Ana Sayfa HAYAT PRATİK Beyaz Sirkenin Çok Farklı Kullanım Şekilleri

Beyaz Sirkenin Çok Farklı Kullanım Şekilleri

Beyaz sirke son yıllarda çokça bahsettiğimiz ve özellikle temizlik için kullanılan bir sirkedir. Artık marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Evinizde beyaz sirke varsa veya kullanmayı düşünüyorsanız hangi amaçlar için rahatlıkla kullanabileceğinizi bu yazımızda ele aldık.

Makasın su ve sabunla temizlenmesi, bıçakları zamanla bozabilir. Bunun yerine, herhangi bir zarar vermeden bıçağı temizlemek için sirke kullanın! Çamaşırlarda Sirke Kullanmanın 15 Farklı Yolu

Su şişeniz veya kahve fincanınız kötü kokmaya başlarsa, su ve beyaz sirke karışımıyla doldurun. Bir saat kadar bekletin ve yenisi gibi olacak.

Tırnaklarınıza oje sürmeden önce, cilayı daha uzun süre kalıcı hale getirmek için önce tırnaklarınızı sirke ile silin. Bu, tırnak yatağınızdaki herhangi bir ürün birikmesini veya doğal yağları yok eder. Beyaz sirke ile tırnaklarınızı sildikten sonra ojenizi sürebilirsiniz.

Kirli / parmak izi bulunan CD veya DVD’leri temizleyin. DVD’yi kenarlarından tutun, diski sirkeyle nemlendirilmiş bir bezle silin. Ardından kuru bir bezle silin ve tamamen kurumasını bekleyin. Çizikler için fazla bir şey yapmazsınız, ancak CD’ye zarar vermeden lekeleri veya tozları giderebilirsiniz.

Deri çantalarda veya ayakkabılarda küçük sürtme lekeleri beyaz sirke ile çıkar. Beyaz sirkeye bir bez batırın ve çizik aşağıya doğru silin. Yapılan bu işlem derinin şişmesine ve çiziklerin yok olmasına neden olur.

Kupalarınız kahve veya çay ile lekeli ise, birkaç saat için sirke tutun. Lekeler gerçekten derinse, bunları bir sirke ve koşer tuz karışımı ile temizleyebilirsiniz.

Sirke ayrıca araba döşeme, kilim ve halıya yapışmış sakız veya dökülmüş balmumu ve mumu gevşetecektir. Sirke, lifleri gevşetir ve lekeleri kolay çıkarmanızı sağlar.

Soğan veya sarımsak doğradıktan sonra ellerde kalan kokuyu gidermek için yine beyaz sirke kullanabilirsiniz. Ellerinizi sirke ile yıkayın ve kendi kendine kurumasını sağlayın. Ardından ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

Boya bulunan fırçalarınızı temizlemek için yine beyaz sirke kullanabilirsiniz. Kuruyan fırçayı sirkenin içinde bekletin. Ardından sıcak sabunlu suda yıkayın.

Çılbır yaparken yumurtanın beyazını biradada tutmak için suyun içine iki çorba kaşığı sirke ekleyin.

Araba camınızın sileceklerinin temiz ve iyi çalışmasını sağlamak için ön cam silecek lastiklerini sirke ile silin. Ayrıca, arabanın ön camını sirke ve su karışımı püskürtmek kış aylarında onları donmaya karşı koruyabilir.

Yeşilliklerin solmaya başladığını görürseniz 2 bardak soğuk su ve bir çorba kaşığı sirke karıştırdığınız ile bir kaseye atın ve bir saat kadar ıslatın. Sebzelerin yeniden dirildiğini göreceksiniz.

Taze kesilmiş çiçeklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Vazonun suyunan 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Sirke bakterilerin büyümesini engeller ve çiçeklerinizi daha uzun süre taze tutar.

Koyu renkleri (kot pantolon) ilk yıkayacağınız zaman 1 bardak beyaz sirke ekleyerek (deterjan kullanmayın) ve soğuk suda yıkayın. Sirke kokusu kesinlikle olmaz ve pantolonların rengi mühürlenir. Bir sonraki yıkamada pantolon renk atmaz.

İlgili Makaleler

Himalaya Tuz Bloğu Kullanımı ve Bakımı

Unutmayın: Bir pembe himalaya tuz bloğu satın aldığınızda, kullanım ve bakım talimatları her zaman...

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler. Evinizde nem fazlaysa, duvarlarda küf ve hoş olmayan kokuyla...

Afrika Menekşesi Çicek Açmıyorsa

Afrika menekşeleri evlerimiz için çok güzel bitkilerdir. Ancak bazen menekşenizin çicek açmasında sorunlar yaşayabilirsiniz....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kirli Fırın Tellerini Temizlemek İçin Şaşırtıcı Yol

Kirli fırın tellerini temizlemek kadınların kabusudur. Bu ince telleri çok kolay değildir. Bu yazımızda fırın raflarını temizlemenin basit ve şaşırtıcı bir yolunu anlatacağız.İhtiyacın olacak...

Balonlu Naylon ile Yapılacak 10 Şey

Balonlu naylon eşyaları sarmak dışında çok daha farklı şeyler için kullanılabilir. Yazımızı okuyunca balonlu naylonun kışın sizi nasıl sıcak tutabileceğini, sert yüzeylerin oturulması rahat...

Mikrofiber Bezleri Farklı Amaçlar İçin Kullanabilirsiniz

Mikrofiber bezler birkaç yıldır temizlik malzemeleri arasında en değerli araçlarından biri oldu! Bu süper emici bezler neredeyse tüm temizlik işlerini kolaylaştırır ve fonksiyonlarına göre...

Kokulu Ev Yapımı Sirkeli Yumuşatıcı Yapımı

Sirke harika bir yumuşatıcıdır. Ancak bir çok kişi sirke kokusunu sevmediği için veya kokunun giysilerinde kalabileceğini düşündüğü için kullanmak istemiyor. Bir çok kişi de...