Ana SayfaHAYATPRATİKTencerenin Dibindeki Yanık ve Yağ Lekesinden Kurtulma Yolları

Tencerenin Dibindeki Yanık ve Yağ Lekesinden Kurtulma Yolları

Yemek pişirirken unutkan davrandıysanız; yeni aldığınız en sevdiğiniz tencerenizi yanmış bir şekilde bulabilirsiniz. Ocakta unuttuğunuz tencere her yeri saran yanık kokusuyla kendini belli eder ama bu aşamadan sonra çok geç kalmışsınızdır. Yanmış tencerelerin nasıl temizleneceğiyle ilgili sorularınıza çözüm ararken önce tencerenin hangi maddeden üretildiğini, temizleme sürenizi, içine yanan şeyin ne olduğunu tespit etmelisiniz. Yanıklar dışında tencerelerde en can sıkıcı leke de yağ lekeleridir. Tencerenin dışında özellikle tabanında yerleşmiş ve kurumuş yağ lekeleri oluşabilir. Bu lekeler için de aynı uygulamaları kullanabilirsiniz ama kimi zaman farklı metotlar gerekebilir. Yanmış Yağları Çıkaran Kimyasal İçermeyen Tarif

Deterjan ile Temizlik

Yanmış tencereler için uygulanan bir yöntemdir ve son derece pratiktir. Özellikle de tencerenin dibi kalın bir şekilde yanmışsa ilk tercih edeceğiniz yöntemlerden biridir. Uygulamayı yaparken kullanmanız gereken deterjan elde yıkama türünde değil; bulaşık makinesi deterjanı türünde olmalıdır. Sıvı, jel, tablet ya da toz halinde olan her türlü bulaşık makinesi deterjanı kullanılabilir. Öncelikle tencerenin yanmış kısmını iki parmak kadar geçecek şekilde tencerenin içini su ile doldurun. Bulaşık makinesi deterjanını da suyun içerisine koyun. Eğer deterjanınız toz ya da sıvı ise 2 yemek kaşığı deterjan koymalısınız. Bu şekilde tencereyi 10 dakika kadar kaynatın ve kaynadıktan sonra söndürüp birkaç saat hatta mümkünse bir gece bekletin. Bekleme süresi bittikten sonra spatula yardımıyla yanık tabakayı kaldırın. Zaten yanık alan kolayca kalkacaktır. Bu uygulamayı yapmadan önce yanan tencerenin ilk etapta soğumasını bekleyin. Döküm tencere ve tavalar nasıl temizlenir?

Karbonat ile Temizlik

Karbonat ile uygulanacak yöntem, tencere ve tavalar hafif yanmışsa uygulanmalıdır. Uygulamaya başlamadan önce yanık tencerenin dibindeki kalıntıları mümkün oldukça tahta kaşıkla kazıyın. Ardından 2 saat kadar soğuması için bekleyin. Bekleme süresi sonra erince tencerenin içine bir su bardağı kadar karbonat dökün. Üzerine de yanmış olan kısmın üstüne geçecek şekilde su ilave edin. Bu şekilde tencerenin kapağını kapatın ve mümkünse 8 saate kadar; aceleniz varsa en az 3 saat olacak şekilde bekleyin. Bekleme süresi bitince yine tahta bir kaşıkla yanık kısmı kazımaya başlayın. Tabakayı kaldırdıktan sonra sünger ve deterjan ile iyice ovarak tencereyi temizleyin. Aynı yöntem tencere dibindeki yağ lekeleri için de kullanılabilir. Kızartma Tavalarındaki Yanmış Yağlar Nasıl Temizlenebilir?

Sirke ile Temizlik

Yanık tencerenin yanık kısmını geçecek şekilde sirke dökün. Üzerine başka bir şey ilave etmeden tencerenin kapağını kapatın ve bir gece boyunca bu şekilde beklemesine izin verin. Ertesi gün, sirkeyi dökerek; tencereyi sıcak su ve sünger yardımıyla iyice ovalayın. Yanık dokusu kalktıktan sonra da deterjan temizliği yaparak bol suyla durulayabilirsiniz. Aynı uygulamayı yağ lekeleri için de yapabilirsiniz. Bunun için başka bir kabın içine sirke doldurun ve tencereyi bu kaba yerleştirin. Aynı şekilde bir gece bekletin ve aynı adımları uygulayın. Tencerenin dış kısmında özellikle de altında oluşan yağ lekeleri için de etkili bir çözümdür.Toksik olmayan 4 tencere türü

Emaye Tencere Yanıkları için Uygulanacak Yöntemler

İlk olarak en basit şekliyle sıvı deterjan kullanarak yanığı temizlemeye çalışın. İlk olarak tencerenin dibine bol miktarda sıvı deterjan dökün ve üzerine de su ekleyip biraz köpürterek bırakın. Bir gece böyle bekledikten sonra süngerle ovmaya çalışın. Başarılı bir sonuç alamazsanız; aynı uygulamayı önce karbonat ile yine başarısız olursa toz çamaşır deterjanı ile deneyebilirsiniz. Son olarak deneyebileceğini yöntem tuz ve limon karışımıyla hazırlanan kürdür. 1 ölçek tuz ve iki katı kadar limon suyunu karıştırıp tencere dibinde yarım saat kadar bekletin. Bekleme süresi dolunca süngerle iyice ovarak temizleyin. Dibi yanmış emaye tencere nasıl temizlenir?

Dökme Demir Tencereler için Uygulanacak Yöntemler

Tencere yandıktan sonra biraz soğuması için zaman vermelisiniz. Sonrasında bir litre sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kadar toz çamaşır deterjanı ekleyin. Suyun yalnızca sıcak olmasına, kaynar derece olmamasına dikkat edin. Sonrasında orta ateşte ocağı yakın ve tencereyi üzerine yerleştirin. Bu şekilde birkaç dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. Sonra suyun tamamını boşaltın. Tencerenin temizlenmemiş olduğunu görürseniz; aynı işlemi bir kez daha uygulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler