Ana Sayfa HAYAT Mutfaktaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Mutfaktaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

0
215

Mutfak, bayanların en çok vakit geçirdiği, evin en önemli alanları içerisindedir. Yaşamsal faaliyetimiz için önemli olan yemek, mutfakta ve buradan geçen maharetli bayanların ellerinden geçer.

Mutfaktaki Kötü Kokular İçin Aspiratör Yeterli midir?

Mutfakta yemek yaparken oluşan kötü kokular, sadece evin içerisinde kokuya sebep olmazken, yemek yapanın saçına ve kıyafetlerine de siner. Hele birde yalıtımı ve havalandırmaları iyi olmayan bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, sadece siz ve eviniz değil komşularınız da maalesef bu kokulardan etkilenir. Dolaylı olarak sosyal yaşamınızı da etkilemiş olursunuz. Bu nedenle en yaygın olarak bilinen aspiratör, mutfakların vazgeçilmezidir. Aspiratörlerin emiş gücü yüksek olanlar ciddi derecede bu sorunu ortadan kaldırabilirler fakat yeterli emiş gücüne sahip olmayan aspiratörler ağır kokularda yetersiz kalırlar. Ancak unutmamalıdır ki kızartma ve buna benzer yemeklerde emiş gücü ne kadar iyi olursa olsun aspiratör de işlevini tam gerçekleştiremez ve ek takviyelere geçmemiz gerekebilir. Bulaşık Makinesinde Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

Kızartma Kokuları İçin Yapılması Gereken Ek Takviyeler Nelerdir?

Kızartma esnasında evi saran ağır kokuyu gidermek için bir tava içerisine bir paket vanilya koyunuz ve kısık ateşte kavurunuz. Vanilya zaten mis gibi bir kokuya sahiptir, kavrulmuş hali ile kızartma kokusundan daha baskın ve güzel bir koku etrafa yayılacaktır. Mutfağınızda kızartma ile olacağına düşündüğünüz kötü kokunun etrafı mis gibi vanilya kokusu saracaktır. Çok sevdiğimiz kızartma ve kızartma içerikli yemeklerin kokularını gidermek sadece vanilya ile sınırlı değildir. Çok kolay bir yöntem ile bundan kurtulmak kolaydır. Mum evlerimizde sürekli bulundurduğumuz ve bizi elektrik kesintilerinden kurtaran bir yardımcıdır. Ama mum sadece karanlıktan değil kötü kokudan da kurtulmamızı sağlar. Yemek yaptığımız sürece ve bitiminden sonraki yarım saat içerisinde mutfakta yakmış olduğumuz mum içerisindeki etken madde ile bizi kokuları dağıtacaktır. Evinizde İstenmeyen Kokuları Zeolit ​​Kayalar Yok Eder

Mutfaktaki Yemek Kokuları İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hayatımızda olmazsa olmaz, mutluluk kaynağına sebep olan yemek yemek işkence olmamalı. Yemek yaparken oluşabilecek yemek kokusunu sevmeyenler için tarçın ve şeker yardımınıza koşabilir. Yemek yaparken bir tavanın içerisine bir çay kaşığı tarçın ve şeker koyarak en küçük ve kısık ateşte kavurunuz. Tarçın ve şekerin muhteşem buluşması ile yaydığı ferah koku sizin yemek kokusunu almanızın önüne geçecektir. Şimdi kokladığınız sadece mis gibi tarçın kokusudur. Yine aynı şekilde yemek kokusu yerine daha baskın bir koku yayan defne yaprağını da kullanabilirsiniz. Bir cezvenin içerisinde kaynatmış olduğunuz defne yaprağını yemek yapımından sonra mutfağınızda bekletiniz. Defnenin kokusu tüm mutfağınıza yayılacaktır.  Bir başka öneride kesme şekerdir. Fakat kesme şekeri kullanmadan önce leke oluşumuna önlem almak gerekir. Ocak yanarken yanına koyacağınız bir adet kesme şeker, ısı ile birlikte etrafa hoş koku verecektir. Kızartma Kokularına Karşı Önlemler

Haşlanma Kokularına Karşı Yapılması Gerekenler

 Haşlanma da kızartma kadar sevimsiz kokulara sebep olmaktadır. Özellikle et, tavuk ve sebzelerde etrafa kötü koku yaymakta sadece mutfak değil tüm ev bundan etkilenmektedir. Ayrıca haşlanmada kızartmadan daha fenası mide bulantısına bile sebep olacak kadar ağır bir koku oluşabilir. Bundan sonra şaraplarınızı yudumlarken mantarlarını saklamayı unutmayınız. İyi yıkanmış ve dezenfekte edilmiş mantarı haşlanma suyunun içerine atınız, bu basit yöntem ile kötü koku oluşmasını engellemiş olacaksınız. Defneyaprağı ve şeker örneğimizi haşlanma içinde kullanabilirsiniz. Sadece haşlanma suyuna müdahale ile değil yemek bittikten sonra bir kase içerisine koymuş olduğunuz bir miktar sirkeyi ocağınızın bulunduğu bölgeye bıraktığınız da gün içerisinde haşlamanın yaymış olduğu kokunun azaldığını göreceksiniz. Evinizdeki Duman Kokularını Nasıl Giderebilirsiniz?

Korkulu Rüya Yanık

Hayatlarımız koşturmalı ve yoğun geçiyor, bir anlık dalgınlık her bayanın başına gelen yemeği yakmamıza sebep olmuştur. Yanık yemeği ve bulunduğu kabı kullanılmaz hale getirdiği gibi sadece mutfağınız da değil bütün evin içerisini saran hatta daha ağır durumlarda günlerce evden gitmeyen kokuya sebep olmaktadır. Bu kokudan nasıl kurtulabilirim derseniz eğer, yöntem çok basit. Islak bir bezin ya da havlunun üzerine bol miktarda sirke dökerek kalorifer peteklerinin üzerine koyabilirsiniz ısı ile birlikte sirkeli ıslak bez nem yaparak odadaki kokuyu engelleyecektir. Bu işlemi de yaptıktan sonra eviniz müsaitse eğer halk dilinde cereyan denilen ama asıl gerçeği hava sirkülasyonu sağlamak olan, karşılıklı kapı ve pencereleri açarak kokunun dağılmasını sağlamaktır. En son olarak ocakta bir kabın içerisinde, bir miktar suda portakal, karanfil ve tarçın koyarak kaynatabilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın