Ana Sayfa HAYAT Mandalina, Portakal Kabuğu Kurutma, Faydaları ve Kullanımları

Mandalina, Portakal Kabuğu Kurutma, Faydaları ve Kullanımları

Kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarının, iyi bir sağlık kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Mandalina ve portakal meyvelerini tükettikten sonra kabuklarını basit bir şekilde kurutabilir ve çok farklı şekillerde faydalanabilirsiniz.

Mandalina, portakal kabuklarını kurutmak çok basittir. Mandalina ve portakalları soyun ve bir radyatörün veya sobanın üzerine koyun. Düşük sıcaklıkta bir fırında da kabukları kurutabilirsiniz.

Kuruttuğunuz kabukları, kullanacağınız yere göre bütün halde ya da toz haline getirerek saklayabilirsiniz. Kurutulmuş mandalina, portakal kabukları, kapalı bir cam kavanozda, ışık almadan aylarca korunabilir.

Kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarının sağlık faydaları

1. Mandalina, portakal kabukları, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, sağlığınızı daha uzun süre korumanıza yardımcı olur ve daha iyi bir yaşam kalitesini sağlar.

2. Kurutulmuş mandalina, portakal kabukları, bağırsak hareketlerini düzenli olarak gerçekleştirmelerine yardımcı olan lif açısından zengindir. Lif, kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine de katkıda bulunur. Kalp sorunlarının ve kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olabilirler.

3. Mandalina, portakal kabukları, gerçek bir doğal anti-enflamatuardır. Yararlı özellikleri, vücudunuzun yaşlanmasını, inflamasyonu ve ciddi hastalıkların başlangıcını önlemek için yararlıdırlar.

Mutfakta mandalina, portakal kabuğu nasıl kullanılır?
Kurutulmuş narenciye kabukları, keklerden, bisküvilere, pudinglerden, dondurmalara ve hatta içeceklere kadar her tür tatlıya eklenebilir.
Ayrıca, meyve salataları veya mevsim salatalarına, soslara eklemek için de uygundur.

Mandalina ve potakal kabullarını kozmetik için kullanma
Ev yapımı doğal kozmetik ürünlerinin hazırlanması için de kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarını kullanabilirsiniz. El, yüz ve vücut kremlerine koku vermek için idealdirler.

Toz halindeki kabuklardan vücudunuza peeling yapmak için de yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, kurutulmuş kabukları dolaplarınıza yerleştirerek, güzel kokmalarını sağlayabilirsiniz.

Mandalina, portakal kabukları ile çay hazırlama
Kuruttuğunuz mandalina, portakal kabuklarının sağlık faydalarından yararlanmanın en iyi yolu çay olarak tüketmektir.

Kabukları küçük parçalara ayırıp ya da toz haline getirerek çay için kullanabilirsiniz. Bir bardak suya 2 çay kaşığı kabuktan koyun ve birkaç dakika kaynatın. Ardından süzün, soğumaya bırakın ve için.

Kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarını diğer bitki çaylarını tatlandırmak için ek olarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...