Ana Sayfa HAYAT Karanfil Çayın Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil Çayın Çok Farklı Kullanım Alanları

Eski zamanların değerli bir bitkisi olan karanfil modern zamanlarda pratik ve önemli kullanımlara sahiptir. Karanfil yağı iyileştirici ve analjezik özellikleri ile ünlüdür ve şu anda diş hekimliğinde geçici bir dolgu oluşturmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Güzel kokulu etken madde öjenol ile karanfil çayı el yıkamadan bağırsak temizliğine kadar birçok uygulamada kullanılıyor.

Sindirime yardımcı olur
Yüzyıllar boyunca, karanfil çayı içmek karın ağrısını hafifletmek için kullanılmıştır. Gaz ağrısı ya da diğer mide rahatsızlığı çekenler için iyi çalışan analjezik özelliklere sahiptir. Karanfil, sindirime yardımcı olmak için kan akışını, tükürük üretimini ve mide salgılarını uyarır. Ayrıca, anti-emetik (bulantı önleyici) etkileri vardır. Karanfil çayı ayrıca bağırsak parazitlerini öldürmek için de kullanılmıştır ve oral pamukçuk gibi bakteri ve mantar enfeksiyonlarının öldürülmesinde eşit derecede çalışır. Karanfilin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Temizleyici
Elleri sterilize etmek için soğuk karanfil çayı kullanılabilir. Sıvının ellerinize dökülmesi ve silinmesi uygulanması cildi temizler ve hoş bir koku bırakır. Aknesi olan kişiler, diğer döküntüleri azaltmak için karanfil çayını yüz yıkama olarak kullanır ve karanfil yağı uygulaması ile devam eder. Bazıları soğuk karanfil çayı evde toksik olmayan bir sert yüzey temizleyicisi olarak kullanmayı tercih eder. Mutfak tezgahları ve yemek hazırlama alanları için idealdir.

 

Kompres
Analjezik etkileri nedeniyle, karanfil çayı kompresleri, herhangi bir kas, eklem veya ligament zedelenmesinden ağrıyı gidermenin mükemmel bir yoludur. Yara olmayan cilde uygulanmalıdır. Yaralanma ile ilgili çok fazla şişlik varsa, buz gibi çay kompresleri kullanılmalıdır. Sıcak çay artritik ağrı ile daha iyi çalışır. Etkili bir yöntem, kompresörü günde 2 ila 3 kez 20 dakika boyunca uygulamaktır. Karanfil çayı kompresleri, saçkıran veya sporcu ayağı gibi cildin mantar enfeksiyonları için de kullanılabilir. Bu uygulama için çay sıcaklığı ılık olmalıdır. Ev, Sağlık ve Güzellik İçin Karanfil Nasıl Kullanılır?

Mantar Enfeksiyonu
Vajinal mantar enfeksiyonlarından muzdarip kadınlar için, karanfil çayı 5 güne kadar günlük olarak kullanılabilir. Bu amaç için seyreltilmiş çay, 4 kısım distile suya 1 kısım çaydır. Ek olarak, bağırsakta mantar enfeksiyonu olanlar için, duşun özelliklerine göre yapılan bir lavman preparatı aynı şekilde kullanılabilir (5 gün boyunca günlük).

Saç rengi tazeleme
Boyanan saçları ve kaşları taze görünümlü tutmak için, karanfil çayı, şampuan sonrası renk durulaması olarak kullanılabilir. Her 5 şampuan için bir çay durulaması tavsiye edilen uygulama oranıdır. Karanfil kokusu ek bir bonus. Karanfil Yağının Yararları ve Zararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Banyonuzdaki Küf ve Mantar İçin “Karanfil Yağı” Hazırlayın

Size küvet ve duşunuzdaki göze çarpan küf noktalarından kurtulmanıza yardımcı olacak tamamen doğal bir...

Karanfil Yağının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Güçlü bir aromaya sahip olan karanfilin yağı, cilt sorunları, diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım, baş...

Sivilce Tedavisi İçin Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Sivilce ile mücadelenin farklı farklı yolları var. Bunlardan biri de karanfil yağı ile tedavi......

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,396BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Salatalığı 1 Yıla Kadar Saklayabilirsiniz!

Salatalık, yüzde 95 su içerdiğinden ve vücudu nemlendirmeye yardımcı olduğundan son derece hafif ve besleyici bir sebzedir. Ancak, salatalığı uzun süre taze tutmak pek...

9 Kristal Taş Hayatınızı Değiştirebilir

Aşk hayatınızı iyileştirebilecek kristaller, para çekmenize, iyileşmenize, kariyerinizi geliştirmenize, öfke ve üzüntü bırakmanıza yardımcı olan kristaller ve çok daha fazlası var. İşte kristallerin hayatınızı değiştirmek...

Pillerin Dolu mu Boş mu Olduğunu Öğrenmenin Kolay Yolu

Evinizdeki kalem pillerin boş olup olmadığını anlamak için avometre ile ölçmek gerekir. Tabii herkesin evinde avometre bulundurması gerekmiyor. Pillerin dolu mu boş mu olduğunu...

Meyveden Zirai İlaçları Temizlemenin En İyi Yolu

Bize sağlık verdiğini düşündüğümüz sebze ve meyveler, zirai ilaçlarla kaplıdır. Eğer sebze ve meyveler iyi yıkamazsa, zehirli zirai ilaçlar da onlarla birlikte vücuda girer. Sebzeleri...