Ana Sayfa SAĞLIK Kırkkilit Otunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Kırkkilit Otunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Kırkkilit otu diğer adıyla at kuyruğu otu antik Yunan ve Roma medeniyetlerine dayanan ilaçlar için kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tarih öncesi Kırkkilit otu bir ağacın büyüklüğünde daha uzundu, ancak günümüzde yaklaşık 4 metre yüksekliğe ulaşıyor. Kırkkilit otunun doğadaki en yüksek silika kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Bitkinin toprak üstü kısmı bitkisel ilaç için kullanılır. Geleneksel olarak birçok hastalık için ve doğal sağlığı desteklemek için kullanılmıştır: Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır?

Saç, kemik, tırnak ve cilt sağlığı
Ağız ve boğaz sağlığı
Yaraları iyileştirme
Viral enfeksiyonlar
Sindirim yardımı
Kardiyovasküler ve solunum hastalıkları
Mesane sorunları (yatak ıslatma dahil)
Kanama sorunları
Bağışıklık sistemi desteği

Herbalistler uzun yıllardır geleneksel ilaçlar için Kırkkilit kullansa da, kullanımını destekleyen çok fazla bilimsel veri yoktur. Ancak, mevcut olan az miktarda araştırma umut vericidir ve daha fazla araştırma için bir örnek teşkil eder.

Kırkkilit Otunun Faydaları
Kırkkilit geleneksel bitkisel ilaçlarda birçok kullanım alanı vardır. Bilim de bu iddiaları desteklemeye başlıyor. Kırkkilit otunun en yaygın yararlarından bazıları şunlardır:

Besin Maddelerinde ve Antioksidanlarda Yüksek
Kırkkilit otunun en ilginç yararlarından biri yoğun besin içeriği.
C vitamini
B vitaminleri
E vitamini
K vitamini
Potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitler
Demir
Çinko
Bakır
Kırkkilit otu ayrıca, iltihaplanma ve ağrıyı azaltan Kynurenic asit ile kollajen üretimini destekleyen silika içerir. Aynı zamanda demir metabolizmasının sitotoksik ve hiperproliferatif etkilerini önleyerek kanserle savaşdığı bilinen klorofil içerir.

Ek olarak, araştırmalar Kırkkilit otunun antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve bu nedenle kanser hücresi büyümesini engelleyebileceğini öne sürüyor.

Kemik Sağlığını Destekler
Kırkkilit otundaki yüksek silika seviyesi, sağlık açısından önemli faydalarından biridir. Silika kemik ve diş sağlığı için önemlidir. 1999 yılında yapılan bir çalışmada, osteoporozu olan menopoz sonrası kadınlar, Kırkkilit otu takviyesini 1 yıl kullandılar ve sonrasında kemik yoğunluğunu geri kazandılar.

Hastalık ve Enfeksiyon ile Mücadele
Geleneksel bitki uzmanları yaralarda Kırkkilit otu kullanır. Bu kullanımın bilimsel olarak desteklendiği ortaya çıktı. Kırkkilit otu, hastalık ve enfeksiyonla ilgili antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Diüretik Özelliklere Sahip
Kırkkilit otu geleneksel olarak idrar söktürücü olarak ve yüzyıllardır mesane sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. 2014 yılında yapılan bir çalışma, Kırkkilit otunun, karaciğer veya böbrek fonksiyonlarında veya elektrolit dengesinde önemli değişiklikler gibi yan etkiler olmadan geleneksel bir diüretik ilacının (hidroklorotiyazid) yanı sıra çalıştığını tespit etti.

Saç, Cilt ve Tırnak Sağlığını Destekler
Kırkkilit otu ayrıca geleneksel olarak saç, cilt ve tırnak sağlığı için kullanılmıştır. Kırkkilit otunun yüksek silika içeriğinin işe yaradığı düşünülmektedir. Silika, sağlıklı saç, cilt ve tırnak için önemli olan kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur.

Ek olarak, 2015 yılında yapılan bir çalışmada Kırkkilit otu merheminin epizyotomi yaralarının iyileşmesine ve ağrının azalmasına yardımcı olduğu bulundu.

İlgili Makaleler

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün....

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,843BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde sarı, sonra kahverengi olan beyaz, tozlu lekeler veya yamalar olarak...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak isteyip de bunu bir türlü başaramadıysanız, küvetinizdeki lekeler, küf, kararan...

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün. Ağrıları ve çürükleri hafifletmek için tamamen doğal bir krem ​​hazırlayabilirsiniz....

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...