Ana SayfaSAĞLIKTırnaktaki Beyaz Lekelerin Sebepleri ve Tedavisi

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Sebepleri ve Tedavisi

Tırnakların üzerinde oluşan beyaz lekeler, hemen hemen herkeste görülebilen bir durumdur. Sağlıklı insanlarda bile sıkça görülebilir.

Tırnak üzerinde görülen beyaz lekelerin tıbbi terimi Leukonychia’dır. Beyaz lekeler endişe verici olmasa da bazen ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Beyaz lekeler, daha da ilerlemeden evde bazı doğal ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilebilirler. Tırnaklarınız neden sarı? Nasıl beyazlatılır?

Tırnaklarda beyaz lekelerin nedenleri
Sağlıklı tırnakların pembe olması gerekiyor. Fakat çeşitli nedenlerle renk değişikliği olabilir.

– Tırnakların yanlışlıkla sert bir yüzeye çarpmasıyla oluşabilir. Tırnaklarda renk değişikliği yaralanmadan birkaç gün veya hafta sonra ortaya çıkabilir.  Sık sık kırılan tırnakları güçlendiren yiyecekler
Ayrıca, manikür veya pedikür sırasında çok fazla baskı uygulamak da beyaz lekelere neden olabilir.
– Oje, aseton, takma tırnak gibi tırnak kozmetikleri alerjik reaksiyon neden olarak, beyaz lekelere neden olabilir.
– Deterjanlara ve ev hijyen ürünlerine uzun süre maruz kaldıysanız tırnaklarda bozulma olabilir ve beyaz noktalar oluşabilir.
– Beslenmede çinko, kalsiyum, mineraller ve E vitamini eksikliği beyaz lekelere neden olabilir.
– Tırnaklarınıza sürekli oje sürüyorsanız, yeterli oksijen alamayacağı için lekeler görülebilir.  Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili size ne söylüyor?
– Mantar enfeksiyonu, tırnaklardaki beyaz lekelerin kahverengi ve sarı tonlara dönüşmesine neden olabilir.
– Tırnaklarınızdaki beyaz noktalar veya lekeler, bazı hastalıkların belirtileri olabilir. Böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, siroz, zatürre, egzama ve vücudunuzdaki arsenik zehirlenmesi gibi durumları işaret ediyor olabilir. Tırnak etlerini yumuşatmanın yolları

Tırnaklardaki beyaz lekeler için en etkili ev ilaçları
Evinizde, tırnaklarınızdaki beyaz lekelerden kurtulmak için çeşitli kolay ve çabuk doğal ilaçlar mevcut.

1. Çay ağacı yağı:
Çay ağacı esansiyel yağı mantar ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmekle ünlüdür. Bu bitkisel yağ çay ağacı bitkisinden geliyor. Soluk sarı renkli ve kelebek benzeri bir kokusu vardır. Çay ağacı yağı antiseptik ve anti bakteriyel bileşenleri, tırnaklar üzerindeki beyaz lekelerin tedavisi için idealdir. Mükemmel görünen tırnaklar için 8 öneri
4 damla zeytinyağına 8 damla çay ağacı yağı ekleyin. Hazırladığınız solüsyonu pamuk yardımıyla etkilenen tırnaklar üzerine sürün. İşlemi bir hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

2. Karbonat
Karbonat, mutfağınızda bulunması kolay bir üründür. Ev yapımı bir kabartma tozu macunu hasar görmüş tırnaklarınızda bir mucize yaratabilir. Karbonat alkali esaslıdır ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tırnak batmalarını nasıl giderirsiniz?
½ bardak karbonat
¼ fincan Peroksit
½ fincan Epsom tuz
4 bardak sıcak su
½ bardak sirke
Bandaj
Tüm malzemeleri bir araya getirip bir karışım hazırlayın. Önce etkilenen tırnaklarınızı sirke ile ıslatın ve birkaç dakika sonra karışımı uygulayın ve bandajla sarın. Tedaviyi her gün 2 hafta boyunca tekrarlayın ve iyi sonuçları görün. Tırnak batmasının nedenleri ve tedavisi nelerdir?

