Ana Sayfa YEMEK Saf Tereyağ Nasıl Yapılır?

Saf Tereyağ Nasıl Yapılır?

0
393

Tereyağından saf yağ yapılması işlemine Ghee adı veriliyor. Tereyağı özünde son derece faydalı bir yağdır. Tereyağının İçinde potasyum ve vitaminler vardır ve zihin fonksiyonları, beyin sağlığı açısından son derece faydalıdır.

Ghee nedir?

Ghee, ilk bakışta tereyağı temizlemekten başka bir şey değildir. Ancak biraz daha derinlere bakarsanız, sağlıklı, besleyici zengin bir yiyecek bulacaksınız. Temizlenmiş tereyağına “çekilmiş tereyag” da denir.

Süt yağ, süt katıları ve sudan oluşur. Ghee işlemi saf tereyağını (yağ) bırakarak, tüm su ve süt katılarını uzaklaştırma işlemidir. Laktoz hoşgörüsüzlüğü olanlar için sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca Ghee’yi buzdolabında tutmanız gerekmez. Kaliteli Tereyağ Nasıl Anlaşılır?

Ghee, Hint ve diğer Güneydoğu Asya kültürlerinde yalnızca gıda olarak değil tıpta da kullanılmaktadır. Özellikle Ayurveda tıbbında detoksların bir parçasıdır. Saf Tereyağı (Ghee) ile Tereyağ Arasındaki Fark Nedir?

Neden Ghee yenmeli?

Ghee, Omega 3 ve Omega 9 esansiyel yağ asitleri gibi doymamış ve doymuş kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitleri içerir. Ayrıca birçok mineral, antioksidan, vitamin (A, D, E ve K) içerir. Kullanılan tereyağı, yüksek kaliteli, otlak ve çimle beslenen inek sütünden elde edilmişse, bağışıklık işlevini artıracak CLA (Konjuge Linoleik Asit) içerecektir. Kısa zincirli yağ asitleri ayrıca vücut tarafından daha kolay metabolize edilirler. Sindirim (kabızlık dahil) yanı sıra cilt, gözler, beyin, dengeleyici hormonlar ve daha fazlası için de yardımcı olabilir. Tereyağını Oda Sıcaklığına Getirmenin Kolay Yolu

Ghee çoğunlukla çoklu doymamış yağ olduğundan, çok yüksek ısılarda pişirme yapılabilir.

Ghee nasıl yapılır?

Bulabileceğiniz en iyi tereyağı ile başlayın. Biraz daha pahalıdır, ancak sağlık açısından yararları için buna değer.

Orta ateşte tereyağı büyük bir tavada eritin.  Tereyağ Küflenmeden Nasıl Saklanır? 

Bir süre sonra tereyağın içindeki katılar ayrılmaya başlayacaktır. İçindeki su buharlaşırken katılar beyaz köpükler oluşturmaya başlayacaktır. Tereyağın üzerindeki köpükleri alın. Bir süre sonra katılar dibe çökmeye başlayacaktır.

Ghee, altın sarı rengine geldiğinde ocağı kapatın. Bir tülbent yardımıyla erittiğiniz tereyağını süzün ve bir kavanoza doldurun.

Kavanoza doldurduğunuz tereyağının soğuması için bırakın. Çok sıcak olacağı için tatmak isterseniz dikkatli olun.

Soğuyan Ghee sertleşecektir. Kaşıkla alarak kullanabilirsiniz. Tereyağından çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. Saf Tereyağının Faydalarını Biliyor Musunuz?