Ana Sayfa HAYAT Ayakkabılarınız Nasıl Daha Yeni Görünür?

Ayakkabılarınız Nasıl Daha Yeni Görünür?

Özellikle kadınların en büyük dert ettiği şeylerden biridir şık olmak. Fakat günümüzde erkekler de şıklıklarına önem vermekte ve bunun için çabalamaktadırlar. Giyilen kıyafet, bakımlı ve temiz olmak gibi bir sürü şeye dikkat etmek gereklidir, fakat şıklığın en önemli tamamlayıcısı kuşkusuz ki ayakkabılardır.

Kimisi bir servete mal olur, kimi uygun fiyatlıdır. Fakat ciddi bir bütçe ayrılması gerekir ayakkabıya. Durum böyle olunca da giyilen ve eskiyen ayakkabıları, yeni gibi göstermenin bazı yolları aranmaktadır.

Ayakkabıların Daha Yeni Görünmesi Nasıl Sağlanır?

Ayakkabıların giyilmesine rağmen yeni görünmesinin temelinde doğru ve düzenli bakım yapılması yatmaktadır. Doğru bakımın yapılması önce ayakkabıyı doğru muhafaza etmeyi gerektirir. Ayakkabıları birbirinin üstüne koymayacak şekilde yerleştirmek önemlidir. Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında giyilen botları ve çizmeleri şekilleri bozulmayacak şekilde muhafaza etmek gerekmektedir. Bu deformasyonu önlemek ve bot ve çizmelerin şeklini korumak için yapmak gereken ayakkabıları saklarken içlerine gazete kâğıdı sıkıştırmak ve ayakkabının şeklinin bozulmasını önlemektir.

Doğru şekilde muhafaza edilen ayakkabıların yeni alınmış gibi görünmesi için onlara parlak bir görüntü vermek de işe yaramaktadır. Bu parlaklığı sağlamanın yollarından biri, bir parça bezin veya kâğıt havlunun üzerine birkaç damla zeytinyağı damlatarak, ayakkabıları bununla silmektir. Son derece doğal bir yöntem olan zeytinyağı yöntemi, ayakkabıların doğal bir parlaklığa ulaşmasına ve yeni gibi görünmesine sebep olur.

Ayakkabıların Daha Parlak Görünmesi Nasıl Sağlanır?

Yeni alınan ayakkabılar da bazen tek giyişte kirlenmekte ve bu da ayakkabının eski görünmesine sebep olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için yapılması gereken de son derece basittir. Küçük bir kap içerisine yarım bardak su ve yarım bardak limon suyu karıştırılarak bez parçası yardımı ile ayakkabıyı silmek, tüm kirden arınmaya ve ayakkabının yeni görüntüsüne geri dönülmesine neden olur.

Ayakkabının parlak görünmesi için kullanılacak bir yöntem de ıslak mendil ve tuzun bir arada kullanılmasıdır. Islak mendili temiz su ile yıkadıktan sonra bir miktar tuz ıslak mendilin üzerine konulur ve erimesi beklenir. Bu ıslak mendil ile silinen ayakkabı daha parlak ve daha yeni görünür.

Ayakkabıyı Uzun Yıllar Giymek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzun yıllar giyilmesi istenen ayakkabıda en çok dikkat edilmesi gereken nokta, ayakkabı giyilirken birer gün arayla giyilmesini sağlamaktır. Her gün giyilen ayakkabı çabuk yıpranır ve eskir. Fakat ayakkabıyı giyerken en az bir gün süreyle ara vermek ayakkabının ömrünü uzatmayı sağlar.

Özellikle kış aylarında yağmur veya karda ıslanan ayakkabıları doğru şekilde kurutmak da ayakkabı bakımının önemli parçalarından biridir. Islak olan ayakkabı, ısıtıcının yanında kurumaya bırakılmaz, doğal yollarla kuruması sağlanır.

Giyilmeyen ayakkabıyı tahta kalıplarla beraber muhafaza etmek de ayakkabının ömrünü uzatan doğru bakımın önemli adımlarından biridir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz...

Ayakkabınıza Patates Koyun, Daha Fazla Rahat Edin!

Yeni aldığınız ayakkabılarınız ayaklarınızı mı sıkıyor? Ayakkabı ayağınızı sıkıyor, acıtıyor ve yara yapıyor diye...

Ayakkabı Kokusundan Kurtulmak İçin Kolay Bir İpucu

Ayakkabıları uzun süre giymek koku oluşmasına neden olur. Kokan ayakkabıları giydiğinizde ise ayaklarınız daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,319BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel olmak ve güzel görünmeye eğilimi hiç değişiklik göstermedi. Kadınların yenilikleri...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecek birkaç kullanışlı temizlik...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir. En Zor Temizlenen Yer Mutfak Ev temizliğinde daha az yorucu,...

Makarna Haşlanırken Zeytinyağ Konulur Mu?

Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da bu tartışma devam ediyor. Makarna haşlanırken suyuna zeytinyağı konulmalı mı? Genel bir kanı vardır. Makarnanın haşlanırken yapışmaması için suyuna zeytinyağı...