Ana Sayfa YEMEK Nohutu Filizlendirip Yemenin Faydaları

Nohutu Filizlendirip Yemenin Faydaları

0
507

Nohut tüm Akdeniz havzasında, Hindistan’da, Latin Amerika’da ve Orta Doğu’da oldukça popülerdir. Nohut yemek sizde gaza neden olursa çözümü nohutu filizlendirerek yemektir.

Beslenme Faydaları ve Yan Etkiler
Nohutlar zengin, kremsi, kabuklu ve çok çeşitli tariflerde önemli olabilen bir lezzet ve yoğunluğa sahiptir. Çoğu baklagilde olduğu gibi, nohut protein, folat, çinko ve potasyum açısından zengindir. Evde nohut unu nasıl yapılır?

Bir baklagil olarak nohut, onları korumak için doğa tarafından tasarlanan “anti-besinler” de içerir. Biri lektin denen doğal bir toksindir; diğeri enzim inhibitörü fitik asittir. Bu maddelerin ikisi de sindirimi zorlaştırır. Gazı, mineral emilimi ile güçlüğü ve olası kalsiyum, fosfor ve D vitamini tükenmesini tetikleyebilirler. Nohutun cilt, saç ve sağlık üzerindeki faydaları

Nohutu Daha Kolay Pişir
Islak ve filizlenen nohut amino asit, vitamin ve protein içeriğini geliştirirken fitik asit ve lektinleri nötralize etmeye yardımcı olur. Herkes için mükemmel bir çözüm olmayabilir. Ancak nohutun gaz yapma özelliğini ortadan kaldırır.

Nohutların filizlenmesi çok kolaydır ve bunu herhangi bir özel ekipman olmadan yapabilirsiniz. Filizlenmiş nohutu humus, kavrulmuş nohut, çorba ve güveç yapmak için kullanıldığında lezzetlidir. Onları çok yavaş ve çok iyi çiğnediğiniz sürece lezzetli bir ham atıştırmalıktır. Nohutla yoğurt nasıl yapılır?

Nohut Nasıl Filizlendirilir?
Nohutları filizlendirmek için tek ihtiyacınız olan nohut, su ve zaman (yaklaşık üç ila beş gün). Organik nohut kullanmayı düşünün ve 1/2 fincan kuru nohut filizlendiğinde yaklaşık 2 fincan olacağını unutmayın.

Filizlenme sürecini ne kadar uzatmak istediğinize karar verin. Pişirerek yiyecekseniz kısa filizlenmiş nohut daha mantıklı. Ama salata veya humus yapacaksanız o zaman biraz daha uzun filizlenmiş nohut kullanabilirsiniz. Nohut çorbası tarifi

1/2 bardak nohut yıkayın. Nohutları bir gecede en az iki katı suyla ıslatın. Bu onları yeniden nemlendirir ve onları “uyandırmaya” başlar. Sabah bir kevgirde nohutları süzün. Süzülen nohutları kevgidir altına tek sıra halinde koyun. Üzerine sinek konmaması için pamuklu bir bezle örtün.
Nohutları günde en az iki veya üç kez yıkayın ve boşaltın. Özellikle sıcak havalarda daha sık durulayın.
Bu işlemi günde iki ila üç kez tekrarlayın; kısa filizler 3 gün içinde görünmeye başlayacaktır.

Nohutlar istenen dereceye kadar filizlendikten sonra, onlara son bir durulama yapın ve iyice süzün. Gevşemiş herhangi bir kabuk çıkarılabilir, ancak tadı veya sindirilebilirliği etkilemezler. Nohut filizlerini biraz kuru havaya bırakıp bir hafta kadar bekletin. Fırınlanmış nohut cipsi tarifi

Eğer nohutlarınızı pişirmeyi tercih ederseniz, on dakika boyunca buharda pişirin. Standart pişirmeye göre daha kolay sindirilmiş bir nohut elde etmiş olacaksınız.