Ana Sayfa SAĞLIK Uyurken Sutyen Takmak Göğüslerin Sarkmasını Önler Mi?

Uyurken Sutyen Takmak Göğüslerin Sarkmasını Önler Mi?

Sutyen takmak kadınlara hem hareket özgürlüğü sağladığı (aslında tam tersi de söylenebilir) hem göğüsleri desteklediği hem de daha düzgün bir görüntü sağladığı için tercih ediliyor. Peki günün en rahat zamanında, gün içinde her yerinizi sıkıp duran kıyafetlerinizden kurtulmuş yatağınıza girerken sutyen takma düşüncesi kulağa nasıl geliyor? Sutyen takarak uyumak göğüslerin sarkmasını engelleyebilir mi?

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüslerin sarkması için birçok farklı sebep bulunur. Bunlardan ilki elbette yer çekimi. Yaşın ilerlemesiyle birlikte göğüsleri destekleyen kaslar da zayıflar ve göğüsler kendini yer çekimine bırakır. Bir başka sebep ise hamilelik dönemindeki sarkmalardır. Ancak bebeğin doğumu yaklaştığında oluşan psikolojik ve fizyolojik değişimler sonrası göğüsler 1-2 beden büyüyebilir. Bebek doğduğunda ise göğüsler sütle dolar ve şişer. Göğüslerinizi Nasıl Küçültebilirsiniz?

Emzirme dönemi sona erdiğinde ise kabus başlar. Göğüslerdeki süt üretimi durur. Hamilelik döneminde alınan kilolar emzirmeyle birlikte hızla kaybedilir ve göğüsler eskisinden daha küçük ve bu sadece bir-iki yıl içindeki ani değişimler kasların gevşemesine ve sarkık göğüslere neden olur. Asla unutmamak gerekir ki, göğüslerde sarkmaya neden olan şey emzirmek değildir. Sütle dolarak şişen göğüslerin alanı genişler ve süt üretimi durduktan sonra küçülen göğüsler sarkabilir. Ancak bu her kadında geçerli olmayabilir. Bazı durumlar sarkık göğüslere sahip olmanızı tetikler.

Bu durumlardan bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

• Hamile kaldığınızdaki yaşınız (yaşınız hamilelik için ileriyse, göğüslerinizin sarkma ihtimali daha fazladır)

• Yüksek vücut kitle indeksi

• Büyük göğüslü olmak

• Sigara içmek

• 20 kg’den fazla kilo vermek

• Birden fazla hamilelik geçirmiş olmak

Bu nedenler arasında en önemlileri ise yaşınız, göğüs ölçünüz, hamilelik sayınız ve vücut kitle indeksinizdir. Vücud Şeklinize Göre Nasıl Mayo Seçmelisiniz?

Sutyen Takmak Bu Soruna Çare Olur Mu?

Gece uyurken sutyen takmanın göğüslerin sarkıp sarkmayacağına nasıl bir etki oluşturduğu üzerine henüz bilimsel bir veri bulunmuyor. Ancak bazı uzmanların görüşü, sutyen takmanın göğüslerin taşıdığı ağırlığı azalttığı ve bu nedenle sarkmasının bir miktar önüne geçebileceği yönündedir. Özellikle büyük göğüslü kadınlar, geceleri sutyenle daha rahat uyuduklarını söylerler. Yan yatıldığında göğüslerin üst üste binmesinin önüne geçtiği için de arada çizgi oluşmasının önüne geçtiği de düşünülür. Fakat yine de bu konu hakkında kanıtlanmış bir veri bulunmamaktadır. Eğer siz gece uyurken sutyen takanlardansanız, doğru bedeni kullanıyor olduğunuzdan emin olun. Telli veya dolgulu sutyenler yatarken takmak için ideal değildir. Hem kan dolaşımını yavaşlatırlar hem de terlemeye neden olurlar. Gece uyurken kullanmak için yumuşak ve rahat bir sutyen modeli tercih edin.

Sarkmayı Engelleyebilir veya Geciktirebilir Miyiz?

