Ana Sayfa HAYAT PRATİK Çamaşırlarda Sirke Kullanmanın 15 Farklı Yolu

Çamaşırlarda Sirke Kullanmanın 15 Farklı Yolu

0
1191

Çamaşırlarınızı temizlemek ve lekeleri çıkarmak için doğal yöntemlerden yararlanmak istiyorsanız, sirkeyi çamaşır yıkama rutinine dahil edebilirsiniz. Bu yazıda sirkeyi çamaşırlarda kullanmanın 15 farklı yolunu öğrenebilirsiniz.

Çamaşır yıkamada sirke harikalar yaratabilir. Hem çok etkilidir, hem doğaldır, hem de ucuzdur. Neden bulaşık makinesine bir kase sirke koymalısınız?

1. Koltuk altı lekelerini temizleyin
Özellikle beyaz tişört ve gömleklerde oluşan sarı ter lekelerini çamaşır suyu kullanmadan çıkarmak için, lekenin üzerine sirke dökerek bekletin. Sonra normal yıkama yapın.

Sirke kullanarak, ter lekelerinin yanı sıra, deodorant kalıntıları dahil inatçı kirleri de temizleyebilirsiniz. Ayrıca, çamaşırlardaki kötü kokuyu gidermede de sirke çok etkilidir.

2. Yakadaki lekeleri temizleyin
Gömlek yakasındaki zorlu kirleri temizlemek için, eşit miktarda sirke ve karbonatı karıştırın. Elde ettiğiniz macunu gömlek yakasına sürün. Biraz beklettikten sonra normal yıkama yapın. Sirke ile asla temizlenmemesi gereken yerler

3. Tiftiği azaltın
Çamaşırlara sirke eklemeye başlamanın bir başka nedeni de tiftiği azaltmasıdır. Ortalama bir çamaşır için, durulama döngüsüne 1/2 su bardağı sirke ekleyin. Kazaklarınızın tiftiklenmesini önleyecektir.

4. Yeni kotlarda sertliği azaltın
Sirke, iyi bir yumuşatıcıdır. Yeni aldığınız kot pantolonu ters çevirin ve yıkama suyuna 1/2 bardak sirke ekleyin. Kot pantolonlarınız kuruduğunda yumuşacık olacaktır. Kokulu ev yapımı sirkeli yumuşatıcı yapma

5. Giysilerin renklerini koruyun
Siyah gibi renkli giysilerin renkleri yıkandıkça solmaya başlarlar. Her çamaşır yıkadığınızda yıkama suyuna küçük bir bardak sirke ekleyin.

6. Renkli havlu ve çarşafların solmasını önleyin
Renkli giysilerde olduğu gibi, renkli havlu ve çarşafların da renginin solmaması için, yıkama suyuna yarım bardak sirke ekleyin.
El örgüsü çamaşırları yıkamadan önce soğuk su ve biraz sirkeli suda bekletin. Sirke ile temizlemede yapılan 3 hata

7. Ütü masanızı temizleyin
Ütü masanızın kılıfını temizlemek için de sirke kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesine sirke koyun ve ütü masanızın üzerine püskürterek silin. Ütü masanızın kılıfı kuruduğunda sirke kokusu da kaybolacaktır.

8. Parlak ütü izlerini yok edin
Giysilerinizi ütülerken oluşan parlak izleri yok etmek için, izlerin üzerine eşit miktarda sirke ve su karışımından püskürtün ve ütülemeye devam edin. Giysilerinizde parlak ütü izlerinin oluşmasını önlemek için giysinizi tersten ütüleyebilirsiniz. Sirkenin iyi bir güzellik ürünü olmasının 16 nedeni

9. Battaniyelerinizi yumuşacık yapın
Yıkandıklarında sertleşen battaniyelerin yumuşacık olması için, biraz sirke eklediğiniz suyun içinde bekletin. Sonra deterjan kullanmadan, çamaşır makinesine koyun ve durulama döngüsünü çalıştırın.

10. Sigara kokusundan kurtulun
Giysileriniz yıkamanıza rağmen hala kokuyorsa, sirke ile kokudan kurtulabilirsiniz. Suya biraz sirke ekleyin ve çamaşırlarınızı içine koyun. Bir süre bekletin ve sonra sıkarak asın. Çamaşırlarınız kuruduğunda sirke dahil hiç kokmayacaktır. Sirke kokmayan sirkeli temizleyici nasıl yapılır?

11. Süetteki yağ lekelerini temizleyin
Süet ayakkabı ya da ceketten yağ lekesini temizlemek için, eski bir diş fırçasını sirkeye batırın ve süet yüzeyi fırçalayın.

12. Ütünüzün tabanını temizleyin
Ütünüzün tabanını temizlemek için, eşit miktarda sirke ve karbonatı karıştırarak bir macun elde edin. Macunu ütünün tabanına sürün ve birkaç dakika bekletin. Ardından ıslak bir bezle silerek temizleyin. Sirke banyosunun faydalarını biliyor musunuz?

13. Çamaşır suyu kokusunu çıkarın
Beyaz çamaşırlar için çamaşır suyu kullanıyorsanız, kokuyu gidermek için sirke kullanın. Son durulama aşamasında çamaşır makinenize yarım bardak sirke ekleyin.

14. Kola lekelerini çıkarın
Pamuklu kumaşlarda oluşan kola lekesini çıkarmak için, bir süngere sirke damlatın ve lekeyi hafifçe ovalayın. Sonra normal yıkama yapın.

15. Giysilerdeki kırışıklıkları açın
Zorlu kırışıklıkları açmak için, ütünün su bölümüne, 1 ölçü sirke ile 2 ölçü su koyun. Kırışıklıkların daha kolay açıldığını göreceksiniz. Evde hangi sirke nasıl yapılır?