekeri Kontrolünü Artırabilir
Bazı araştırmalar, tatlı kavun gibi meyvelerin düzenli olarak sağlıklı kan şekeri seviyelerini artırabileceğini göstermektedir .

Tatlı kavun, kan şekerinizi geçici olarak yükselten karbonhidrat içermesine rağmen, zaman içinde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olabilecek lif ve diğer besinleri de sağlar.

5. Elektrolitler ve Su Zenginliği
Hidrasyon düşündüğünüzde, muhtemelen akla gelen ilk şey sudur. Bununla birlikte, etkili ve doğru bir şekilde hidrate olmak için, vücudunuzun bundan daha fazlasına ihtiyacı vardır – elektrolitlere de ihtiyacı vardır.

Tatlı kavun yaklaşık % 90 sudur ve potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum gibi elektrolitler içerir.

6. Sağlıklı Cildi Destekleyebilir
Kavun yemek, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle sağlıklı cildi destekleyebilir. Cildinizin dokusunun onarılması ve korunması için hayati bir yapısal protein olan kollajenin uygun şekilde üretilmesi için yeterli C vitamini alımı zorunludur. Kavun mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

7. Bağışıklık Sisteminizi Artırabilir
İnsan bağışıklık sistemi karmaşıktır ve düzgün çalışması için çok çeşitli besinler gerektirir – C vitamini kritik bir bileşendir. Araştırmalar, yeterli miktarda D vitamini alımının, zatürree ve soğuk algınlığı gibi çeşitli solunum yolu ve sistemik enfeksiyonları hem önleyebileceğini hem de tedavi edebileceğini göstermektedir.

8. Doğru Sindirimi Teşvik Edebilir
Kavun, sindirim sağlığını iyileştirmek için iyi bilinen bir besin maddesi olan lif içerir. Yeterli diyet lifi alımı kan şekeri tepkisini yavaşlatır ve bağırsak düzenini ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler.

9. Göz Sağlığını Destekler
Kavun iki güçlü antioksidan içerir: lutein ve zeaksantin. Araştırmalar, düzenli olarak kavun gibi bu antioksidanları içeren yiyecekleri yemenin hayatınız boyunca uygun göz fonksiyonlarını destekleyebileceğini göstermektedir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,851BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...