Ana SayfaSAĞLIKKaraciğer Detoksunu Sağlayan 5 Yiyecek

Karaciğer Detoksunu Sağlayan 5 Yiyecek

Karaciğer çok değerli bir organdır. Karaciğeriniz yoksa, yiyeceklerinizdeki karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi besin maddelerini işleyemezsiniz. Vücudunuz tüm toksinlerden ve mikroplardan kurtulamaz. Kanınız muhtemelen pıhtılaşmayacaktır! Vücudun metabolik dengesi karaciğer olmazsa korunamaz.

Vücudumuza aldığımız toksinleri temizler. Modern beslenme, çevresel kirleticiler ve toksik kişisel bakım ürünlerine artan bağımlılığımız, karaciğerlerimizin ciddi olarak fazla mesai yapmasına neden olur. Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Peki, bu konuda ne yapabilirsiniz? İlk olarak, yüksek kaliteli karaciğer detoks takviyesini deneyebilirsiniz. Tabi yiyeceklerinizle de karaciğerinize yardımcı olabilir, onun çalışmasını kolaylaştırabilirsiniz. İşte karaciğer detoksunu sağlayan 5 yiyecek.

1. Sıcak Su ve Limon Suyu
Sıcak limon suyu, her sabah detoks yapmak için harika bir yoldur. Bu limonata değildir, bu yüzden şeker veya başka bir şey eklemeyin. Sadece arıtılmış su ve taze limon suyunun sağlıklı bir dozudur. Yapılan araştırmalar, limonlu su ile karaciğer çok daha fazla enzim üretiyor. Güne Neden Limonlu Su İle Başlamalıyız?

2. Sarımsak
Pişirirdiğiniz yemeklere biraz sarımsak ekleyin veya sarımsak dişlerini salatalarınıza ekleyin. Sarımsak enzimleri etkinleştirmeye yardımcı olan kükürt bileşikleri içerir. Hem koruma için iyi olan allisin ve selenyum içerir.

3. Avokado
Japon bir araştırmacı, avokadonun karaciğerin zarar görmesini önleyen bileşikler içerdiğini bulmuştur. Diğer 21 meyve ile karşılaştırıldığında, avokadonun karaciğerin galaktozamine, yani viral hepatite çok benzer ve karaciğer hasarına yol açan toksinlerden korudğunu ortaya koymuştur.

4. Silantro (Kişniş)
Bu çok yönlü bitki, salatalara, yemeklere ve çorbalara eklenebilir. Bu bitki, vücudunuzdan ağır metallerin çıkarılmasına yardımcı olur. Karaciğeriniz şu an ağır metalleri atmak için mücadele veriyor olabilir. Kişnişin Sağlık Açısından Faydaları

5. Zerdeçal
Uzun bir yarar listesi ile bir başka güçlü baharat, zerdeçal, sadece karaciğeri korumakla kalmaz, aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, doğal safra üretimini arttırır ve vücudun toksin içermemesini sağlar. Zerdeçalı Mutfağınızdan Eksik Etmeyin

Karaciğer Neden Önemlidir?

Karaciğer çok değerli bir organdır. Sağ göğüs kafesinin arkasına oturan 1,5 kg’lık bir organdır. Karaciğeriniz yoksa, yiyeceklerinizdeki karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi besin maddelerini işleyemezsiniz. Vücudunuz tüm toksinlerden ve mikroplardan kurtulamaz. Kanınız muhtemelen pıhtılaşmayacaktır! Vücudun metabolik dengesi karaciğer olmazsa korunamaz.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler