Ana Sayfa YEMEK Dondurarak Kurutma Yöntemini Biliyor Musunuz?

Dondurarak Kurutma Yöntemini Biliyor Musunuz?

0
445

Gündelik yaşamda farkında olmadan veya bilinçli olarak tükettiğimiz birçok gıda maddesi dondurarak kurutma yöntemiyle hazırlanmış ürünlerdir. Bunlara örnek olarak, hazır kahveler (instant kahve), bu yöntemle elde edilmiş süt tozu, bazı kahvaltılık gevreklerin içindeki meyveler sayılabilir.

Dondurarak Kurutma, ürünün ilk önce dondurulması ardından ortamdaki basıncın düşürülerek içerdiği suyun sıvı hale geçmeden buharlaştırılması ile gerçekleşir. Bu sırada ürünün kimyasal ve fiziksel özelliklerinin çok büyük bir kısmı korunur. Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki bu yöntem ile gıdaların besin değerleri %97 oranında korunmaktadır. Sürecin tamamen kapalı ve hijyenik şartlarda gerçekleşmesi ile ürün kalitesi ve güvenliği en üst seviyededir. Evde Yiyecekleri Dondurarak Kurutmanın 10 Faydası

Dondurarak kurutma işlemi sırasında gıdaların özelliğine bağlı olmak birlikte su içerikleri yaklaşık %98 emilir. Bu işlem ürünlerin raf ömürlerini uzattığı gibi saklanması ve taşınmasını daha ekonomik ve kolay hale getirir.

Diğer taraftan güneşte kurutma, fırında kurutma, mikro dalga ile kurutma gibi geleneksel kurutma yöntemlerinde ise taze ürün, içeriğinde bulunan vitamin, aminoasit, protein gibi faydalı maddelerin büyük bir kısmı uygulanan ısıl işlem dolayısı ile kaybeder.

Ayrıca orijinal koku, şekil, form ve rengi de büyük ölçüde kaybolur. Bu yöntemler ile yapılan kurutma işlem süreçleri genellikle dış ortama açık olması sebebiyle de kalite ve gıda güvenliği konuları ayrıca sorgulanmaktadır. Dondurarak Kurutulmuş Yiyecekler Nasıl Rehidrate Edilir?

Dondurularak Kurutma için En İyi Yiyecekler
Herhangi bir gıda türü hemen hemen dondurularak kurutulurken, bazıları diğerlerinden daha iyi sonuçlar verir. Uzun süreli saklama için en uygun yiyecekler şunlardır:

Taze meyveler, sebzeler ve otlar
Günlük Ürünler
Et (pişmiş veya çiğ)
Bütün yemekler (güveçler ve makarna yemekleri özellikle iyi çalışıyor)
Tatlılar
Somun ekmek
Çorba, yoğurt ve hatta kahve gibi sıvılar *
* Not : Hazır kahve, tüm zamanların en popüler dondurularak kurutulmuş yiyecekleridir ve kısmen teknolojiyi yaygınlaştırmaktan sorumludur.

Genel bir kural olarak, yüksek yağ içeriğine sahip herhangi bir şey dondurarak kurutma için uygun değildir. Bunun nedeni, yağın liyofilizasyon işlemi sırasında erimesi ve potansiyel olarak makinenin içini kaplamasıdır. Marul veya karpuz gibi sulu meyveler ve sebzeler de iyi çalışmaz, çünkü su alındığında yapılarını tamamen kaybederler. Son olarak, koruyucu olarak şekeri kullanan (reçel gibi) yiyecekler, dondurarak kurutulduğunda dokularını tahrip etme eğilimindedir.