Ana Sayfa HAYAT Halı Alırken Kumaş Seçimine Dikkat

Halı Alırken Kumaş Seçimine Dikkat

Halılar, kullanıldıkları mekânlara, sıcaklık ve görsellik katan, hem dekoratif hem işlevsel eşyalardır. Hangi halıyı seçeceğiniz, tamamen halıyı kullanacağınız mekânla ilgilidir. Fazla basılmayan, yoğun kullanılmayan bir mekânda, daha pahalı bir halı seçebileceğiniz gibi, mutfak gibi leke olma ihtimali yüksek olan yerlerde, ucuz ve kolay yıkanır bir halı tercih edebilirsiniz. Halılar, sadece kumaşları değil, tüylerinin uzunluğuna göre de tercih edilmelidir.

Örneğin; çok şık ve yumuşak görünmesine rağmen, uzun tüylü bir halıyı, çocuk odasında kullanmak, çocuğun astım, alerji ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini arttırır ve aynı zamanda da zor bir temizliğe sebep olur. Koridor ve banyo gibi mekânlarda ise, halının malzemesi ve tüylerinin uzunluğundan çok, kaymaz tabalı bir seçenek olmasına dikkat edilmesi, yerinde bir karar olacaktır. Tüm bunların yanında, halı seçiminizde, bütçenizi de düşünerek, kampanyaları takip etmek, karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Halıdaki koltuk izleri nasıl giderilir?

Halı Elyaf Türleri

Halıların üretiminde kullanılan iplik türlerinin son şekline, elyaf denmektedir. Bu elyaflar, üretime hazırlanmak için kullanılan ham maddesine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Halı seçerken, bu elyaf türlerini bilmek ve kararı elyaf özelliklerine göre vermek, yerinde bir davranış olacaktır.

Yün Elyaf: Yün, halının tarihi kadar eski ve en doğal elyaf türüdür. Kullanımı sırasında; ıslak ve nemli bırakılmaması, mümkün olduğunca sık vakumlanması gerekmektedir. Diğer elyaf türlerine göre, daha pahalı olmasına rağmen, en az alerji yapan, en uzun süre dayanan halıların hammaddesidir. Yüksek fiyatı ve ezilmeye dirençsiz olması nedeniyle, işyerleri yerine, evlerde tercih edilmesi yerinde olacaktır. Yıkanan veya silinen halılardaki sarı lekeler nasıl çıkarılır?

Akrilik Elyaf: Yüne en yakın görüntü ve performansı sağlayan, elyaf türüdür. Akrilik elyaf ile yapılan halıların, görüntüleri çok daha canlı ve en yumuşak dokunuşlu olanlardır. Güneşten en az etkilenen elyaf olmasına karşın, ezilme direnci düşük olduğundan, yoğun yürünen kalabalık yerler yerine, evlerin zeminleri için daha uygundur.

Olefin (Polipropilen) Elyaf: Diğer elyaflardan farklı olarak, su emmeyen yapısı ve pigmentasyon sürecinden sonra, ağartılarla bile solmayan renkleridir. Kullanım alanlarında, yumuşak ve esnek bir halıya ihtiyaç yoksa en tercih edilmesi gereken türdür. Tüm halı elyafları içinde, en ucuz malzeme olduğundan, çok dayanıklı olduğundan, fakat bir halıdan beklenen esnekliği veremediğinden, yapay çim şeklinde kullanımı görülmektedir. Koku giderici halı tozu nasıl yapılır?

Naylon Elyaf: Leke ve küfe karşı, en dayanıklı elyaf çeşididir. Son derece esnek ve gösterişli halıların yapımında kullanılır. Diğer yapay elyaf türlerine göre daha pahalı, fakat daha dayanıklıdır. Kimyasal madde karışımlarına müsait olduğundan, elyafın üretimi sırasında, anti bakteriyel hale getirilebilmesi ile okullar ve hastanelerde, halı kullanılması zorunlu bölgelerde tercih edilmektedir.

Polyester Halı: Naylon elyaf ile karşılaştırıldığında, esneklik olarak geride kalsa da, görüntü olarak daha iyi performans gösteren halıların hammaddesidir. Dayanıklılık ve görsellik arayanların, tercih edeceği bir türdür. Elyaf türleri içindeki, en ekonomik satın alma seçeneklerini sunabilir. Yoğun basılan mekânlarda dahi, dirençli yapısı sayesinde, ileri performans sergiler. Zor halı lekeleri nasıl çıkarılır?

İpek Halı

İpek halı, bilinen en pahalı ve en kaliteli halı türüdür. Ancak, çok dikkatli kullanılması, sık yıkanmaması, mümkün üzerine eşya konulmaması gerekir. En küçük boyutta olanları bile, binlerce lira değerinde olduğundan, çoğu zaman, duvara asılarak, dekor olarak kullanılır. Son zamanlarda, saf ipek elyafı ile karıştırılarak üretilen ipek halılar, daha kolay ulaşılır hale getirilmiştir. Saraylardan yayılan, dokuması için çok özel ustalık gerektiren bu halılar, sahip olan kişinin, gurur kaynağıdır. Hammaddesinin azlığı, işçiliğinin zorluğu, ipek halıları ender ve değerli kılar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına...

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır? Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan ve şık da göründüğünden ev dekorasyonlarında sık sık kullanılır. Mutfak tezgâhı, zemin...

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına koyuyoruz. Ancak buzdolabını açıp baktığımızda aslında bazı ürünlerin orada olmaması...

Limon Kabukları İçin 10 İnanılmaz Kullanım

Limon Kabukları İçin 10 İnanılmaz Kullanım. Bir dahaki sefere bir limon kestiğinizde, kabuğu atmak istemeyeceksiniz. Gerçek şu ki, limon kabukları pratik uygulamalara sahiptir! İşte...

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...