Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Bazı yiyecek maddelerini temizlik işlerinde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda temizlik işlerinde yiyeceklerden faydalanabileceğiniz 11 garip ama doğru yöntemi ele aldık.

1. Kesme Tahtaları Limonlarla Temizleyin
Kesim tahtası gibi yiyecek hazırlama yüzeyleri düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Bunu kaba tuz ve limon kullanarak birkaç dakika içinde yapabilirsiniz! Sadece kaba tuzun tamamını kesme tahtasının üzerine serpin ve limonun yarısını kullanarak iyice ovun. Limon suyu bakteri öldürmeye ve gıda kokularını gidermeye yardımcı olur ve tuz yüzeyi temizler. Daha sonra tahtanızı sadece durulayın ve kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

2. Soğanla Izgaraları Temizleyin
Mangal ızgarasını temizlemek için yarım soğan kullanın! Bir soğanın yarısını çatalın ucuna geçirin ve ızgara tellerini bulunla iyice ovun.

3. Patatesle Rendeleri Temizleyin
Kutu rendeleri, peynir için çok kullanışlıdır, ancak daha sonra temizlemek gerçekten zor olabilir! Peynir gibi süt ürünlerindeki proteinler, rendenizin yanına yapışmasına neden olur. Peynir kalıntınızı rendeden çıkarmanın sırrı patates kullanmaktır! Peynir rendeledikten sonra bir parça patates rendeleyin ve patates yüzeydeki artık peynir parçalarını toplayacak. Kalan patates kalıntısını temizlemek peynirden daha kolaydır.

4. Öğütücüleri Pirinçle Temizleyin
Kahve veya baharat öğütmek için evde bir bıçak değirmeni varsa, bunu temizlemek için basit bir yol var. Sadece bir avuç dolusu pişmemiş pirinç atıp birkaç kez pirinci öğütün. Bu, öğütücünün ve bıçağın içine yapışmış kalıntıları giderecektir.

5. Cevizle ahşapları yenileyin
Ahşap mobilyalarınızda sürtünme ve çizilmelerden kaçınmanın bir yolu yoktur. Ancak, bu sürtünme ve çiziklerin “ortadan kaybolması” için bir yol var. Sadece görünür bölümlere bir ceviz sürün. Ceviz, ahşabın rengine karışacak ve çizikleri daha az fark edilir hale getirecektir. Mobilyalarınız yeni gibi görünecek!

6. Muzla Ayakkabılarınızı Parlatın
Bu biraz garip gelebilir, ama ayakkabılarınıza güzel bir parlaklık vermek için muz kabuğunu kullanabilirsiniz! Sadece muz kabuğunun iç kısmını ayakkabılarınıza sürün, sonra da temiz ve yumuşak bir bezle güzel ve parlak hale gelinceye kadar ovun. Muz potasyum içerdiğinden ve potasyum aslında ayakkabı cilalarında yaygın bir madde olduğundan işe yarar.

7. Fıstık Ezmesi ile etiketleri sökün
Ne kadar zor olursa olsun, bazı etiketler cam şişelerin üzerinden çıkmaz. Ama fıstık ezmesi, o inatçı etiket kalıntısından kolayca kurtulmanıza yardımcı olabilir. Çıkartma kalıntısı üzerine kalın bir fıstığı ezmesi sürün ve birkaç saat bekletin. Yağ içeriği yapıştırıcıyı çözecek ve etiket kalıntısını doğru bir şekilde ovalayabileceksiniz!

8. Kola ile Tuvaletleri Temizleyin
Klozetin içine kola dökün ve birkaç saat ya da gece boyunca bekletin. Sabah fırçaladığınızda lekeler hemen çıkacak ve klozetiniz parlak ve temiz olacak!

9. Ekmekle Cam Parçalarını Toplayın
Bir camı kırdıktan sonra genellikle büyük parçaları sorunsuzca alabilirsiniz. Ama tüm küçük parçaları alıp almadığınızı söylemek zor olabilir ve hiç kimse kırık camlara basmak istemez. Bu minik parçaları almanın kolay bir yolu bir parça ekmek kullanmaktır. Sadece camın kırıldığı yerdeki zemine bastırın ve minik cam parçaları ekmeğe yapışacaktır.

10. Mayonez ile Parlatıcı
Bitkiler evdeki tozları toplar ve bu durumda eski canlı görünümlerini yitirir. Onları kolayca mayonez ile yeniden canlandırabilirsiniz. Bitkinin yapraklarına çok ince bir mayonez tabakası uygulamak için temiz ve yumuşak bir bez kullanın. Yağ onları parlak hale getirecektir.

11. Narenciye ile Temizleme
Çöp kovaları, düzenli olarak temizlenmediği takdirde, her türlü tortu kalıntısı ve hoş olmayan kokular geliştirebilir. Sirke ve limon karışımı ile kovaları temizleyin. Uzun süre mis gibi kokacaklardır.

İlgili Makaleler

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

Ev Yapımı Gözlük Temizleyicisi

Gözlük temizleyicisi yapmak ister misiniz?  Sürekli gözlük kullananlar bilir. Gözlüğünüzü gün içinde bir kaç...

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık tıkanan giderleri temizlemek için, kimyasal ürünler satın almanıza gerek yok....

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı olduğunu artık bilmeyenimiz kalmamıştır. Ancak bugün limonun aşikâr faydalarının dışında...

Protez Diş Temizleyicisi İle Yapabileceğiniz 7 Şey

Protez diş temizleyicisi tabletler, tıpkı karbonat gibi çkok farklı amaçlar için kullanılabilir. İşte bunlardan bazıları. Diş Protezi Temizleme Tabletleriyle Koltuk Temizliği 1. Klozet temizleyici Klozetin içinde...