Ana Sayfa HAYAT Cep Telefonu Şarjı Nasıl Uzun Dayanır?

Cep Telefonu Şarjı Nasıl Uzun Dayanır?

0
1176

Modern hayatın vazgeçilmezi cep telefonlarının en büyük sorunu şarjının çok çabuk tükenmesi. Basit yöntemlerle akıllı telefonunuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Cep telefonlarımızı artık her şey için kullanıyoruz. Telefonların özellikleri arttıkça pil ömrü de o kadar kısalmaya başladı. Aşağıda listelenen yöntemlerle bu sorununuzu en aza indirebilirsiniz. Kitaptan telefon şarj istasyonu yapın

Şarjın sıfırlanmasını beklemeyin
Telefonunuzu şarj etmek için, şarjın tamamen bitmesini beklemeyin. Araştırmalara göre sonuna kadar kullanılmış piller 300-500 defa şarj edilebilirken, yüzde 25 ile yüzde 50 arasındayken şarja takılan cihazlar 1000-2,500 defa şarj edilebilmekte.

Tamamen şarj etmeyin
Telefonunuzun şarjını tamamen bitirmeden yüzde 25-30 sevilerinde şarja takın ve tamamen dolmasını beklemeyin, yüzde 80’e kadar şarj edin. Plastik şişeden şarj istasyonu yapın

Bilgisayardan şarj etmeyin
Bilgisayar başındayken, telefonu bilgisayardan şarj etmek pratik olsa da pil ömrünü kısaltan bir yöntem. USB kabloları, telefonun daha fazla ısınmasına neden oluyor. Bu ısınma ise telefonunuzun pil ömrünü kısaltıyor.

Telefonu bütün gece şarjda bırakmayın
Telefonu çoğumuz gece yatarken şarja takıp, sabah çıkarıyoruz. Oysa ki bu uygulama, lityum piller için geçerli değil. Lityum pilleri ne kadar uzun süre şarjda bırakırsanız o derece ters tepki veriyor. Telefon koymak için çoraptan kol bandı

Kablosuz ağ bağlantısını sürekli açık bırakmayın
WiFi, Bluetooth, GPS ve 3G gün boyu açık konumda bırakmayın. Özellikle 3G ve GPS kısa zamanda şarjı tüketiyor. Tüm kablosuz bağlantılarının kapalı olması ile açık olması arasında yarım günlük bir pil ömrü farkı olduğunu unutmayın.

Uçak modunu kullanın
Telefonunuzun şarjı bitmek üzereyse ve telefonu şarj etme imkanınız yoksa, uçak moduna alın. Tüm uygulamalar kapalı olacağı için şarjınız bitmez ve gerektiğinde telefonunuzu kullanabilirsiniz. İnternet ve telefonun kanserojen etkisinden korunmanın 11 yolu

Bildirimleri kapatın
Şarjınız azaldığında, otomatik gelen bildirimleri kapatmak pilinizin ömrünü uzatacaktır. Facebook, e-mail, Twitter gibi uygulamalardan sürekli gelen bildirimler şarjınızın bitmesini hızlandırır.

Parlaklığı azaltın
Ekran parlaklığını azaltmak pil ömrünüzün uzamasına yardımcı olur. Akıllı telefonların zararları

Hareketli ekran koruyucu seçmeyin
Ekran koruyucular ve duvar kâğıtları şarj tüketimini hızlandırabilir. Özellikle hareketli ekran koruyuculardan uzak durun.