Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuklarınızı Uyutmak İçin 10 İpucu

Çocuklarınızı Uyutmak İçin 10 İpucu

0
520

Uyku sorunu sadece yetişkin bir problem değildir; Çocuklar da uyku halindeyken sorun yaşıyorlar. Ve genellikle bu durum çocukların uyku saatlerine bir savaşa döndürür. İşte mücadeleyi nasıl kazanacağınızı öğrenmek için 10 ipucu.

Kişiselleştirilmiş bir yatma zamanı ayarlayın

Okul çağındaki çocukların her gece 9 ila 12 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır, ancak uyku gereksinimlerinde ve kalıplarda çok değişkenlik bulunmaktadır. Çoğu çocuğun, ne yaparsanız yapın, fazla değişmeyen huyları vardır. Örneğin, bazı çocukları ne kadar geç yatırsanız bile sabahları erkenden kalkarlar. Bunun için çocuğunuzun uykusunu takip edin ve ona göre uyku saati ayarlayın. Bebeğinizin Uyku Döngüsünü Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Uyanma zamanı ayarlayın

Çocuğunuzun ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu ve ne zaman yatağa yattığını biliyorsanız, günlük uyandırma süresini ayarlamak basit matematiktir. Çocuğunuzun hafta sonları ve bayramlarında biraz daha uyumasına izin vermek cömerttir, ancak sizi uzun ve uykusuz bir akşamın beklediğini bilin. Fazla uyku çocuğu jet-lag gibi etkileyecektir, bu da vücudunun yatmadan önce yorgun hissetmesine neden olur.

Uyku Saatlerinden tutarlı Olun

Bebekler, küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar için rutin saatler özellikle önemlidir. Yataktan önce özel şeyler yapmak, örneğin banyo ve öykü anlatma işlemleri rutin olarak uygulayın. Sırada ne olacağını bilmek çocuğunuz için rahatlatıcı olacaktır. Çok geçmeden çocuğunuzun vücudu rutinin başlangıcında otomatik olarak uyku moduna geçecektir.

Yatmadan en az iki saat önce TV’yi kapatın

Araştırmalar, bir televizyon ekranından (veya bilgisayar monitöründen) gelen ışığın melatonin hormonunun üretimine müdahale edebildiğini gösteriyor. Melatonin uyku-uyanma döngülerinin önemli bir parçasıdır. Melatonin seviyeleri en yüksek seviyedeyken, çoğu insan uykudur ve yatağa hazırdır. Yatmadan önce yalnızca yarım saat TV seyretmesi, çocuğunuzu iki saat daha geç uykuya dalmasına neden olur. İyi Bir Uyku İçin Yatak Odası Nasıl Olmalı?

Yatmadan önce stresi azaltın

Uyku üzerinde rol oynayan bir diğer etmen ise “stres hormonu” olarak da bilinen kortizol. Kortizol seviyeleri yüksek olduğunda, çocuğunuzun vücudu kapatıp uyuyamayacaktır. Yatmadan önce aktivitelerinizi sakinleştirin, ışıkları söndürün ve çevreyi sessiz hale getirin. Bunlar çocuğunuzun aşırı miktarda kortizol üretmesini önler.

Uykuyu getiren bir ortam oluşturun

Doldurulmuş hayvan, çocuğunuzun uykusunu kolaylaştırabilirken, çok oyuncak daha zor hale getirebilir. Karışık olmayan bir oda, koyu tonlar ve sessizlik çocuğunuzun gece ve gündüz arasında farklılaşmasına yardımcı olabilir, böylece uykuya dalmak daha kolay olur.

Serin tutun

Çocuğunuzun uyku döngüsü yalnızca ışığa bağımlı değildir. Aynı zamanda sıcaklığa karşı da hassastır. Melatonin seviyeleri, uykuya ihtiyaç duyan iç vücut sıcaklığının düşmesini düzenlemeye de yardımcı olur. Bunun için çocuğunuzun odasını çok ısıtmayın. Normal oda sıcaklığı hatta biraz daha serin olması uykuyu teşvik edecektir. Uykuya Daha Hızlı Dalmak İçin Bu Tekniği Uygulayın

Korkmamasını Sağlayın

Yatmadan önce korkuları varsa onunla konuşun. Yine de kendini güvende hissetmiyorsa, özel bir oyuncak almayı deneyebilirsiniz.

Uykuya odaklanmasını sağlayın

Tıpkı yetişkinler gibi, çocuklar da geceleri beyinlerini kapatmada sorun yaşayabilir. Uykusuzluk zamanında ısrarla uyutmak yerine çocuğun gevşemesine izin verin. Sakinleşince çok daha rahat uykuya dalacaktır.

Uyku bozukluklarına dikkat edin

çocuğunuzun uyuması için her türlü çabayı göstermenize rağmen uykuya dalamıyorsa veya gece uyurken kabus görüyorsa gerçek bir uyku bozukluğuna sahip olabilir. Endişelerinizi çocuk doktoruyla konuşun.