Ana Sayfa GÜZELLİK Nohutun Cilt, Saç ve Sağlık İçin En İyi 11 Faydası

Nohutun Cilt, Saç ve Sağlık İçin En İyi 11 Faydası

Nohut, Türk mutfağında en fazla kullanılan baklagillerden biridir ve protein açısından çok zengindir. Sağlığa pek çok faydası bulunan nohut, saç ve cilt için de yararlı bir gıdadır.

Nohutun tarihi 7.500 yıl öncelerine kadar dayanır. Türkiye’nin belli bölgelerinde Neolitik çanak çömleklerde kalıntıları bulunmuştur. Nohut, protein, B6 vitamini, C vitamini, folat ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum ve potasyum içerir. Protein, magnezyum, manganez ve kalsiyum, kemiklerin kuvvetli kalmasını sağlarken, kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olur ve hücrelerin sağlığını iyileştirir. C vitamini kanseri önler ve cilt sağlığını geliştirir. Demir ve folat gebelik sırasında gereklidir.

 1. Kan şekerini düzenler

Nohutun glisemik indeksi 28’dir. Bu nedenle kan şekerini yükseltmez, diyabet riskini azaltır. Nohuttaki lif, kan şekeri emilimini yavaşlatan ve böylece tip 2 diyabet riskini azaltacak bir besin maddesidir. Lif, iştahınızı kontrol edebilir, atıştırmalardan uzak durmanıza yardımcı olur.

 1. Kilo vermeye yardımcıdır

Nohuttaki yüksek lif oranı, uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Nohut, vücut yağını kesmeye yardımcı olabilir, kilo kaybına katkıda bulunur. Ayrıca içerdiği yüksek protein fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

 1. Sindirim sağlığını iyileştirir

Nohut, kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lif, aynı zamanda, sindirim sisteminde bir hacim artırıcı ajan görevi görür ve böylece genel sindirim sağlığını geliştirir. Lif ayrıca, pH seviyelerini ve sağlıklı bağırsak bakterilerini dengelemeye yardımcı olur. Bağırsakta sağlıksız bakteri sayısını da azaltır.

 1. Kalp sağlığını iyileştirir

Nohut, kalp sağlığını destekleyen, potasyum, lif, C ve B6 vitaminleri içerir. Lif, kandaki toplam kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

 1. Kanseri önlemeye yardımcıdır

Çoğu meyve ve sebzede selenyum bulunmamasına rağmen nohutta bulunur. Bu mineral, karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve vücudun belirli kanser kaynaklı bileşiklerini detoks haline getirir. Selenyum aynı zamanda iltihabı baskılamakta ve tümör büyümelerini önlemektedir.

 1. Protein kaynağıdır

Nohut, bitki esaslı proteinin en büyük kaynaklarından biridir. Bir bardak nohut yaklaşık 15 gram protein içerir. Bu protein vücudunuzun neredeyse tüm fonksiyonları için önemlidir; yaşlanma sürecini yavaşlatmak için yaşamsal organların, kasların ve dokuların sağlığının iyileştirilmesi gibi. Protein aynı zamanda kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur.

 1. Kırışıklıkları giderir

Kırışıklıklara neden olabilecek serbest radikallerle savaşır. B vitaminleri hücreler için yakıt olarak çalışır. Ayrıca nohut ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Sadece nohut tozunu zerdeçalla karıştırın ve karışımı yüzünüze sabah uygulayın. 15 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın. Bu çözüm aynı zamanda yaş lekelerini azaltmaya ve yüzünüzü aydınlatmaya da yardımcı olur.

 1. Saç dökülmesini önler

Nohut protein açısından zengin olduğu göz önüne alındığında, saç dökülmesini önleyebilir. İçerdikleri manganez saçlarınızı güçlendirebilir. Nohutta A vitamini ve çinko da kepek ile mücadele eder. 6 çorba kaşığı püre haline getirilmiş nohutu su ile karıştırıp kafa derinize masaj yapabilirsin. Her zamanki gibi durulamadan önce 15 dakika bekletin.

Nohuttaki çinko da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ve içindeki bakır saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilir (kemoterapi gibi tıbbi tedaviler yüzünden saçlarını kaybeden bireylerde).

 1. Kemikleri güçlendirir

Nohuttaki, kalsiyum ve magnezyum kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar. Nohutta kemik sağlığını iyileştiren diğer mineraller arasında manganez, çinko ve K vitamini bulunur ve bunların hepsi kemik yapısını korumaya yardımcı olur. Nohuttaki K vitamini kalsiyum emilimini geliştirir.

 1. Gebeliği destekler

Folat, lif, protein, demir ve kalsiyum gebelik döneminde oldukça önemlidir ve bunların hepsi de nohutta mevcuttur. Folat, hamilelikte en önemli besindir. Annenin ve fetüsün sağlığı için vazgeçilmezdir.

 1. İltihabı azaltmaya yardım eder

Nohut, vücuttaki iltihaplanma riskini azaltır. Nohutta bulunan A, C ve B6 vitaminleri, lif, protein, magnezyum, selenyum ve demir gibi diğer besin maddeleri de iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fırın Kapısı Bulaşık Makinesi Tabletiyle Nasıl Temizlenir?

Fırın kapısı içinde pişirilen yiyecekler sebebiyle kir ve yağ tabakasıyla kaplanır. Sık sık temizlenmezse bu kirler inatçı hale gelebilir. Fırın kapısındaki kir ve yağ...

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını ister. Güzel cilt; parlak, temiz ve pürüzsüzdür. Eğer birçok ürün...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan daha fazla temizlik ve dezenfeksiyon yaptı. Bu işlem 2021'de de...

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez kullanılır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar,...