3. Portakal yağı
Tırnak mantarı ve enfeksiyonla mücadele söz konusu olduğunda, portakal yağı diğer tüm doğal ilaçların önüne geçer. Portakal yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri onikomikozu uzak tutabilir ve zaten enfekte olmuş tırnakları tedavi edebilir.
4 damla portakal yağı ile eşit miktarda çay ağacı yağını karıştırın. Pamuk yardımıyla tırnaklarına uygulayın. İşlemi düzenli olarak yeniden yaparsanız, beyaz lekeler çok geçmeden kaybolacaktır. Tırnak mantarı için doğal tedavi yöntemleri

4. Beyaz sirke
Beyaz sirke, alkol ve asetik asit kombinasyonudur. Böylece, beyaz lekelere neden olan tırnak mantarları için güçlü bir çözümdür. Ayak tırnak enfeksiyonunuzdan kurtulmak için ayağınız için aşağıdaki sirke banyosunu deneyebilirsiniz.
500 ml beyaz sirke ve 1 litre ılık suyu karıştırın. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika süreyle çözelti içine batırın. İşlemden sonra ayağınızın kurumasına izin verin. Tedaviyi düzenli olarak tekrar ederseniz, 2 hafta içinde iyi sonuçlar alırsınız.

5. Sarımsak yağı
Sarımsak yağı içerisindeki accilin bileşeni, ayak tırnakları enfeksiyonunu ve beyaz lekeleri etkili bir şekilde tedavi edebilir.
Sirke ile 4 damla sarımsak yağını karıştırarak bir solüsyon yapın. Etkilenen tırnaklarınıza sürerek bandajla kapatın. Düzenli bir şekilde tekrarlanması mümkün olan en hızlı sürede tırnaklarınızdaki enfeksiyonu ve beyaz lekeleri iyileştirir. Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

6. Lavanta yağı
Bu hoş kokulu bitki yağı, anti-inflamatuar, antifungal, antidepresan, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklerle zengindir. Lavanta yağı, tırnaklarınızdaki renk değişikliği ve beyaz noktalar için güçlü bir çözüm olabilir.
Pamuğa birkaç damla lavanta yağı damlatarak tırnaklarınıza sürün. Bir bezle sıkıca sarın ve yağın enfeksiyon ve renk değişikliği üzerinde çalışmasına izin verin.

7. Limon Suyu
Limon suyu sitrik asit ve antibakteriyel özelliklerle doludur. Enfeksiyonu tedavi etmek için doğrudan tırnaklarınızda limon suyu kullanabilirsiniz.  Ojeden sararan tırnaklar nasıl beyazlatılır?
Bir pamuğu biraz taze limon suyuna batırın ve enfekte olmuş tırnaklara iyice sürün. Masaja 10 dakika boyunca devam edin. Birkaç hafta içinde sağlıklı tırnaklara kavuşmak için işlemi her gün tekrarlayın.

Beyaz lekeler için bazı ipuçları ve önleyici tedbirler:
– Alerjik reaksiyonlar verirseniz parlatıcı, sökücü ve parlak gibi tırnak kozmetik ürünlerini kullanmaktan kaçının.
– Tırnaklarınıza her zaman kuru ve temiz tutun. Onları ete dokunacak kadar çok kesmeyin.
– Tek kullanımdan sonra daima çoraplarınızı ılık suyla yıkayın. Mantar nemli bir ortamda gelişir. Asla ıslak ayakkabı ve çorap kullanmayınız.
– Ayakkabılarınız çok sıkı olursa ve ayak tırnaklarına baskı uygularsa ayakkabılarınızı değiştirin.
– Virüs bulaşmış ayak tırnakları üzerinde oje kullanmayın. Oje içindeki kimyasallar, enfeksiyonu kötüleştirebilir.
– Beslenmenize çinko, mineraller ve vitaminlerden zengin yiyecekler ekleyin.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler