Ana SayfaYEMEKEvde Nar Ekşisi Yapmanın Püf Noktaları

Evde Nar Ekşisi Yapmanın Püf Noktaları

Salatadan kısıra kadar pek çok yemekte kullanılan nar ekşisinin sağlığa yararlı olması için hazır olarak satılanları değil, doğal evde yapılmış olanı tercih etmeniz gerekir. Nar ekşisi yapımı biraz uzun sürse de yapımı kolaydır. 2 yıl kadar saklayabileceğiniz de düşünülünce uğraşmaya değer. Nar pekmezinin tarifi

Nar ekşisi yapımı için öncelikle miktar tespit etmelisiniz. Ekşi miktarı, meyve miktarının 10’da biri kadar olacağından doğru bir hesaplamayı bu biçimde yapabilirsiniz. Örneğin 10 kg nar meyvesinden 1 kilo kadar nar ekşisi elde edilir. Kullanacağınız tencerenin büyüklüğünü de nar miktarına buna uygun seçmemiz gerektiğini unutmayın. Narları ise, ekşi olanlardan seçmelisiniz. Narın kabuğunu atmayın

  • İlk olarak narları üzerinde beyaz kısımları kalmayacak şekilde ayıklayın. Eğer beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayıklamazsanız nar ekşisi acı bir tat alacaktır. Ayıkladıktan sonra bir tülbentin üzerine az az koyarak suyunu çıkarın. Bu işlemi elinizle veya sert bir cisim yardımıyla da yapabilirsiniz. Dilerseniz robot veya portakal sıkacağı da kullanabilirsiniz. Burada püf noktası süzme işleminin iyi yapılmasıdır. Yeterince süzülmediğinde ekşide tortu olacaktır. Çıkan suyun ince süzgeç ya da bir tülbentle elenmesinde fayda var. Nar ekşisinin faydaları nelerdir?
  • Elde edilen suyu tencerenin içerisine koyun ve kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirin. Nar suyunuz pekmez kıvamına geldikten sonra ocaktan alabilirsiniz. Bu süreç 4-5 saati bulabilir, sabırlı olun. Bu sürede su buharlaşacak ve nar ekşisi istenilen kıvama gelecektir.
  • Nar suyu kaynadıkça üzerine köpük çıkacaktır. Bu köpük ekşisinin tadına direkt etki eder ve asitliği yükseltir. Nar ekşisi yapımı sürecinde bu köpüğün sürekli alınması gerekmektedir. Telli kevgir ile karıştırmak kaynama sürecini hızlandıracak ve varsa kalan tortuları da alabilmeyi sağlayacaktır. Nar pekmezinin faydalarını biliyor musunuz?
  • Nar ekşisinin kıvama gelip gelmediğini anlamak için bir kaşık nar ekşini bir kaseye alın ve soğutun. Eğer soğuduktan sonra kıvamı koyu oluyorsa nar ekşisi hazır olmuştur.
  • Uzun süre kaynadıktan sonra nar ekşisi yapımı sürecimiz, nar suyunun 10’da biri kadar azalması ile sona erecektir. Ateşi kapatıp, soğumaya bırakabiliriz. Bu nar ekşisi tarifi ile, %100 doğal ev yapımı bir nar ekşisi elde etmiş oluruz.
  • Ocaktan aldığınız nar ekşisini soğuduktan sonra cam şişe veya kavanoza doldurabilirsiniz. Koyduğunuz kabın ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde buzdolabında uzun bir süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Pratik nar ayıklama yöntemleri

İşte püf noktası
Ege bölgesinde, nar ekşisinin daha lezzetli olması için soğan ve biber kullanılıyor. Narın içine kaynama sırasında bir tane kuru soğan ve bir tane kuru biber yoksa yeşil taze biber koyabilirsiniz. Soğandan almış olduğu kükürt ve diğer mineraller, biberden almış olduğu vitamin ve mineraller ile nar ekşisi hem köpürmeden kaynama şansına sahip oluyor hem de lezzetli oluyor.  Nar çiçeği çayı nasıl yapılır?

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler