Ana Sayfa HAYAT Evde Nar Ağacı Yetiştirebilirsiniz?

Evde Nar Ağacı Yetiştirebilirsiniz?

0
1589

Nar doğada kuru kayalık yamaçlar ve tuzlu bataklıklar üzerinde yetişir. Ev koşullarında narın da çok kaprisli olmadığına bu yüzden şaşırmamak gerekir. Saksıda ev koşullarında nar ağacı yetiştirilebilir. Nar düşük nemi iyi atlatıyor, çok verimli toprak isteği yoktur ancak toprak havadar olmalıdır.

Çekirdekten Nar Yetiştirme
Yediğiniz ve beğendiğiniz nar varsa çekirdeğinden kendiniz nar yetiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken nar çekirdeğini etinden iyi temizleyin. Bunun için oda sıcaklığından biraz daha sıcak bir suyun içine nar tanelerini atın. 5 dakika bekletin ve sonra elinizde çekirdeğin etrafındaki etleri temizleyin. Çekirdeklerinizi durulayın ve iki ıslak pamuğun arasına koyun. Pamuğu bir naylon torbaya koyun ve ağzını kapatın. Birkaç gün içinde nar çekirdekleri çimlenmeye başlayacaktır. Saksıda zeytin ağacı nasıl yetiştirilir?

Toprak isteği

Çim toprağı, humuslu toprak, torf ve kum karıştırılır. Harca kum mutlaka karıştırılmalıdır. İyi drenajın olması önemlidir. Nar köklerinden dolayı sığ saksılarda yetişebilir. Sık saksı değişimine gerek duymaz, genç bitkilerde yılda bir kere, olgun ağaçlar gerekli görülürse üç yılda bir değişiklik yapılır. Saksı değişimi tomurcukların şiştiği bahar aylarında yapılır. Evinizde bonsai yetiştirmenin püf noktaları

Yaz aylarında nar bakımı

Eğer imkânınız varsa yaz aylarında nar ağacını balkon veya bahçeye çıkarın. Yaprakların güneşin kavurucu sıcaklarından korunacağı bir yer seçmek gerekir. Sulaması toprak kurudukça bol olarak yapılır. İki haftada bir sıvı kompleks gübrelerle beslemek gerekir, bazen püskürtülebilir. Eylül ayında bitki tekrar eve geri alınır. Çekirdekten limon ağacı nasıl yetiştirilir?

Kış aylarında nar ağacının bakımı

Aralık ayına doğru nar ağacı meyveleri olgunlaştıktan sonra yapraklarını dökmeye başlar. Dinlenmeye hazırlanan bitkinin yaprak dökümü 2-3 ay sürer. Bu dönemde optimum sıcaklık 10-12 derecedir. Olgun nar ağacına dinlenmesine çekilmesinde yardımcı olmak için kalan kuru yapraklarını temizleyip serin cam kenarına yerleştirmek gerekir. Bu dönemde sulama asgari düzeydedir. Orkide nasıl çicek açtırılır?

Genç bitkilerin kış dinlenmesi şart değildir. 12-16 derecede iyi aydınlatılmış bir yerde nar ağacı kışı rahat geçirecektir. Bu dönemde bazı yapraklarını dökecektir. Daha sıcak ve karanlık bir ortamda kış geçirirse nar gerginleşir ve görünümünü kaybeder. Şubat ayında tomurcuklanmalar başlar başlamaz nar ağacı ılık güneşli bir yere alınır ve daha sık sulaması yapılır. Kısa bir süre sonra yeni yaprakları çıkar. Büyüme başlangıcı öncesinde tüm kuru ve zayıf sürgünleri kesilmelidir. Tomurcukları güçlü dallarda oluşacaktır. Nar pekmezi tarifi

Nar ağacını budama

Nar güzel kabarık bir bitki olarak büyür. Çalı veya küçük ağaç şekli verilebilir. Ağaçtaki dengeyi sağlamak, verimi artırmak için, üç dört gövdeli ağaç şekline getirerek hasadı kolaylaştırmak, zararlıları ve hastalıkları aza indirmek için budama yapılmalıdır. Şekil, verim ve gençleştirme budaması yapılabilir. Yaşlı gövdeler kesilir ve genç sürgünler gelişime teşvik edilir. Şekil budaması ise genç ağaçlar üzerinde ilk 2-3 yıl içinde yapılır.

3 veya 4. yılında meyve almaya başlayabilirsiniz. Nar ağacı aşı istememektedir. Yani çekirdekten yetiştirdiğini nar ağacından mutlaka meyve alırsınız. Moringa agacının mucizevi faydaları