Ana SayfaSAĞLIKKüçük Yaralanmalar İçin Şifalı Bitkiler

Küçük Yaralanmalar İçin Şifalı Bitkiler

Profesyonel yardım gerektirmeyen yaralar için şifalı otlar kullanabilirsiniz. Çürükler, kıymıklar, burkulmalar, böcek ısırıkları ve daha fazlası için bitkileri nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Sıyrıklar, küçük kesikler, çürükler, kıymık, burkulma, kas ağrıları ve böcek ısırıkları için kolay ulaşılabilir bitkilerle kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Sıyrıklar için şifalı bitkiler
Cilt sıyrıkları kanamalı olabilir. O nedenle önce yarayı temiz su ile iyice temizlemelisiniz. Yarayı kurulayın ama tahriş edebileceği için ovalamayın. Ardından anti-bakteriyel bir balsam uygulayın. Aynısefa ve lavanta, doğal antiseptik oldukları ve cildin iyileşmesine yardımcı olabileceğinden iyi seçimlerdir. Sonra sıyrığın üzerine mikrop kapmaması için gevşek bir bandaj sarabilirsiniz.

Kesikler için şifalı bitkiler
Bir bıçak ya da kağıt nedeniyle oluşan küçük kesikler için şifalı otlardan yararlanabilirsiniz. Daha derin kesikler için tıbbi yardım gerekebilir.

İlk olarak, yarayı temizleyin. Mikrop kapabileceği için, kesik alanı hidrojen peroksit ile yıkayın. Hidrojen peroksit, yaranın içinde olabilecek herhangi bir bakteriyi yok eder. Kuruladıktan sonra biraz çay ağacı esansiyel yağı uygulayın. İsterseniz, çay ağacı yağını biraz tatlı badem veya üzüm çekirdeği yağıyla karıştırarak kesiğe sürebilirsiniz. Çay ağacı yağı, yarayı içten dışa doğru iyileştirir. Gerekirse bandajla kesiği kapatın.

Çürük için şifalı bitkiler
Çürükler, bir çeşit travma sonucu cildin yüzeyinin altında kan birikmesinin bir işaretidir. İlk yapılması gereken soğuk bir kompres uygulamaktır. Karakafes otunu macun haline getirin ve çürüğün üzerine uygulayın ve ılık, nemli bir bezle örtün. Karakafes, cildin yüzeyinde kanın parçalanmasına yardımcı olabilir.

Kıymık için şifalı bitkiler
Ulaşılamayan kıymıkları çıkarmak için, muz kabuğu kullanabilirsiniz. Muz kabuğunu öğütün ve kıymığın üzerine koyun, bir yara bandı ile de kapatın. Bir gece bu şekilde bırakın. Sabah beyazımsı bir sıvı ile kıymığın dışarı çıktığını görebilirsiniz.

Burkulma için şifalı otlar
En yaygın burkulma ayak bileklerinde görülür. Burkulma için de karakafes otu kullanabilirsiniz. Etkilenen alanın etrafına karakafes otunu macun yaparak sarın.

Burkulma için aynı zamanda biraz doğranmış soğanı yağda karamelize edip burkulan alana sarabilirsiniz. Hem acıyı hem de burkulma nedeniyle oluşan şişliğin geçmesini sağlayacaktır.

Kas ağrıları için şifalı otlar
Kas ağrıları için, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı olan aloe vera kullanabilirsiniz. Tarçın ve lavanta yağları da kas ağrıları için sürülerek kullanılabilir. Papatya, rezene, zencefil, zerdeçal da çayı yapılarak tüketilebilir.

Bir başka iyi ağrı kesici de magnezyumdur. Bir bitki olmasa da, magnezyum bir kas gevşetici olarak kullanılabilir. Yarım bardak Epsom tuzu (magnezyum sülfat) eklenen bir küvette kalabilir ya da etkilenen alana doğrudan magnezyum losyonu kullanabilirsiniz.

Böcek ısırıkları için şifalı bitkiler
Sivrisinek ısırığı kaşıntısı için muz kullanabilirsiniz. Ezilen muzu kaşıntılı alana uygulayın ve kaşıntı geçene kadar bekletin.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler