Ana SayfaAİLEPETKediler İçin Zararlı Gıdalar

Kediler İçin Zararlı Gıdalar

Evde kedi besliyorsanız, onun sağlığı için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle de beslenmesine. Bu yazıda kediniz için “zararlı” olan ve yememesi gereken besinleri anlatacağız.

Bu gıdalardan bazıları sizi de şaşırtabilir.

Ton balığı

Kediler de insanlarda ton balığı bağımlısı olabilir. Ancak kedinizin sürekli olarak ton balığı yemesi, onun yetersiz beslenmesine neden olabilir. Çok fazla yemesi halinde civa zehirlenmesi de olabilir. Kedi Mırıltısının Sağlığınıza Faydaları

Soğan, Sarımsak

Toz, çiğ veya pişmiş her türlü soğan ve sarımsak kedileriniz için anemiye neden olabilir. Çok küçük miktarda yemesi sorun teşkil etmez ancak büyük miktarda ve düzenli olarak yemesi sorun yaratır.

Süt ve Süt Ürünleri

Kedinize süt veya bir parça peynir vermenizin ne zararı olabilir? Çoğu kedide laktoz intoleransı bulunmaktadır. Böyle olunca, sindirim sistemleri süt ürünlerini işleyemez ve ishal olurlar. Kedi Kumu Kokusunu Gidermenin Püf Noktası

Alkol

Bira, likör, şarap gibi alkol içeren gıdalar kediler için iyi değildir. Alkol bir kedinin karaciğerinde insan beyni üzerinde yaptığı etkiyi yapar. Sadece iki çay kaşığı viski, 5 kiloluk bir kediyi komaya sokar, bir kaşık daha verilmesi öldürür.

Üzüm

Üzüm genellikle evcil hayvanlar için iyi bir oyuncaktır. Ancak kedilerin üzüm yemesi halinde böbrek yetmezliğine neden olur. Küçük bir miktar üzüm bile kediyi hasta edebilir. Aynı şekilde kuru üzüm de aynı etkiyi yapar. Bunun kedi bulunan evde üzüm açıkta bırakılmamalıdır. Kedinizin Koltuğu Tırmalamasını Nasıl Önlersiniz?

Kafein

Büyük miktarlarda kafein bir kedi için ölümcül olabilir. Ve hiçbir panzehiri yoktur. Kafein zehirlenmesinin belirtileri huzursuzluk, hızlı nefes alma, kalp çarpıntısı, kas titremeleri ve uyku halidir. Kafein bazı soğuk algınlığı ilaçları ve ağrı kesicilerde de vardır.

Çikolata

Çikolata kediler için ölümcül olabilir. Çikolata da toksik ajan theobrominedir. Her türlü çikolata içinde vardır özellikle bitter çikolata en tehlikelisidir. Çikolata yedikten sonra kedide anormal kalp ritmi, titreme, nöbet ve ölüm meydana gelir. Kedi Otunun 10 Sağlık Faydası

Şeker ve Sakız

Şeker, sakız, diş macunu, fırın ürünleri ve bazı diyet gıdalar xylitol ile tatlandırılmıştır. Ksilitol kedinin kan şekerinin düşmesine sebep olacaktır kedinizin vücudunda dolaşan insülin artışa geçecektir. Ksilitol da karaciğer yetmezliğine yol açabilir. İlk belirtileri kusma, uyuşukluk, ve koordinasyon kaybıdır. Kedi ksilitol aldıktan sonra nöbetler olabilir ve karaciğer yetmezliği birkaç gün içinde ortaya çıkabilir.

İlikli, yağlı kemikler

Kemiklerin yağları ve ilikleri kediler için tehlikeli olabilir. Yağ, kusma ve ishal ile, bağırsak rahatsızlığı neden olabilir(pişmiş veya pişmemiş) Kemikler de kedilerde bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Kedilerinizi Bitkilerinizden Uzak Tutabilirsiniz

Çiğ Yumurta

Kedinize çiğ yumurta vermeniz halinde iki sorun ortaya çıkabilir. Salmonella bakterisinden gıda zehirlenmesi ve çiğ yumurta akında bulunan avidin denilen bir proteindir. B vitamini biotin emilimini engelleyebilir ki, bukedinizin tüylerinde cildinde sorun yaratabilir.

Çiğ Et ve Balık

Çiğ et, çiğ balık ve çiğ yumurta gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri içerebilir. Buna ek olarak, çiğ balıkta bulunan bir enzim kedi için önemli bir B vitamini olan tiamini yok eder. Tiamin eksikliği ciddi nörolojik sorunlara neden olabilir ve kediyi komaya sokar.

Köpek maması

köpek mamasından küçük bir ısırık zarar vermez. Ancak her zaman kedi maması tercih edilmelidir. Çünkü kedi mamasında, kedinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bulunur. Köpek ve Kedi İçin en Sağlıklı Meyve ve Sebzeler

Karaciğer

Karaciğeri küçük bir miktar verebilirsiniz. Ancak çok fazla yemesi toksisite vitamine neden olur. Bu kedinizin kemiklerini etkileyen bir durumdur. Belirtileri dirsek, omurga ve osteoporoz ile ilgili deformelerdir. Bu toksisite vitamini de ölüme neden olabilir.

Hamur mayası

Pişmemiş hamur mayasını kedinin yemesi halinde karnında şişmeye başlayacak ve kedinin karın ağrısı çekmesine neden olacaktır. .

İlaç vermeyin

İnsanların yaptıkları en büyük hatalardan biri de kedinize kesinlikle veterinere sormadan ilaç vermeyin. Aynı çocuklarınıza vermediğiniz gibi. Çünkü ilaçların içinde bulunan bazı maddeler, kedinizin ölümüne neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler