Ana Sayfa YEMEK Meyve ve Sebzeleri Daha Uzun Süre Taze Tutun

Meyve ve Sebzeleri Daha Uzun Süre Taze Tutun

0
643

Sebze ve meyveleri, buzdolabında uzun süre bozulmadan saklamak çok zordur. Sebzeler solmaya, meyveler çürümeye başlar ve çöpe atmak zorunda kalırsınız.

Meyve ve sebzeleri uzun süre saklamanın basit formülleri var. Bu basit ipuçları, meyve ve sebzelerinizi haftalarca taze tutmanıza yardımcı olacaktır. Meyve ve sebzelerin besin değerleri nelerdir?

1. Meyve ve sebzeleri saklamadan önce beyaz sirke ve suyla temizleyin
Sebze ve meyvelerinizi yıkadıktan sonra, bir bardak su ve 1 yemek kaşığı sirke alın ve bunu bir durulama suyu olarak kullanın. Bu böcek ilaçlarını temizlemeye, sebze ve meyvelerinizin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olacaktır.

2. Olgunlaşma sürecini yavaşlatmak için muzları ayırın
Her bir muzu kök kısmından ayırmak, onların daha uzun süre taze kalmasını, kahverengileşmelerini ve hızlı olgunlaşmasını  engelleyecektir. Yaz meyve ve sebzeleri kışa nasıl saklanır?

3. Bir kağıt havlu üzerine meyveleri yerleştirin
Meyveleri kağıt havlunun üstündeki açık bir kapta buzdolabında saklayın. Üzüm, yaban mersini ve çilek gibi meyveleri, tazeyken torbadan çıkarıp yıkayın ve kurutun. Yıkanan meyveleri kağıt bir havlu üzerinde ve açık cam bir kap içinde buzdolabında saklayın.

4. Domates, patates, soğan veya sarımsakları buzdolabında saklamayın
Domatesleri buzdolabında saklamak ömürlerini kısaltır. Bunun yerine, domatesleri serin ve karanlık bir yere koyun. Meyve ve sebzelerin kabuklarını değerlendirmenin 17 yolu
Meyve ve sebzelerden doğal olarak çıkan bir gaz türü, buzdolabı gibi kapalı bir alanda domatesin hızla bozulmasına neden olabilir.
poset-salataBu nedenle, doğrudan güneş ışığından ve diğer ısı kaynaklarından uzakta bir tezgah üzerinde saklanmalıdır.

Soğan, patates ve sarımsaklar bir file içinde asılarak saklanmalıdır. Fileniz yoksa ince külotlu çorap da işinize yarar. Sebze ve meyve alırken nelere dikkat edilmeli?

5. Tezgahta portakal gibi narenciye tutun
Narenciye doğrudan güneş ışığından uzakta, oda sıcaklığında açık alanda saklanmalıdır. Bu meyvenin hızlı bozulmasını önemli ölçüde azaltacaktır.

6. Biberleri kağıt torbaya yerleştirin
Kağıt torba, çürümeye ortam hazırlayan nem oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Meyveden zirai ilaçları temizlemenin en iyi yolu

7. Poşete hava üfleyerek salata malzemelerin ömrünü uzatın
Poşete üfleyeceğiniz hava, bir hafta kadar uzun süre taze salata yeşilliklerinizi korumaya yardımcı olur. Bu yöntemin tamamen etkili olması için, poşetin içine koymadan önce yeşilliklerin tamamen kuru olduğundan emin olun.