Ana Sayfa HAYAT Kahvenin 11 Farklı Kullanımı

Kahvenin 11 Farklı Kullanımı

Kahve dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir. Kimileri için sabah kalkar kalkmaz, kimileri ise kahvaltıdan sonra kahve içmek keyiftir. Tabii tüketimi bu kadar fazla olunca yararları ve zararları konusunda farklı görüşler de ortaya çıkıyor. Bu tartışmalar sürerken, biz sizlere kahvenin farklı kullanımlarını ve faydalarını anlatacağız.

 1. Telve doğal gübredir

Kahve Telvesi, bahçe bitkileri ve saksı çicekleri için mükemmel bir gübredir. Ayrıca telve toprağın böceklenmesini önler. Yapmanız gereken sulama suyuna bir miktar kahve telvesi eklemenizdir.Bu yöntemle bahçe veya saksı çiceklerinizin toprağına kimyasallardan oluşan gübre eklemek zorunda kalmazsınız.

 1. Doğal böcek kovucudur

Kahve telvesi, sinek ve böcekleri sizden ve evinizden uzak tutur. Bunun için yapmanız gereken, böceklerin gezdikleri ve geldiklerini düşündüğünüz bölgelere kahve telvesi koymanızdır. Ayrıca bahçedeki bitkilerinize sümüklüböcek gibi böceklerin gelmesini istemiyorsanız, saksının çevresinde kahve telvesi koymanız yeterli olacaktır.

 1. Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulun

Buzdolabı içinde bulunan yiyeceklerin kokuları birbirine karışması kötüdür. Bunun çözümü şu; bir kese içine koyacağınız kahveyi buzdolabına yerleştirin. Kötü kokuların kalmadığını farkedeceksiniz.

 1. Mutfak gereçlerinin temizliğinde kullanın

İnce bir temizlik bezinin üzerine birkaç çay kaşığı kahve telvesi sürün. Yağ ve kirlerin kolay bir şekilde çıktığını göreceksiniz. Temizledikten sonra iyice durulayın. Bu uygulamayı, Teflon tava ve tencerelerinize de uygulayabilirsiniz.

 1. Ahşap mobilyalarınızı temizleyin

Evinizde bulunan ahşap mobilyaların temizliğinde de kahve telvesini kullanabilirsiniz. Özellikle çiziklerin üzerine kahve telvesini, sıcak sui le karıştırarak sürün. Ardından kuru bezle bu alanları temizleyin. Çiziklerin kapandığını göreceksiniz.

 1. Peeling yapabilirsiniz

Kahve telvesini peeling olarak kullanabilirsiniz. Telve ıslak iken, temizlenmiş yüzünüze veya vücudunuza sürün. Kurumasını bekleyin. Ardından hafif hafif ovarak yıkayın. Cildinizdeki tüm ölü derilerin gittiğini yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Kimyasal içermeyen bir temizleyici..

 1. Hamam Böceği kapanı yapın

Bir teneke kutu ya da kavanozu 3-5 santimlik nemli kahve telvesiyle doldurun ve kavanozun ağzına çift taraflı güçlü bir bant yapıştırın. Kahvenin kokusuna gelecek olan hamam Böcekleri bu tuzağa düşecektir.

 1. Etli yemeklerine lezzet katar

Kahve, özellikle güney Amerika(da et yemeklerin çok fazla kullanılıyor. Et yemeklerine hem farklı bir aroma katıyor, hem de etlerinde renginin daha güzel görünmesini sağlıyor.

 1. Döküm bıçaklarınızı temizleyin

Kahve telvesinin temizleme gücünü yukarıdaki maddelerde anlattık. Döküm tencelerin temizlenmesin ve özellikle bıçakların yıkanmasında da kahve televisini kullanabilirsiniz. Bıçaklarınızın daha parlak olduğunu göreceksiniz.

 1. Ağız kokusunu alır

Kahve çekirdiğini, aynı karafil gibi çiğneyebilirsiniz. Bir kahve çekirdiğinin ağzınız uzun sure bırakacağı tadı inanamayacaksınız.

 1. Doğal pire damlasıdır

Kahve telvesini Bitkiler için doğal tarım ilaçı oldüğü gibi, hayvanları rahatsız eden pireler için de birebirdir. Kedi ve köpeklerinizin tüylerine kahve telvesi sürün ve ovalayın. Pirelerin hayvanlarınızdan uzak durduğunu göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir....

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,832BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...