Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Tebeşirin Farklı Kullanım Alanları

Tebeşirin Farklı Kullanım Alanları

0
930

Okullardaki tahtalarda kullanılan tebeşiri evinizde hayatınızı kolaylaştırmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yağ lekesi çıkarmak, dolaptaki nemi almak, alet çantasındaki aletlerin paslanmasını engellemek gibi tebeşiri evde kullanmanız için çok sayıda neden var.

Sararan tırnaklara tebeşir
Tırnaklarınıza sürekli oje sürüyorsanız, tırnaklarınız bir süre sonra sararmaya başlayacaktır. Sarı tırnak görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa, tırnak fırçasını tebeşire sürün ve tıırnaklarınızı fırçalayın. Bu işlem, hem sarı görüntüyü yok eder hem de tırnaklarınızın temizlenmesine yardımcı olur. Tırnaklar neden sararır?

Yağ lekelerine tebeşir
Tebeşiri önce toz haline getirin. Tebeşir tozunu, giysinizin yağlı yerine dökün ve tebeşirin yağı emmesini bekleyin. Sonra, fırçayla yağlı yeri fırçalayın ve normal yıkama yapın.

Beyaz gömlek yakasına tebeşir
Beyaz gömleklerin yakaları çok çabuk kirlenir. Yakadaki lekeyi çıkarmak için, beyaz tebeşirle lekeyi ovun. Tebeşir, leke içinde tutulan yağı emer. En az 10 dakika tebeşirle bekletin ve normal yıkama yapın. Gömlek yakaları nasıl kolay temizlenir?

Süet ayakkabıya tebeşir
Tebeşiri toz haline getirin ve süet ayakkabıdaki yağ lekesine serpiştirin. Bir gece bekletin ve sabah fırçalayın. Leke çıktıktan sonra, ayakkabının tamamını silerek temizleyin.

Dolabınızı nemden arındırmak için tebeşir
Gardırobunuzdaki giysilerinizi nem ve küften korumak için, içine birkaç tebeşir koyduğunuz bir kese asın. Nemi çekecektir.

Kirli sepetine koyulan terli ve ıslak giysiler uzun süre yıkanmadan bekletildiğinde de küf oluşabilir. Bunun önüne geçmek için de, içine tebeşir koyduğunuz plastik torbayı kapatmadan kirli giysilerin altına yerleştirin. Çamaşırlardan küf lekesi ve kokusu nasıl çıkarılır?

Gümüşleri parlatmak için tebeşir
Gümüşleri parlatmak için tebeşirle ovabilirsiniz.

Karıncalardan kurtulmak için tebeşir
Karıncalardan öldürmeden kurtulmak istemiyorsanız, karıncaların geldiği yerlere tebeşir tozu serpmeniz yeterli. Güçlü doğal böcek kovucu nasıl yapılır?

Alet kutusuna tebeşir
Tebeşir nemi emdiği için alet kutusuna tebeşir koyarsanız, aletlerin paslanmasını önlemiş olursunuz.

Tornavidanın kaymaması için tebeşir
Tornavidayı kullanırken kaymasını önlemek istiyorsanız, tornavidanın ucunu tebeşirle ovun.

Duvar onarmak için tebeşir
Duvardaki çıkmayan küçük lekeleri ve döküntüleri yok etmek için, boyanın renginde bir tebeşirle istediğiniz yeri hemen düzeltebilirsiniz. Duvardaki delikleri kapatmanın kolay yolu

Tavandaki izleri gizlemek için tebeşir
Boya yapana ya da kalıcı bir tamirat yapana kadar tavandaki su veya çizik izlerini geçici olarak tebeşir yardımıyla kapatabilirsiniz.

Anahtar deliğini temizlemek için tebeşir
Kilitlerde zamanla kir ve toz birikir, bu da anahtarı zorlayabilir, kapıyı açıp kapatırken zorluk çekebilirsiniz. Anahtarın dişleri ve uçları boyunca bir parça tebeşir sürdürün, ardından anahtarı birkaç kez kilide takıp çıkarın. Tebeşir, kilidin içindeki kir partiküllerini çeker.