Ana Sayfa GÜZELLİK CİLT BAKIMI Karpuz Çekirdeği Yağının Faydaları

Karpuz Çekirdeği Yağının Faydaları

0
367

Birçok kişi karpuz çekirdeği yağını duymamıştır. Ancak bu konsantre özütün genel sağlık ve sağlıklı yaşam için oldukça faydalı kullanım alanları vardır.

Karpuz çekirdeği yağı karpuz çekirdeklerinden elde edilen uçucu bir yağdır. Çekirdekler kurutulduktan sonra, çeşitli işlemlerden geçirilir. Soğuk presleme, karpuz çekirdeğinin yağını çıkarmak için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu yağ yüzlerce yıldır Afrika’da pek çok sağlık sorunu için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Yakın geçmişte dünyanın diğer yerlerinde daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Karpuz hakkında bilinmeyen şaşırtıcı gerçekler

Karpuz çekirdeği yağının hafif bir kokusu vardır ve açık sarı renktedir. Çok hafif bir yağ olarak da bilinir. Doğrudan güneş ışığından uzak, serin, kuru bir yerde koyu bir şişede saklandığı takdirde cilt tarafından kolayca emilir ve raf ömrü yaklaşık iki yıldır. Karpuz kabuğundan reçel tarifi

Karpuz çekirdeği içeriğinde fosfor, demir, potasyum, sodyum, bakır, manganez ve çinko gibi önemli mineraller bulunmaktadır. Karpuz çekirdeğinde mono ve çoklu doymamış yağlar ve omega 3 ve omega 6 içermektedir.

Karpuz çekirdeği yağının kullanım alanları

Karpuz çekirdeği yağının, cildi nemlendirmek, akne oluşumunun engellenmesi, erken yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması ve saçları güçlendirmesi de dahil olmak üzere pek çok sağlık faydası mevcuttur. Karpuz nasıl seçilir?

Cilt bakımı

Çeşitli mineraller, antioksidanlar ve oleik asit, omega 3 & 6 gibi doymamış yağ asitleri ve çeşitli vitaminlerle birlikte karpuz çekirdeği yağı, kuru cildi nemlendiren özelliği ile bilinir. Ayrıca cildin daha derin katmanlarına diğer aktif bileşenleri ve besin maddelerini verebilen mükemmel bir taşıyıcı yağdır. 4 farklı karpuz kesme tekniği

Yaşlanma önleyici

Yüksek miktarda antioksidan içeren bu yağ, kırışıklıkların, yaşlanmanın ve lekelerin görünümünü azaltabilir.

Enfeksiyon iyileştirici

Karpuz çekirdeği yağını, egzama veya akne lekeleri gibi iltihaplı bölgelere uygulayarak tahrişi çabucak azaltabilir ve inflamasyona neden olabilecek enfeksiyonları tedavi edebilirsiniz. Karpuz kabuğunun faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Detoks etkisi

Araştırmalar, bu yağın hem gözenekleri temizleyerek hem de karaciğerin işlevini uyararak vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olduğunu, vücudu içeride ve dışarıda toksinlerden arındırdığını ortaya koydu. Bu yağ aynı zamanda vücutta toksinlerin azaltılmasına yardımcı olan diüretik olarak da bilinir. Karpuz kabuğundan turşu tarifi

Saç bakımı

Karpuz çekirdeği yağının saça uygulanması durumunda, yüksek seviyedeki E vitamini ve antioksidanlar sayesinde saçların parlaklığını artırabilir, kafa derisindeki iltihaplanmayı azaltabilirsiniz.

Karpuz çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Karpuz çekirdeği yağı, bazı kozmetik ürünlerin, sabunların ve diğer cilt ürünlerinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Yağda bulunan E vitamini ve A vitamininin yüksek seviyede olmasından ötürü, kozmetik ürünlerde özellikle popülerdir. Mutfakta, karpuz çekirdeği yağı geleneksel olarak Afrika’da yüzyıllar boyu pişirme yağı olarak kullanılmaktadır.

Uyarı

Karpuz çekirdeği yağının aşırı miktarda tüketilmesi, kan basıncında tehlikeli bir düşüşe neden olabilecek bazı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Ayrıca ciltte aşırı miktarda kullanılırsa bazı cilt tahrişleri de ortaya çıkabilir.