Ana Sayfa YEMEK Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Sele yöntemi zeytin yapmanın en basit yollarından biridir. Sonuçta alabileceğiniz tam aromalı, hafif kırışmış “yağla sertleşen” siyah zeytinle aynıdır.

Su ile yapılan zeytinlerden farklı olarak bunlar genellikle otlar ya da diğer çeşnilerin süslenmesi olmadan sunulur.

Malzemeler
1 kg küçük, olgun siyah zeytin
45 gr koşer veya deniz tuzu
1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Kuru tuzla sertleştirme için tamamen olgun, küçük zeytinleri seçin . Hala üzerinde bulunan sapları çıkarın ve atın. Zeytinleri temiz suyla durulayın ve bir kevgir içinde iyice süzün.

Bir keskin soyma bıçağının ucuyla, her zeytinde 1 veya 2 küçük delik delin. Evde zeytin nasıl yapılır?

Cam Kavanoz Yöntemi

Cam kavanozun dibine 1 santim kalındığında tuzu koyun. Tuzun üstüne zeytin tabakası ekleyin. Ardından yine tuz ve yine zeytin olarak 2. katı da doldurun.

Son olarak zeytinin üzerine tuzla kaplayın.

Oda sıcaklığında bekletmeye alın. Zeytinleri her gün bir kaç kez kavanozun içinde çalkalayın. Çalkalama sırasında zeytinlerin üzerindeki tuz aşağıya inerse yine üzerine tuz ilave edin.

Zeytinler acı meyve sularını vermeye başlayacaktır. Tuz nemli bir macun haline gelir. Kavanozun içinde sıvı dolmaya başladığından olmuş anlamına gelir ve o zaman zeytinleri süzün. Yeni tuz katmanlarıyla bir kaba koyun. Zeytinin fazla tuzu nasıl alınır?

Torba Yöntemi

Alternatif olarak, zeytin ve tuzu birleştirmek için temiz bir yastık kılıfı kullanın. Ancak torba olarak kullanacağınız kılıfın yumuşatıcı ve parfüm içermediğine dikkat edin.

Torbayı bir kova veya kasenin üzerine asın, böylece tuzla bekletme işlemi sırasında zeytinlerden sızan sıvı herhangi bir kirlilik yaratmaz. Yukarıdaki tarif tuzla zeytinleri biraraya getirin ve iyice karıştırın. Zeytin bozulmadan evde nasıl saklanır?

Her iki yöntemin üç haftadan sonra:

Bir zeytinden tuzu durulayıp tadın. Eğer hala çok acı ise, zeytinleri iyileştirmeye, meyve sularını emmek için tuz eklemeye tedavi edin. Hazır olunca, kuru tuz yöntemiyle hazırlanan zeytinler ufalır ve çok yumuşak, acı ama hoş bir tada sahip olurlar.

Zeytinler bu aşamaya ulaştığında, çok hızlı bir şekilde tuzu durulayın. Durulama yaptıktan sonra zeytinleri tepsiye tek kat olarak yayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Bir gece sürebilir işlem. Evde yeşil kırma zeytin yapım tarifi

Kurutulmuş zeytinleri 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağıyla yıkayın. Oda sıcaklığında 1 aya kadar, buzdolabında 6 aya kadar, dondurucuda bir yıla kadar saklayın.

İlgili Makaleler

Yemeğin Tuzu Fazla Olduğunda Ne Yapılabilir?

Yemeğin tuzu fazla olduğunda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Yemek yapmak başlı başına bir sanattır....

Ekmeği Bayatlamadan Saklama Yöntemi

Ekmeği Bayatlamadan Saklama Yöntemi. Ekmek en çok sevdiğimiz ama bir o kadar da en...

Zencefil Hangi Yemeklerde Kullanılabilir?

Zencefil de pek çok kişi için denenmemiş etkili bir tada sahiptir.  Zencefil keskin kokusu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,786BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocukların sık sık ateşi yükselir, bu her zaman ciddi bir sorunun işareti olamayabilir. Çocuğun ateşlenmesi vücudun enfeksiyonlarla savaşma şeklidir. Çocukların yetişkinlerden daha zayıf bir...

Anti Aging (Yaşlanma Karşıtı) 11 Yüz Maskesi

Yaş kaç olursa olsun yaşlanma karşıtı ürünler kullanmayı herkes sever ve ister. Eğer yaşlanma karşıtı kremler kullanmak istiyorsanız, inanılmaz etkili yüz maskelerini evde yapmayı...

Havluları Yumuşacık ve Kabarık Yapmak için Tüyo

Havlularınız, yıkandıktan sonra sertleşiyor ve kabarıklığı gidiyor mu? Basit bir yöntem ile havlularınızı tekrar ilk günkü haline döndürebilirsiniz.Yüzünüzü ya da vücudunuzu kuruladığınız havluların sert...

Bu 9 Maddenin Temizlikte Kullanıldığını Duyunca Şaşıracaksınız

Sizlere evde farklı eşyaların temizlenmesinde kullanabileceğiniz, kimyasal olmayan maddeleri anlatacağız. Temizlemede öyle malzemeler kullanacağız ki siz bile şaşıracaksınız. 1. Ketçap Ketçap, giysilerimize sıçradığı için leke yapmasıyla...