Ana SayfaEvDEKORASYONEvinizin Daha Aydınlık Görünmesi İçin Püf Noktaları

Evinizin Daha Aydınlık Görünmesi İçin Püf Noktaları

Herkesin hayallerinde geniş ve aydınlık evler vardır. Evinizde karanlıkta kalan köşeler en az kullanılan yerlerdir. Ancak evinizin her köşesini verimli ve etkili kullanmak ve aydınlık göstermek bir kaç küçük dokunuşla mümkün hale gelmektedir.  Evinizin dekorasyonunda yapacağınız bir kaç küçük değişiklikle evinizi daha aydınlık ve ferah gösterebilirsiniz.

Duvarlarınızı Açık Renkli Boyalarla Boyayın

Küçük mekânlarda duvarları mat ve koyu renkle boyamak mekânı olduğundan daha basık ve küçük gösterecektir. Açık ve parlak renkler ise ışığı daha iyi yansıtacağı için küçük mekânınızı daha büyük ve aydınlık gösterecektir. Duvarlarınızı boyamak yerine duvar kâğıdı ile kaplayacaksanız duvar kâğıtlarınızı açık renk ve küçük Desenli modellerden seçmeniz daha yerinde olacaktır. Büyük desenler ortamı daha kalabalık ve yorucu gösterecektir.

Mekân Büyüklüğünü İki Katına Çıkartmak İçin Ayna Kullanın

Ayna kullanıldığı her mekâna ayrı bir şıklık ve zarafet katan bir aksesuardır. Küçük ve basık tavanlı mekânları hem daha büyük hem de daha aydınlık göstermek için duvarlarınızda boydan aynalar kullanabilirsiniz. Aynalar ayrıca ışığı da yansıtacağı için evinizin aydınlığını iki katına çıkartmanıza yardımcı olacaktır. Aynalar mekân genişliğini de ikiye katlamanıza yardımcı olacaktır. Boydan boya duvarınızı ayna ile kaplayamıyorsanız ince kenarlı ya da çerçevesiz aynaları tercih ermeniz daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Dolaplarınızı Parlak Renkli Kapaklarla Kapatın

Küçük alanlarda depolama amacıyla kullanılan dolap ve raflar açık olarak kullanıldığında kalabalık ve basık bir görüntüye neden olacaktır. Dolap ve raflarınızı açık ve parlak renkli kapaklarla kapatmanız hem düzenli bir görüntü sağlarken hem de açık renkli kapaklardan yansıyan ışıklarla daha aydınlık bir ortam oluşturacaktır. Depolama alanlarını saklamak hem düzen hem de ferah bir görüntü elde etmek için oldukça önemli ve küçük bir ayrıntıdır.

Perdelerinizi Açık Bırakmaktan Korkmayın

Küçük ve karanlık mekânlarınızı aydınlatmak için gündüzleri tek ışık kaynağı olan pencereleri perdelerle kapatmak yaygın bir durum olsa da içeri giren ışık miktarında önemli ölçüde kısıtlamaya neden olduğu için çok da iyi bir tercih değildir. Çeşit çeşit ve desen desen perdeler evinizin şıklığını tamamlamak için dekorasyonunuzda önemli bir yer tutsa da bu perdeler gün boyu kapalı durduğunda ışığı kısıtladığı için gündüzleri açık bırakmak evinizi daha aydınlık göstermek için küçük ve etkili bir çözüm olacaktır.

Işıklandırma Sisteminizde Değişikliğe Gidin

Çoğu evin tek ışık kaynağı pencereleri ve mekânın ortasında yer alan büyük ve gösterişli bir avizeleridir. Ancak mekânın merkezini aydınlatan bu avizeler mekânın köşelerini yeterince aydınlatmamaktadır. Bu sorunu çözmek için tek avize kullanmak terine odanın bütün köşelerini aydınlatacak küçük taşınabilir lambaderler kullanabilirsiniz. Böylece evinizi aydınlatırken Dekorasyonunuza da şık çözümler üretebilirsiniz. Lambader kullanmak istemezseniz tavanınızda yaptıracağınız bir kaç küçük tadilat sonrasında yerleştireceğiniz küçük spot ışıklar da daha aydınlık mekânlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Zeminde Açık Renkli Parkeler Tercih Edin

Evinize giren ışık en fazla evinizin zemininden yansıma imkânı bulacağı için açık renkli parkeler kullanmanız yansıma oranını arttıracaktır. Ayrıca açık renkli parkelerin yanında mobilyalarınızı da açık ve soft renklerden seçmeniz de evinizi daha sakin ve ferah gösterecektir.  Mekânın ortasına koyacağınız cam bir sehpa da ışığı yansıtmakta size yardımcı olarak daha aydınlık bir ortam elde etmenize yardımcı olacaktır. Açık renk parkelerinizin üzerine sereceğiniz halılarınızın da açık renkli olması aydınlık bir ortam için iyi bir tercih olacaktır. Açık renk parkelerinizin üzerine sereceğiniz koyu renkli bir halı bütün bu çabalarınızın boşa gitmesine neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler