Ana Sayfa GÜZELLİK Karpuz Çekirdeği Suyunun İnanılmaz Sağlık Faydaları

Karpuz Çekirdeği Suyunun İnanılmaz Sağlık Faydaları

Yaz aylarının en fazla tüketilen meyvelerinden biri olan karpuz, serinletici, lezzetli ve sağlıklıdır. Çoğunlukla çöpe atılan karpuz çekirdeklerinin sayısız sağlık faydası vardır. Çekirdekleri suda kaynatıp, hem lezzetli bir yaz içeceği hazırlayabilir hem de sağlık faydalarından yararlanabilirsiniz.

Karpuz çekirdekleri çok sayıda hastalığın tedavisine yardımcı olabilir. Çekirdekler, protein, yağ asitleri, mineraller, folat, tiamin ve niasin gibi vitaminler ile yüklüdür. Ayrıca, C vitamini, A vitamini (karotenoidler), B1 vitamini, B6 vitamini, bakır, biyotin, potasyum ve magnezyum gibi birçok vitamin içerir.

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kan basıncı ve koroner kalp hastalığı
Karpuz çekirdeğindeki amino asit ve arginin içeriği, koroner kalp hastalığının tedavisinde ve aynı zamanda kan basıncını yönetir. Aynı şekilde, kan damarlarının daha da daralmasını önler.

Güçlü kalp
Magnezyum kalp için hayati bir maddedir ve karpuz çekirdekleri magnezyum doludur. Ayrıca, bu çekirdekler kan basıncını düzenleyebilir ve metabolik fonksiyonları artırabilir. Bu nedenle, sık sık kalp hastalığını ve yüksek tansiyonu önlemek için karpuz çekirdeği kullanın.

Doymamış sağlıklı yağlar
Bu tohumların içeriğinin% 80’inden fazlası doymamış sağlıklı yağlardır. Karpuz çekirdekleri fazla kalori içermeden vücudun enerji seviyelerini artırır. Bunları düzenli beslenmenize dahil etmeniz, günlük olarak önerilen sağlıklı yağ tüketiminin yarısını sağlayacaktır.

Ödem
Ödemi tedavi etmek için, kuru ve öğütülmüş 1 çay kaşığı karpuz çekirdeğini 1 çay kaşığı bal ve 1 bardak ılık su ile bir araya getirin ve günde iki kez için.

Diyabet
Diyabetten muzdarip insanlar için çok yararlı olabilecek karpuz çekirdeklerinden bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Bir avuç dolusu karpuz çekirdeğini bir litre suda 45 dakika bekletin ve için.

Erkek doğurganlığı
Bu tohumlar, güçlü bir antioksidan olan likopen içeriğine bağlı olarak erkeklik gücünü artırmak için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

İyileşmeyi hızlandırma
Karpuz çekirdeklerin beslenmenize dahil ederseniz, hastalıklardan iyileşme sürecini de hızlandırmış olursunuz. Karpuz çekirdekleri, hafıza sorunları ile uğraşan kişiler için de tavsiye edilir, çünkü hafızayı keskinleştirme becerisine sahiptir.

Erken yaşlanmayı önleme
Yüksek antioksidan içeriğine bağlı olarak erken yaşlanmayı önlenebilir, cilt yapısını iyileştirir.

Bağışıklık
Bu meyve, yüksek bir magnezyum kaynağıdır. Bu da vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Beriberi tedavisi
Beriberi, B6 vitamini eksikliği anlamına gelir. Bu vitamin karbonhidratların enerjiye dönüşmesini destekler. Karpuz çekirdekleri B6 vitamini açısından zengindir.

Gerekli amino asitler
Vücut fonksiyonları arginin ve lisin gibi amino asitlere ihtiyaç duyar. Lizin, daha güçlü kemikler ve dokular için gerekli olan kalsiyum asimilasyonunu artırır.

Cilt nemlendiricisi
Yumuşak, esnek ve nemlendirilmiş bir cilt elde etmek için vücudunuzun yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Karpuz çekirdekleri sayesinde cilt sorunlarını önler ve akneleri tedavi edersiniz.

Sivilce tedavisi
Sivilceleri tedavi etmek için, bir parça pamuğu karpuz çekirdeği suyu ile ıslatın ve sivilcenin üzerine sürün. Bu şekilde, kir ve ölü deri hücrelerini de temizleyeceksiniz. Her cilt tipi için karpuz çekirdeği yağı kullanabilir.

Güçlü saç
Karpuz çekirdeği suyu bakır içerir. Saçlarınızı karpuz çekirdeği suyuyla yıkarsanız, saçlarınız daha parlak hale gelir. Protein ve amino asitlerin içeriği saçı güçlendirir.

Saç hasarı
Karpuz çekirdeklerinin içeriğinde, saçın zarar görmesini önleyebilecekönemli yağlar barındırır.

Saç ve tırnak
Proteinlerin içeriği sayesinde saçlar güçlü ve parlak olur ve tırnakların büyümesi uyarılır.

Siyah saç
Karpuz çekirdekleri vücutta melanin oluşumunu uyaran bakır ve diğer mineralleri içerir. Melanin, saçı ve cildi “renklendirir”.

Saç kırılması
Saçın kırılmasını önlemek için, karpuz çekirdeği yağı ve seçtiğiniz bir taşıyıcı yağdan oluşan karışım hazırlayabilirsiniz. Karışımı haftada bir kez uygulayın ve kafa derisine masaj yapın. Yağlı asitlerin içeriği sayesinde saçlarınız beslenerek saç kırılması meydana gelmeden saçlarınız güçlenecektir.

Karpuz çekirdeği suyu nasıl hazırlanır?

20 ila 30 karpuz çekirdeğini öğütün ve sonra 2 litre suya karıştırın. Ardından, 15 dakika süreyle birlikte kaynatın.

2 gün süreyle hazırladığınız çayı tüketin ve bir gün ara verin.  Çay tedavisini birkaç hafta tekrarlamanız gerekir, ancak her 2 günde bir ara vermeye özen gösterin.

İlgili Makaleler

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fırın Kapısı Bulaşık Makinesi Tabletiyle Nasıl Temizlenir?

Fırın kapısı içinde pişirilen yiyecekler sebebiyle kir ve yağ tabakasıyla kaplanır. Sık sık temizlenmezse bu kirler inatçı hale gelebilir. Fırın kapısındaki kir ve yağ...

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını ister. Güzel cilt; parlak, temiz ve pürüzsüzdür. Eğer birçok ürün...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan daha fazla temizlik ve dezenfeksiyon yaptı. Bu işlem 2021'de de...

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez kullanılır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar,...