Ana Sayfa YEMEK Donyağı (İçyağ) Nasıl Hazırlanır?

Donyağı (İçyağ) Nasıl Hazırlanır?

Donyağı içyağlarının eritilmesiyle elde edilen ve olağan sıcaklıkta katı durumda bulunan hayvansal yağdır. Özellikle sığır, dana ve inek yağları bunun için uygundur. Sağlıksız bitkisel yağlar mutfaklarımıza girmeden önce içyağı kızartma için sıklıkla kullanıldı, çünkü yüksek sıcaklıklarda olağanüstü dayanıklıdır. Buna ek olarak, yararlı olduğu düşünülen çeşitli bileşenler içerir. Saf Tereyağ Nasıl Yapılır?

donyagiDonyağındaki Yararlı Bileşenler
Konjuge linoelik asit (CLA) – Çalışmalar CLA’nın yağ kaybına yardımcı olabileceğini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olabileceğini ve kalp sağlığını geliştirdiğini gösteriyor.

Vitamin K2 – Kemik sağlığını, kalp sağlığını ve optimal beyin fonksiyonunu desteklediği düşünülmektedir.

Omega 3 yağ asitleri – Mayo Kliniğine göre , çalışmalar omega 3 yağ asitlerinin kalp, bilişsel işlev ve diğer birçok şey arasında eklem işlevine yarayabileceğini gösteriyor. Adaçayı Tereyağı Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre çimle beslenen ineklerin CLA içeriği% 50 yemle beslenen ineklere oranla% 300-500 daha yüksektir. Bir başka analizde, çim yiyen sığır etinden elde edilen donyağı, yemle beslenenlere göre dört kat daha fazla omega 3 yağ asidi içeriyor.

Ayrıca, geleneksel olarak yetiştirilen ineklere verilen antibiyotikler ve diğer istenmeyen maddeler kendi yağlarında depolanır. Bunun için mümkün olduğunca çimle beslenen hayvanın yağlarını kullanın. Evde Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

Yağ nasıl Kullanılır?
Yemeklerinizde pişirme ve kızartmalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt bakımı ile mum ve sabun yapımında da kullanılabilir.

Hazırlanışı
Sığır yağının etrafında bulunan et ve kanı tamamen temizleyin. Temizlediğiniz yağı fırına dayanıklık bir tencere içine koyun. Mümkünse süzgeçli bir tencere olursa daha iyi olur. Fırınınızı 200 derece ayarlayın. Yağların bulunduğu tencereyi fırına koyun. Yağlar yavaş yavaş erimeye başlayacaktır. Yağların miktarına bağlı olarak erime birkaç saat sürebilir. Evde Tereyağınızı Yapmak İster Misiniz?

Süzgeçli bir tencerede eritme yaptıysanız süzgeçi kaldırın. süzgeçin üzerinde kalan büyük parçaları atın. Süzgeçli bir tencere değilse yağı tülbent ile süzün. Elde ettiğiniz yağı cam bir kavanoz içine koyun. Saf donyağı yaklaşık bir ay boyunca oda sıcaklığında veya birkaç ay boyunca buzdolabında saklanabilir. Ayrıca, bir yıldan uzun süre derin dondurucuda saklanabilir.

İlgili Makaleler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun...

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar?

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar? Kekin, kek kalıbına yapışması ve çıkmaması durumu her kek...

Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut Unu Nasıl Yapılır? Özellikle yüksek protein içeriği nedeniyle vejeteryanların ve glütensiz beslenmeyi tercih...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...