Ana Sayfa HAYAT PRATİK Giysileri Daha Uzun Kullanmak İçin Tüyolar

Giysileri Daha Uzun Kullanmak İçin Tüyolar

Çok sevdiğiniz kazağınızı ya da pantolonunuzu yıprandığı için atmaya kıyamazsınız ama giyemezsiniz de. Oysa ki, dikkat edeceğiniz küçük tüyolarla giysilerinizin ömrünü uzatabilir, daha uzun süre kullanabilirsiniz.

İşte giysilerinizin ömrünü uzatacak birkaç ipucu… Çamaşır yıkama rutinini kolaylaştırmak için 9 ipucu

Düğmenin çözülmesini durdurun

Düşmek üzere olan bir düğmeyi bluzunuza dikmek için zamanınız yoksa, gevşeyen ipliğin üzerine şeffaf oje sürün. Size düğmeyi kaybetmeden, dikene kadar geçici çözüm sunar.

Çorap kaçığını durdurun

İnce çorap kullanmanın en büyük sorunu çabuk kaçmalarıdır. Kaçığı ilk fark ettiğiniz anda büyümeden şeffaf oje sürün. Kaçık, eğer çok göz önünde ve büyük değilse, çorabınızı daha uzun süre kullanmanıza imkan sağlar. Beyaz giysilerin parlaklığını korumak için 5 adım

Fermuarı sabunla açın

Sıkışmış fermuarı açamıyorsanız, fermuarı değiştirmeye ya da kıyafetinizi atmanıza gerek yok. Fermuarın sıkışmış dişlilerine sabun sürün, açılacaktır.

Fermuarlı giysileri yıkarken, fermuarın kapalı olmasına özen gösterin. Çamaşır makinesinin döndürme hızı ile fermuar, giysinizin kumaşına zarar verebilir. Fermuar kapalı yıkama yaparsanız zarar yarıya inecektir.  Siyah kotların rengini nasıl korursunuz?

Su lekelerini sirke çıkarın

Deri çizmelerden su lekelerini yumuşak bir diş fırçası ve sirke ile çıkarabilirsiniz. Bu, kış aylarında özellikle etkilidir.

Kıyafetleri yastık kılıfıyla koruyun

Özel gün kıyafetlerinizi saklarken, her bir parçayı eski bir yastık kılıfıyla sarın. Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Rugan ayakkabıyı vazelinle temizleyin

Rugan ayakkabılarınızdaki lekeleri temizlemek için yapmanız gereken tek şey pamuk yardımıyla vazelin sürmektir.

Sütyeni tamir edin

En sevdiğiniz sütyeninizin demiri çıkıp, cildinize zarar vermeye başladıysa, sütyeni atmayın. Demirin çıktığı yeri dikebilir, yırtık büyükse başka bir küçük kumaşla yama yapabilirsiniz. Sütyenler ne sıklıkla yıkanmalı?

Sütyenleri birbirlerinin içine koyun

Sütyenleri dikkatsizce bir çekmeceye doldurmak zamanla şekillerinin bozulmasına neden olacaktır. Bozulmalarını önlemek ve daha uzun süre kullanabilmek için iç içe geçecek şekilde çekmeceye yerleştirin.

Pantolonları asın

Pantolonları, sürekli ütülemek buhar ve sıcak nedeniyle bir süre sonra yıpranmalarına neden olacaktır. Pantolonları bir çekmeceye doldurmak yerine, kırışıklıkların önüne geçmek için askı kullanın.

Botların şekillerini koruyun

Bot ve çizmelerinizi yaz aylarında kaldırırken, içlerine gazete kağıdı ya da kumaş parçalarından doldurun. Böylelikle şekillerinde bozulma olmaz. Topuklu ayakkabıları zorlu kış koşullarında kullanabilmenin 6 yolu

Tel askıdan vazgeçin

Tel askılar daha ağır kumaşlar için yeterince destekleyici değildirler ve zamanla elbiselerinizin şeklini bozacaktır. Bunun yerine keçe askılar kullanın. Bu gömleklerinizin omuzlarında iz bırakmaz ve ince, ipeksi kumaşları daha iyi kavrayabilir.

Kazaklarınızın tüylenmesini önleyin

Yün kazaklarınızı yeni aldığınızda bir naylon poşetin içine koyarak bir gün boyunca buzdolabında bekletin. Bu yünlü kazaklarınızın tüylenmesinin önüne geçecektir. Kıyafetlerde tüylenme nasıl giderilir?

Kadife giysi temizliği

Koyu renk kadife elbise ve pantolonlarınızı tuzla temizleyebilirsiniz. Temiz bir fırçayı tuza batırarak giysinize sürün. Lekeler gidecek, parlaklıkları kaybolacaktır.

Kıyafetlerdeki parlamayı yok edin

Kıyafetlerinizde özellikle ütü nedeniyle oluşan parlak alanları, yeni kesilmiş patatesle ovun. Kuruduktan sonra fırçalayın.

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları. Kaliteli tencere ve bakeware için alışveriş yaparken, aralarından...

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır? Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan ve şık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler uygulanması gerekir. Süet bir giysinizde leke varsa...

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı. Kendi bulaşık makinanızın deterjanını yapmak hem kolay hem de ucuzdur. Böylece bulaşık makinası deterjanlarında bulunun kimyasallardan da uzak...

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden. Argan, hem geleneksel hem de güzellik amacıyla Fas'ta geleneksel olarak kullanılan altın, pürüzsüz bir yağdır. Esansiyel yağ...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan veya bahar aylarında çiçek açan ağaçları seçerseniz çok daha güzel...