Yaşlanmayı engelleyebilmek için yapabileceğimiz pek bir şey yok. Ancak bir ölçüde göğüslerdeki sarkmanın zamanını biraz ileriye atabiliriz. Önereceğimiz yöntemler mucize yaratmayacak ama size bir ölçüde yardımcı olacak. Gögüs Sarkmasını Engelleyen 8 Mükemmel Yöntem

• Kilo veriyorsanız, kısa sürede kilo vermeye çalışmayın. Kısa sürede kilo verdiren diyetler hem sağlığınız için zararlıdır, hem de vücutta sarkmalara neden olur. Zayıflarken aynı zamanda kaslarınızı da güçlendirmeyi unutmayın. Bir anda 20 kg kaybetmek vücudunuzda geri dönüşü olmayan sarkmalara yol açabilir.

• Sigara içiyorsanız, bırakmak için elinizden geleni yapın. Sigarayı bırakmak size sayısız fayda sağlayacağı gibi, vücudunuzun sarkmasının da önüne geçmenize yardımcı olur.

• Kiloluysanız, hatta obeziteniz varsa mutlaka kilo vermeye çalışın. Çok büyük göğüsler normal göğüslere oranla daha fazla sarkar.

• Gün içinde size yeterli olacak desteği sağlayan bir sutyen kullanın. Geceleri daha fazla desteğe ihtiyaç duyarsanız yine rahat ve esnek fakat destekli bir sutyen kullanabilirsiniz.

• Özellikle göğüs sarkmaları konusunda olmasa da, yapılan bilimsel araştırmalar kas kütlenizi güçlü tutarsanız vücudunuzdaki sarkmaların önüne geçebileceğinizi gösteriyor.

• Bazı büyük göğüslü kadınlar, göğüs küçültme ameliyatlarına yöneliyor ancak bu ameliyatlar yara izi dahil olmak üzere birçok başka riski de beraberinde getiriyor. Aynı riskler, göğüs sarkmalarını önlemek için silikon taktıran veya göğüs kaldırma ameliyatı olan kadınlar için de geçerli.

İlgili Makaleler

Ayakları Ayakkabı İçinde Sıcak Tutacak Yöntem

Kış ve dışarısı gittikçe soğuyor. Bu düşük sıcaklıklar ellerinizin ve ayaklarınızın donuyormuş gibi hissetmesine...

Uyurken Neden Terlenir ve Nasıl Önlenir?

Çoğu insan geceleri terleme sorunu yaşar. Çok sıcak değil ama yine de terleyerek uyanıyorsunuz....

Koronavirüs Kapmış Olabileceğiniz 6 İşaret

Bilmeden COVID-19 almış olabilirsiniz. Bu günlerde kendinizi iyi hissetmediğinizde tam olarak neyinizin olduğunu anlamak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Baharatlar Yararları İçin Nasıl Kullanılmalı?

Evde sürekli yemek yapıyorsanız muhtemelen eviniz baharat deposuna dönmüştür. Peki bunları doğru sakladınız mı? Baharatları doğru saklayarak ve doğru bir şekilde kullanarak istediğiniz faydayı...

Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Günümüzde herkes yoğurdunu evinde yapmak istiyor. Tıpkı anne ve büyük annelerimiz gibi. Piyasada satılan yoğurtların bozulmadan buzdolabında haftalarca hatta aylarca kalması içindeki katkı maddelerinden...

Ayakları Ayakkabı İçinde Sıcak Tutacak Yöntem

Kış ve dışarısı gittikçe soğuyor. Bu düşük sıcaklıklar ellerinizin ve ayaklarınızın donuyormuş gibi hissetmesine neden olabilir. Uzun bir yürüyüşten sonra eve geldiğinizde ayaklarınız donmuş...

Saç Kremi Kullanırken Yapılan 5 Hata

İyi bir şampuanın ardından saç kremi ve ara sıra: bir saç maskesi. Çoğu insan için bu, saç bakımına genel yaklaşımlarıdır. Ama uzmanlar saç kremi...