Ana Sayfa HAYAT YARATICI Tebeşirin Farklı Kullanım Alanları

Tebeşirin Farklı Kullanım Alanları

Okullardaki tahtalarda kullanılan tebeşiri evinizde hayatınızı kolaylaştırmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yağ lekesi çıkarmak, dolaptaki nemi almak, alet çantasındaki aletlerin paslanmasını engellemek gibi tebeşiri evde kullanmanız için çok sayıda neden var.

Sararan tırnaklara tebeşir
Tırnaklarınıza sürekli oje sürüyorsanız, tırnaklarınız bir süre sonra sararmaya başlayacaktır. Sarı tırnak görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa, tırnak fırçasını tebeşire sürün ve tıırnaklarınızı fırçalayın. Bu işlem, hem sarı görüntüyü yok eder hem de tırnaklarınızın temizlenmesine yardımcı olur. Tırnaklar neden sararır?

Yağ lekelerine tebeşir
Tebeşiri önce toz haline getirin. Tebeşir tozunu, giysinizin yağlı yerine dökün ve tebeşirin yağı emmesini bekleyin. Sonra, fırçayla yağlı yeri fırçalayın ve normal yıkama yapın.

Beyaz gömlek yakasına tebeşir
Beyaz gömleklerin yakaları çok çabuk kirlenir. Yakadaki lekeyi çıkarmak için, beyaz tebeşirle lekeyi ovun. Tebeşir, leke içinde tutulan yağı emer. En az 10 dakika tebeşirle bekletin ve normal yıkama yapın. Gömlek yakaları nasıl kolay temizlenir?

Süet ayakkabıya tebeşir
Tebeşiri toz haline getirin ve süet ayakkabıdaki yağ lekesine serpiştirin. Bir gece bekletin ve sabah fırçalayın. Leke çıktıktan sonra, ayakkabının tamamını silerek temizleyin.

Dolabınızı nemden arındırmak için tebeşir
Gardırobunuzdaki giysilerinizi nem ve küften korumak için, içine birkaç tebeşir koyduğunuz bir kese asın. Nemi çekecektir.

Kirli sepetine koyulan terli ve ıslak giysiler uzun süre yıkanmadan bekletildiğinde de küf oluşabilir. Bunun önüne geçmek için de, içine tebeşir koyduğunuz plastik torbayı kapatmadan kirli giysilerin altına yerleştirin. Çamaşırlardan küf lekesi ve kokusu nasıl çıkarılır?

Gümüşleri parlatmak için tebeşir
Gümüşleri parlatmak için tebeşirle ovabilirsiniz.

Karıncalardan kurtulmak için tebeşir
Karıncalardan öldürmeden kurtulmak istemiyorsanız, karıncaların geldiği yerlere tebeşir tozu serpmeniz yeterli. Güçlü doğal böcek kovucu nasıl yapılır?

Alet kutusuna tebeşir
Tebeşir nemi emdiği için alet kutusuna tebeşir koyarsanız, aletlerin paslanmasını önlemiş olursunuz.

Tornavidanın kaymaması için tebeşir
Tornavidayı kullanırken kaymasını önlemek istiyorsanız, tornavidanın ucunu tebeşirle ovun.

Duvar onarmak için tebeşir
Duvardaki çıkmayan küçük lekeleri ve döküntüleri yok etmek için, boyanın renginde bir tebeşirle istediğiniz yeri hemen düzeltebilirsiniz. Duvardaki delikleri kapatmanın kolay yolu

Tavandaki izleri gizlemek için tebeşir
Boya yapana ya da kalıcı bir tamirat yapana kadar tavandaki su veya çizik izlerini geçici olarak tebeşir yardımıyla kapatabilirsiniz.

Anahtar deliğini temizlemek için tebeşir
Kilitlerde zamanla kir ve toz birikir, bu da anahtarı zorlayabilir, kapıyı açıp kapatırken zorluk çekebilirsiniz. Anahtarın dişleri ve uçları boyunca bir parça tebeşir sürdürün, ardından anahtarı birkaç kez kilide takıp çıkarın. Tebeşir, kilidin içindeki kir partiküllerini çeker.

İlgili Makaleler

Evde Tuzu Kullanabileceğiniz Farklı Alanlar

Tuz, yüzyıllardır ev temizlik ürünü olarak kullanılmaktadır ve güvenlidir, ucuzdur, toksik olmayan bir dezenfektandır....

Güçlü Doğal Böcek Kovucu Nasıl Yapılır?

Karıncalar ve örümcekler, meyve sinekleri… Zaman zaman evinize sığınmaya çalışan bu hayvanlar.. Evde istenmeyen böceklerden...

Kimyasal Kullanmadan Mutfaktaki Karıncadan Kurtulma Yöntemleri

Evde karınca olması can sıkıcı bir durumdur ama mutfakta olması daha da sinir bozucudur....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,396BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pillerin Dolu mu Boş mu Olduğunu Öğrenmenin Kolay Yolu

Evinizdeki kalem pillerin boş olup olmadığını anlamak için avometre ile ölçmek gerekir. Tabii herkesin evinde avometre bulundurması gerekmiyor. Pillerin dolu mu boş mu olduğunu...

Meyveden Zirai İlaçları Temizlemenin En İyi Yolu

Bize sağlık verdiğini düşündüğümüz sebze ve meyveler, zirai ilaçlarla kaplıdır. Eğer sebze ve meyveler iyi yıkamazsa, zehirli zirai ilaçlar da onlarla birlikte vücuda girer. Sebzeleri...

Fincanda Kek Nasıl Yapılır?

Son zamanların en gözde tarifleri arasında yer alan fincanda kek, birçok açıdan en çok tercih edilen kek tariflerinden biridir. Her şeyden önce çok pratik...

Saçlarınıza Detoks Yapacak 10 Maske Tarifi

Saçlarınız gün boyunca pek çok şeye maruz kalır. Hava kirliliği, güneş, saçınıza kullandığınız şampuan, sprey ve kremler saçlarınızı bir süre sonra yıpratmaya başlar. Düzenli olarak...