Ana Sayfa HAYAT PRATİK 6 Aya Kadar Taze Soğan Nasıl Saklanır?

6 Aya Kadar Taze Soğan Nasıl Saklanır?

0
920

Tüm taze sebzelerde olduğu gibi taze soğan da çok çabuk çürür. Onları buzdolabında saklasanız bile, kısa süre sonra bozulmaya başlar. Taze soğanı, bir haftadan 6 aya kadar farklı yöntemlerle taze tutabilirsiniz.

Taze soğanı farklı sürelerde farklı yöntemlerle taze tutma yöntemleri…Taze Soğan 5 İnanılmaz Faydası

Kağıt havlu ve buzdolabında (1 hafta)
Soğanı buzdolabına koyduğunuzda, buzdolabındaki kuru hava, nemi soğandan alır ve soldurmaya başlar. Bu basit yöntem buzdolabınızdaki soğanı yaklaşık 1 hafta saklamanıza yardımcı olacaktır.

Yeşil soğanı küçük parçalar halinde kesin ve bir kağıt havluya sarın. Sonra üzerine sprey şişesiyle su püskürtün. Kağıt havluya sarılı soğanı buzdolabına yerleştirin. Kağıt havlu kurudukça nemlendirmek için üzerine su püskürtün. Meyve ve sebzeleri taze kalması için sünger yöntemi

Plastik kap ve buzdolabı (20 gün)
Soğanları plastik bir kap veya şişede buzdolabında saklayarak, 20 güne kadar taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Taze soğanları istediğiniz boyutlarda doğrayın ve plastik bir kap ya da plastik bir şişeye koyun, kapağını kapatın ve buzdolabına koyun. İsterseniz kilitli dondurucu poşetlerinden de kullanabilirsiniz. Taze otları kışa saklamak için yaratıcı bir ipucu

Oda sıcaklığında veya buzdolabında suya koyma (1 hafta)
Taze soğanı bir hafta gibi kısa bir süre için taze tutmak isterseniz, suyun içinde bekletebilirsiniz. Taze soğanların kök kısmını su dolu bir kavanozun içine yerleştirip, oda sıcaklığında ya da buzdolabında tutabilirsiniz. Suyu her iki günde bir değiştirin.

Bu yöntem ile sadece soğanlarınız taze kalmaz aynı zamanda büyümeye de devam edebilir. Buzdolabında saklanmaması gereken meyveler

Dondurma yöntemi (6 ay)
Soğanları 6 aya kadar doğru bir şekilde saklamak istiyorsanız dondurabilirsiniz. Taze soğanları dondurmanın tek dezavantajı, gevrek dokularını kaybetmeleridir. Ama endişelenmeyin, dondurma lezzetini azaltmaz.

Taze soğanları istediğiniz boyutlarda doğrayın ve bir tepsiye yayın. Buzdolabında 30 dakika kadar soğutun. Sonra kilitli bir buzdolabı poşetine aktarın ve dondurucuya koyun. Derin dondurucuya hangi sebze nasıl atılır?

İpuçları
Taze soğanları hemen tüketmeyi planlamıyorsanız, yıkamayın. Yıkarsanız, kalan nem küf ve bozulmayı hızlandırır. Yıkadığınız taze soğanı saklamak isterseniz, iyice kurulayın.

Soğan için en uygun saklama sıcaklığı, 0 °C’dir. Daha yüksek sıcaklık, sararmayı ve çürümeyi büyük ölçüde hızlandırır.

İlkbaharda soğanı -1 °C’nin altında saklamayın, çünkü ilkbahar soğanı, donma yaralanmalarına eğilimlidir.

Taze soğanı doğru şekilde saklamak için onları elmalar, üzümler ve mantarlardan uzak tutun.