Ana SayfaGÜZELLİKEL + AYAK BAKIMIAyaklardaki Sertleşmeyi Basit Yöntemlerle Önleyin

Ayaklardaki Sertleşmeyi Basit Yöntemlerle Önleyin

Tekrarlanan basınç ve sürtünme, cildi bozulmasına (nasır) sertleşip kurumasına neden olur. Kallus genellikle ayak ve ellerde oluşturur. Zararlı olmasa da, bazı durumlarda deri enfeksiyonu ya da ülser oluşumuna neden olabilir. Sarı veya gri lekeler, kuru ve kalın deri, deri üzerinde darbeler, yürümeyi hatta ayakkabı giymeyi acılı hale getirir. Kallus’tan kurtulmak için bazı ev ilaçları vardır. Ancak, zayıf kan dolaşımı ve kırılgan deri ile diyabetik hastaları bu ev ilaçlarından birini uygulamadan önce doktoruna başvurması gerekir.

  1. Elma sirkesi

Sıcak, sabunlu su ile dolu bir leyenin içine bir fincan elma sirkesi ekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika içine bekletin. Ardından ayaklarınızın sertleşen bölümlerini ponza taşıyla ovun. Ayaklarınızın sertleşen bölümleri yumuşayıp 7-10 gün içinde soyulmaya başlayacaktır. Çatlayan Topuklar İçin Çok Basit Bir Çözüm

  1. A Vitamini veya E vitamini yağı

Nasırı A vitamini veya E vitamini yağı ile ovun ardından pamuklu bur çorap giyin. Nasır veya ayak derisindeki sertleşme bitinceye kadar her gece bu uygulamayı yapın.

  1. Soğan

Bir dilim soğanı sirkeye batırdıktan sonra nasırın üzerine yerleştirin. Bir bandaj ile sabitleyin. Gece boyunca nasırın üzerinde bırakın sabah ise çıkarın. Nasır yumuşayıncaya kadar bu işlemi yapın.

  1. Beyaz Sirke

Pamuklu çubuğu sirke ile ıslatın ve nasırın üzerine direk olarak sürün. Bu nasırı yok etmek için uygulanan en etkili çözümdür. Topuk Çatlaklarını Anında Rahatlatacak Formül

  1. Limon

Bir limonu kesin ve ayağın sertleşen bölümüne veya nasırın üzerine yerleştirin. Bir bandaj ile sabitleyin. Gece boyunca kalmasını sağlayın. Sertleşme veya nasır yok oluncaya kadar bu işleme devam edin.

  1. Ekmek

Elma sirkesi içinde bir parça ekmek ıslatın ve sertleşen alanın üzerine koyun. Gece boyunca kalsın. Sabah çıkarın. Nasıl tedavisi için etkilidir.

  1. Aspirin

Elma sirkesinin içinde 4-5 aspirin tabletini ezin ve bir hamur yapın. Nasırın üzerine uygulayın ve bir bandaj yardımıyla tutun. Nasır gevleşeyince ponza taşıyla fırçalayın. Çatlak Topuklarınızı Magnezyum ile Pürüzsüz Yapın

  1. Hint yağı

Hint yağının içine pamuklu çubuk batırın ve ayaklarınızın sertleşen bölümlerine sürün. Üzerine bandaj kapatın.

  1. Epsom Tuzu

Su leğeninin içine Epsom tuzu serpin ve 10 dakika ayaklarınızı içinde ıslatın. Bir süre sonra ponza taşı ile ayaklarınızı fırçalayın.

  1. Kabartma tozu

Su leğeni içine 2 yemek kaşığı kabartma tozu karıştırın ve bu karışımın içinde ellerinizi ve ayaklarınızı ıslatın. Hem Topuklarınız Yumuşasın, Hem Kolay Uykuya Dalın

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler