Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Tuzun Mukfaktaki Farklı Kullanımlarını Biliyor Musunuz?

Tuzun Mukfaktaki Farklı Kullanımlarını Biliyor Musunuz?

Tuzu mutfağınızda sadece yiyeceklerinize ekleyeceğiniz bir lezzetlendirici olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tuzu mutfakta bir çok alanda kullanabilirsiniz. İşte sadece mutfakta tuzun faydaları ve kullanım alanları…

Kaynama Suyu – Suya eklenen tuz, suyun daha yüksek bir sıcaklıkta kaynatılmasını sağlayarak, pişirme süresini kısaltır (su daha hızlı kaynatmaz).

Yumurta soyma – Tuzlu suda haşlanmış yumurta daha kolay soyulur.

Çılbır – Tuzlu su üzerinde yumurtayı kırarsanız dağılmadan bütün olarak kalır.

Yumurtanın tazeliğini test etme – Yumurtayı iki çay kaşığı tuz eklenmiş bir bardak suyun içine koyun. Yumurta dipte duruyorsa tazedir. Yüzüyorsa şüpheli olabilir. İlgili: Tuzlu suyun faydalarını biliyor musunuz?

Kararmayı önler – Elmaları, armutları ve patatesleri soyduktan sonra soğuk, hafif tuzlu suda bırakırsanız kararmazlar ve renklerini korurlar.

Kabuklu yemişler – Cevizi bir gece tuzlu suya batırın ve kabuklarından tamamen kurtulacaktır.

Şekerlemeyi önleyin – Kek yapımına az miktarda tuz eklenmesi, şekerlemeyi önler.

Ispanak yıkama – Ispanağı tuzlu suda yıkanırsa, üzerindeki tüm kirini bırakacaktır. Böylece tekrar tekrar yıkamaya gerek kalmaz.

Çıtır salatalar – Salatayı yıkadıktan sonra tuzlamak onları diri tutar. Marul ve ıspanak hazırlanabilir ve buzdolabınızda tuzlu suda saklanabilir. Berrak ve temiz kalacaklar. Sadece durulayın ve servis yapın!

Patates kızartması – Patatesleri kızartmadan önce birkaç saat tuzlu suda ıslatın. Bu, nişasta içeriğinin bir kısmını “almaya” yardımcı olacaktır.

Yağlı tavaların temizlenmesi – Döküm tavaların içine biraz tu atın ve kağıt havlu ile silerseniz içindeki yağı almış ve temizlemiş olursunuz. İlgili: Himalaya tuzu mu, deniz tuzu mu?

Fırın Temizleme – Tuz ve tarçın, fırınlardan ve ocak brülörlerinden “yanmış yiyecek” kokusunu alır. Fırına ve brülörleri hala sıcakken tuz dökün. Kuruduğunda, tuzlu lekeleri sert bir fırça veya bezle temizleyin.

Lekeli bardakları temizleme – tuz ile sürtünme bardaktan inatçı çay veya kahve lekelerini yok edecektir.

Buzdolaplarının temizlenmesi – Buzdolabınızın içini temizlemek ve kokuyu almak için için tuz ve soda suyu kullanın. Emayeyi çizmez.

Yağ sıçramasını önleyiniz – Kızartacağınız yiyecekleri tavaya yerleştirmeden önce tavaya bir miktar tuz ekleyin. Bu, yağın sıçramasını önlemeye yardımcı olur.

Alevli yağ yangınları – Ocak veya fırında bulunan bir yağın ateş alması halinde tuz dökün. Alev yok olacaktır. Asla su dökmeyin.

Kahve ve sıcak kakaonun tadını iyileştirin – Kahve ya da kakaoda bir tutam tuz, tadı artıracak ve aşırı pişirilmiş kahvenin acılığını ortadan kaldıracaktır. Pembe himalaya tuzu hakkında bilmeniz gerekenler

Kümes hayvanlarının tadının iyileştirilmesi – Kümes hayvanlarının lezzetini arttırmak için, kümes hayvanlarını kavurmadan önce içine ve dışına tuz sürün.

Bakır tavaların temizlenmesi – Bakır tavalardaki lekeleri gidermek için tuz dökün, sirkeli bezle ovun.

Kahve cezvelerinin temizlenmesi – Su ile doldurup, dört çorba kaşığı tuz ekleyerek ve her zamanki gibi cezveyi kaynatın. böylece cezve içindeki kalıntılar gidecek ve kahveye acı tat vermeyecektir.

Cam eşyalardan ruj izlerini kaldırın – Cam eşyalarda bulunan ruj lekelerini çıkarmak bulaşık makinesinde bile zor olabilir. Çünkü rujda bulunan yumuşatıcılar cam eşyalara yapışır. Ruj lekelerini çıkarmak için bardağın kenarlarını tuzla ovun.

Elinizdeki soğan kokularını giderme – Parmaklarınızı sirke ile nemlendirin ve sonra tuzla ovun. Deniz tuzunun özelliklerini biliyor musunuz?

Kremayı ve yumurtayı çırpmak – Bir tutam tuz eklenirse krema ​​daha iyi çırpılır ve yumurta akının daha köpük köpük olması için yine tuz ekleyin.

Sütü taze tutmak – Süte bir tutam tuz eklenmesi onu daha uzun süre taze tutacaktır.

Lavabo giderlerinin temizlenmesi – Kokuları gidermek ve yağın birikmesini önlemek için mutfak lavabosunu düzenli olarak tuzla ovun.

Peynirde küfün önlenmesi – Peynirde küflenmeyi önlemek için, buzdolabına koymadan önce tuzlu suyla nemlendirilmiş bir bezle sarın.

Kesme tahtalarının parlatılması – Sabun ve su ile yıkandıktan sonra, kesme tahtalarını tuza batırılmış nemli bir bezle ovun. Tuzlu su ile gargaranın muhteşem 15 faydası

Hamur tezgahlarını temizleyin – Hamur yaptığınız tezgahı temizlemek için biraz tuz serpin. Hamur topluluğunu yapışkan topaklar oluşturmadan kolayca temizleyebileceksiniz.

Kurutulmuş yumurtanın temizlemesi – Kahvaltıdan hemen sonra bulaşıklara tuz serpin; Zamanınız olduğunda onları temizlerken kurumuş yumurta kalıntıları hemen çıkacaktır.

Yiyeceklerin yapışmasını önleme – Balıkların yapışmasını önlemek için kızartmadan önce tavaya biraz tuz serpin. Fırın tepsisi veya ızgarasını da tuz serpin. Ilık bir fırında ısıtın ve sonra tuzu temizleyin. Böylece yiyecekleriniz pişerken yapışmayacaktır.

İlgili Makaleler

Tütsü Yapımı

Tütsü yapımı biliyor musunuz? Oda parfümleri yerine daha doğal ve rahatlatıcı kokuları evinize taşımak...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...