Ana Sayfa HAYAT Kışın Enerjik Olmak İçin 8 Öneri

Kışın Enerjik Olmak İçin 8 Öneri

Kış mevsimi, yorgunluğun ve negatif enerjinin yoğun olarak hissedildiği mevsimdir. Gün içinde kendinizi daha iyi hissetmek içinse muhakkak birkaç püf noktanız bulunmalı.

  • Güne Limonlu, Ilık Su ile Başlayın

Kış mevsiminde henüz yataktan kalkar kalkmaz kendinizi yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Havanın kapalı olması, enerjinizin daha da dibe çekilmesine neden olur. Bunun önüne geçebilmek içinse kendinize minik alışkanlıklar kazandırmalısınız. Bu alışkanlıklardan en önemlisi de sudur. Gün içinde ne kadar su içerseniz kendinizi o kadar enerjik, yenilenmiş hissedersiniz. Üstelik yapılan araştırmalar doğrultusunda su içme alışkanlığının, mutlulukla doğrudan ilgisi olduğu da kanıtlanmıştır.

Sabah uyandığınızda en az 400 ml şişenin içine yarım limon sıkın. Suyun ılık olması metabolizmanızın daha rahat çalışmasını sağlayacaktır. Unutmayın, çalışan metabolizma her zaman daha enerjiktir. Mevsim Geçişlerinde Hangi Yorgan Ve Battaniyeler Kullanılmalı?

  • Bal, Ceviz ve Sütü Kahvaltınızdan Eksik Etmeyin

Kışın çok üşümeden hastalanmaya kadar pek çok olumsuzluğu gidererek enerji veren bal, ceviz ve sütle beraber çok daha güçlü olmaktadır. Bu nedenle enerjinizi yükseltmek için güne bu üçü ile beraber başlamalısınız.

Kahvaltılarınızda yumurta, peynir, zeytin muhakkak olmalı ancak mevsimi olmadığı için biber, domates ya da salatalık tüketmemelisiniz. Kış mevsiminde organik olmayan bu besinler yalnızca metabolizmanızı zorlar. Dolayısıyla sağlığınızın olumsuz etkilenmesi enerjinizi de dibe çeker. Kış mevsiminin kahvaltısı muhakkak süt, ceviz, bal, yumurta ve peynir içermelidir.

  • Kırmızı Meyvelerin Çayları Enerjinizi Arttırır

Bilhassa kırmızı meyvelerde yoğun olarak bulunan antioksidan vücudunuzun direncini doğrudan arttırır. Enerjinizle beraber yoğun olarak mutluluğunuzu da arttıracak olan kırmızı meyveler, kışın doğal olarak da temin edilebilir. Gerek kurutulmuş gerekse poşet çay olarak tüketeceğiniz bu çaylar, enerjinizle beraber bağışıklığınızı da arttıracaktır. Mevsim Geçişlerinde Alerjilere Dikkat

Kış mevsiminde kurutulmuş ya da taze olarak tüketilmeye en uygun kırmızı çaylar; kuşburnu, elma, dağ çileği çaylarıdır.

  • Her Gün Küçük Bir Çikolata İyi Hissettirebilir

Mide ve kalp sağlığı ile ne kadar çatışsa da çikolatanın enerji arttırdığı bir gerçek. Abartılmadığı sürece gün içinde küçük bir çikolata, kendinizi daha zinde hissetmenize yardımcı olacaktır.

Çalışma saatlerinizin yoğun olduğu 1 ile 5 arasında bir küp çikolata tükettiğinizde vücudunuzun yenilendiğini hissedebilirsiniz.

  • Kış Enerjisi için Yoğurt Tüketmelisiniz

Kış aylarında hem iş hayatınıza hem de sosyal hayatınıza yetişebilecek enerjiye sahip olmadığınızdan şikâyetçiyseniz, bu durumu yoğurt ile aşabilirsiniz. Yoğurt bilhassa bağışıklık sistemine sağladığı katkı ile vücudun kendini kısa sürede toparlamasını, enerjik hissetmesini sağlamaktadır. Üstelik her gün bir kâse yoğurt tüketimi, kişinin kilo almasına da engel olmaktadır. Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü

Gün içinde acıktığınızı hissettiğinizde ya da ara öğün zamanı geldiğinde muhakkak bir kâse yoğurt tüketin. Özellikle kışın kendinizi çok daha güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır.

  • Uyku Sorununuzu Çözümleyin

Çalışma hayatının en yoğun olduğu mevsim, kış mevsimidir. Bu sebeple en enerjik ve verimli olmanız gereken dönem de kış aylarıdır. Bu mevsimde kendinizi iyi hissetmeyip, enerji kaybettiğinizi düşünüyorsanız bunun temel nedenlerinden biri de uyku sorununuzdur. Sağlıklı uyku demek saatlerce uyumak değildir. Kışın enerjinizi arttıracak olan, çok uyumak değil kaliteli uyumaktır. Bunu sağlamanız için muhakkak alışkanlığınızı belli saatler arasına alın. Geceleri her gün farklı saatte uyursanız bu durumda vücudunuzun dengesi bozulur. Dolayısıyla istediğiniz gibi enerjik uyanamazsınız.

  • Yeşil Sebze Tüketirseniz Enerjik Hissedersiniz

1 gün boyunca beslenme düzeninize göz attığınızda yalnızca ekmek, fast food, et ya da tatlı varsa enerjinizin dibe çökmesi doğaldır. Kendinizi iyi hissetmek için kesinlikle sebze tüketmelisiniz. Vücudunuzun güçlü kalabilmesi için istediği besinleri alması lazım. Aksi halde başlangıçta bağışıklık sisteminiz arkasından da tüm fonksiyonlarınız sorun yaratmaya başlayacaktır.

Bağışıklık sisteminin temelini C vitamini oluşturmaktadır. C vitaminini almak için ıspanaktan yeşil soğana kadar her şeyi en tazesinden tüketmeye çalışmalısınız.

  • Hareket Edin, Enerjiniz Artsın

Kış mevsimi kişinin en az hareket halinde olduğu mevsimdir. Özellikle havanın soğumasıyla beraber kısa yolculukların dahi arabalarla yapılması, yürüme mesafelerinin kısaltılması hareket sahanızı azaltmaktadır. Bu durumda vücudunuz da miskinlik göstermeye başlayacaktır. Ne kadar çok hareketsiz kalırsanız o kadar ağırlaştığınızı fark edersiniz. Kişinin enerjik hissedebilmesinin altın kuralı hareket etmesidir. Kısa mesafeler yürünmeli, çok fazla olmasa da ara ara egzersiz yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi etmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için diğer bileşenlerle karıştırılabilir. Vücudunuza aldığınız...

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket. Kilo alıp verme sırasında en çok etkilenen yerlerden biri de bacak kaslarıdır. Sıkı bacak kaslarına sahip olmak...

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...