Ana Sayfa SAĞLIK Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Doğal antibiyotik sarımsağın sağlık faydaları saymakla bitmez. Sarımsağı yağ olarak kullanmak isterseniz evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Sarımsak yemeyi, kokusu nedeniyle istemiyorsanız, sarımsak yağı olarak yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

Sarımsak yağı nasıl yapılır?
İhtiyacınız olan sadece taze sarımsak ve zeytinyağı. Sarımsak yağı ticari olarak çoğunlukla soğuk presleme yöntemi ile üretilir, ancak evde hazırlanması çok daha kolaydır. Bu güçlü doğal yağ, yemeklerde tıbbi uygulamalarda da kullanılabilir. Sarımsak tozu nasıl yapılır?

Sarımsak yağı için malzemeler

  • 8 diş sarımsak
  • 2 su bardağı sızma zeytinyağı

Sarımsak yağını nasıl hazırlayacaksınız?
Sarımsakları soyun ve bir kavanoza koyun. Üzerine zeytinyağını ekleyin. Kavanozun kapağını kapatarak karışımı 4 gün boyunca bekletin.
Sonra, sarımsak dişlerini ezin ve zeytinyağı ile iyice karışmasını sağlayın. Karanlık ve kuru bir yerde saklayın. İsterseniz sarımsakları süzerek de tüketebilirsiniz. Siyah sarımsak nasıl yapılır?

Sarımsak yağının faydaları nelerdir?

Sindirimi geliştirir
Yüksek antioksidan içeriği ve uyarıcı doğası sebebiyle, sindirim suyu, bağırsaktaki kabızlık ve iltihap için çok etkili bir çare olabilir. Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir ve hatta çeşitli gastrointestinal kanserler riskini azaltabilir.

Metabolik bozukluğu tedavi eder
Birçok kişi, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol ve obezite eşlik etme eğilimi olan metabolik sendromun tedavisinde sarımsak yağı kullanıyor. Bu yağdaki antioksidanlar bu sendromu doğrudan etkileyebilir, risk faktörlerinin hepsini azaltır ve metabolik aktiviteyi optimize eder. Siyah sarımsak mucize mi?

Baş ağrısını giderir
Alın bölgesine az miktarda sarımsak yağı uygulamak veya yağı az miktarda tüketmek, kılcal damarların iltihaplanmasını hızla azaltabileceğini göstermektedir. Bu migren ve baş ağrısı oluşumunu azaltabilir.

Güçlü antioksidanlar
Allicin, bildiğimiz en esnek ve güçlü antioksidanlardan sadece bir tanesidir, aynı zamanda sarımsak yağı içinde son derece yüksek konsantrasyonda bulunur. Oksidatif stres azaltmaya, kanser riskinizi düşürmeye veya erken yaşlanmayı önlemeye çalışıyorsanız, bu yağı kullanmanız tavsiye edilir. Sarımsak turşusu tarifi

Şeker hastalığını düzenler
Sarımsak yağı hipoglisemik özelliği iyi bilinmektedir, çünkü vücut tarafından insülin üretimini ve enerji tüketimini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu yağ, metabolik aktiviteyi optimize etmek için idealdir ve birçok diyabetli hastayı andıran glikoz çarpıntılarını ve damlaları önlemeye yardımcı olabilir.

Obeziteyi önler
Sarımsak yağı kullanımı, bu yağın kolesterol düşürme gücüne ek olarak, pasif yağ yakma eşdeğerinde olan metabolizmayı başlatmasıyla bilinir. Sarımsak da iştahı bastırmaya yardımcı olurken, sülfid bileşikleri doygunluk hissi yaratabilir, bu da yemekler arasındaki aşırı yemek ve atıştırmayı azaltır. Sarımsak çayı için 3 tarif

Solunum sağlığını korur
Sarımsak yağını sıcak suyun içine koyarak buharını soluyak, sinüsleri hızla temizleyebilir ve baskıyı rahatlatabilirsiniz. Bununla birlikte, sarımsak yağı alerjik duyarlılığı azaltabilir, astım ataklarını en aza indirmeye ve tıkanıklığı temizlemeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Sadece sarımsak yağı antioksidanlarla değil, aynı zamanda açık antibakteriyel, antiviral, anti-fungal ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Besin alımını uyarır
Sarımsak yağı içerisinde bulunan sülfid bileşikleri ve antioksidanlar sindirim sisteminde, kalsiyum, demir ve potasyum emilimini de içeren daha etkili besin alımını uyarabilirler. Anemi veya diğer besleyici eksikliklerle mücadele eden insanlar için, sarımsak yağı beslenmeleri için mükemmel bir temel oluşturmaktadır. Elleri kokutmadan sarımsak soymanın püf noktaları

Sarımsak yağının yan etkileri
Bu güçlü doğal yağ, tehlikeli derecede düşük kan basıncı ve kan şekeri, mide sorunları, deri iltihabı, fazla kanama, vücut kokusu ve ağız kokusu gibi bazı yan etkileri beraberinde getirir. O nedenle fazla tüketiminden kaçınılması gerekir.

Kanama
Sarımsak yağındaki aktif bileşenler, ameliyat olacaklar için tehlikeli olabilecek antikoagülan etkilere sahiptir.

Kalp Sorunları
Kan basıncını düşürücü ilaçlarla birlikte alınırsa, kan basıncında düşüş ve kolesterol de dahil olmak üzere metabolizma bozuklukları üzerindeki bu yağın kanıtlanmış etkisi, hipotansiyona neden olabilir. Sarımsaklı ekmek yapmanın kolay yolu

Koku sorunu
Sarımsak nefes ve vücut kokularını etkileyebilen güçlü kokusu için efsanedir, zira aromatik bileşikler ter içinde ortaya çıkabilir. Aşırı miktarda sarımsak yağı tüketirseniz, ağız kokusu ve vücut kokusu hissedebilirsiniz, ancak bu kaçınmak için zor bir yan etkidir.

Deri tahrişi
Sarımsak yağı aktif maddelerinin yoğunluğu nedeniyle, topik uygulandığında cildin kızarıklığına, tahrişe, şişmeye ve hatta ürtikerine neden olduğu bilinmektedir. Bu, sarımsağa alerjik kişilerde daha olasıdır, ancak hassas ciltli insanlarda da görülebilir. Ağızdaki sarımsak ve soğan kokusu nasıl geçer?

İlgili Makaleler

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir...

Seyahatlerde Leke Çıkarıcınız Yanınızda Bulunsun

Seyahatlar sırasında en sinir bozucu durumlardan biri götürdüğünüz giysilerin lekelenmesidir. Bu gibi durumlar için...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,339BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...