Ana SayfaSAĞLIKBoş Mideye Kahve İçtiğinizde Neler Olur?

Boş Mideye Kahve İçtiğinizde Neler Olur?

Birçok insan için, sabahları bir fincan kahveyi kaybetmek, uzuv kaybetmek gibidir! Ancak, o kahvenin ve potansiyel olarak birkaç tanesinin, vücudunuzu yarardan daha fazla zarar verdiğini biliyor olsaydınız ? Bilimin kendisi için konuşur. Bir sabah kahvesi konsantrasyonunuzu, kan basıncınızı, cildinizi ve hatta menopoz semptomlarınızı bile etkileyebilir. Kahve kupanızı suyla doldurmak güne daha sağlıklı başlamanın yolu olabilir.

1. Safra Kesesi Kasılmalarına Neden Olur
Safra taşlarınız varsa boş mideye kahve içmekten kaçınmak gerekir. Bunu yapmak, safra kesenizin büzülmesine neden olabilir, bu da büyüklüğünde küçüleceği ve düzgün çalışmayı durduracağı anlamına gelir. İştahsızlık, keskin ağrı, kusma, sarılık ve ishal kaybı olduğunu fark edebilirsiniz. Her zaman endişe edilecek ve düzenli bir sindirim süreci olabileceği bir şey olmasa da, acı verici ve rahatsız edici olabilir! Türk Kahvesinin Bayatlaması Nasıl Engellenir?

2. Kaygı
Ne yapmayı tercih edersiniz – güne biraz yorgun mu yoksa kaygı içinde mi başlamak istersiniz. Sabaha kahve ile başlarsanız bu gerçek olabilir. Şu anda kahvede bulunan kafeinin kaygı ile ilişkili olduğunu gösteren çok fazla araştırma var. Bu durum, kafeine bağlı anksiyete bozukluğu olarak bilinir ve anksiyete ataklarına neden olabilir ve hatta fobilere ve obsesif-kompulsif bozukluklara dönüşebilir.

3. Konsantrasyon
Gerçek şu ki, konsantrasyon seviyeleriniz ve iş performansınız, aç karnına sabah kahvesiyle başladığınızda her zaman düşüktür. Sabah Elma Mı Yemeli, Kahve Mi İçmeli?

4. Kan Basıncınızı Artırır
Genellikle çok fazla kahve içmeyen ya da hipertansiyon hastası olanlar kahve içerken yüksek tansiyon yaşayabilirler. Değişiklikler yaklaşık iki veya üç saat sürebilir.

5. Fibrokistik Meme Hastalığı
Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi, kafein tüketimi ile fibrokistik meme hastalığı (FBD) arasında bir bağlantı olduğunu bildirmiştir. Hergün 31 – 250 mg kafein içiyorsanız, yakalanma riski 1,5 kat , 500 mg’yi aşarsanız 2,3 kat artar.

6. Menopoz Belirtileri
Kuzey Amerika Menopoz Derneği Dergisi’ne göre, kafein, postmenopozal kadınlarda, gece terlemeleri, sıcak basmalar, basmalar ve vulvovajinal atrofi dahil olmak üzere vazomotor semptom rahatsızlığını artırıyor. Gününüzün sorunsuz geçmesini istiyorsanız, bir bardak portakal suyuyla başlayın! Kahvenizi Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yöntemleri

7. Azalan Kortizol Seviyeleri
Sabahları uyandığınızda vücudunuz sizi uyanık hissettirmek için kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Araştırmalara göre uzun süre sabah kahvesi içiyorsanız kortizol seviyenizi düşürür. Sonuç olarak, kahvenizden sonra çok daha yorgun hissedebilirsiniz!

8. Cildinizi etkiler
Araştırmalar hala sınırlı olsa da, şu anda mevcut olan şey kahvenin kollajen sentezini azalttığını gösteriyor . Çalışma türünün ilki olmasına rağmen, cildinizin esnekliğine bağlı kollajen biyosentezini engelleyebileceğini gösteriyor. Dahası, doz çok önemlidir. Ne kadar fazla kafein tüketirseniz, o kadar yüksek bir etki yaratır. Türk Kahvesi Telvesinin Faydaları

9. Düşük Riski
Son araştırmalar, hamile kalmadan önce kahve içtiyseniz, bebeğinizi düşük yapma olasılığının daha yüksek olabileceğini keşfetti. Hamilelik sırasında kafeinli herhangi bir içecek de etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler