Ana SayfaYEMEKSarısının Rengi, Yumurta Hakkında Bilgi Verir

Sarısının Rengi, Yumurta Hakkında Bilgi Verir

Yumurtalar, diyet tercihlerimizin önemli bir bölümünü oluşturur; hem yumurta akı hem de yumurta sarısı, sağlığı teşvik edici özelliklere sahiptir. Bazı kişiler zararlı olabileceği düşüncesiyle yumurta sarılarını yemezler. Yumurta sarısı mükemmel bir protein kaynağıdır. Kemikler, dişler ve kan şekeri seviyelerini dengeleyen, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan ve sinirlerin ve beynin sağlıklı işlevini destekleyen diğer temel besinler için gerekli olan D vitamini içerirler.

Eminiz ki siz de fark etmişsinizdir, her yumurtanın sarısı farklı renktedir. Bunun nedenini merak ettiniz mi? Yumurtanın sarısı çiğ mi pişmiş mi yenmeli?

Bir yumurta sarısının rengi sadece tazeliği göstermez, aynı zamanda yumurtanın besin değerini de söyleyebilir. Sarının farklı renkleri, bir tavuğun beslendiği yemeğin türüne de bağlı olabilir. Doğru! Temel olarak, sarı rengin yoğunluğu baskın olarak hayvanlar tarafından üretilen ksantofiller olarak bilinen doğal sarı pigmentlere, bu durumda daha sonra yumurta sarısında biriken tavuklara bağlıdır.

Sarının renginin ayrıca yumurtanın besin değerine de işaret ettiğine inanılmaktadır. Uzmanlara göre, “Koyu sarı bir yumurta sarısı, ksantofil, omega-3 yağ asitleri ve etler bakımından zengin olan tavuklara beslenen besleyici ve dengeli bir diyetin göstergesidir.” Yumurtanın beyazı nerede kullanılır?

Tipik olarak, portakal sarısı daha fazla A vitamini ve beta karoten içerir. Aynı nedenden dolayı turuncu olurlar, aynı zamanda beta karoten oranı yüksek olan havuçlar turuncudur. Bu renk değişimi ve gelişmiş vitamin içeriği, tavuğun tükettiği gıdaların kalitesiyle doğrudan ilgilidir.

Özetle yumurta sarısının söylediği, tavuğun yumurtlamadan önce yediği şeylerdir. Tavuğun yediği yemek çok fazla buğday içeriyorsa, yumurta sarısı sarı olacaktır. Bununla birlikte, örneğin tavuk mısır ve yonca ile daha dengeli bir beslenme düzenine sahipse, yumurta sarısı renk daha koyu olacaktır. Bu, mısır ve yoncadaki karoten nedeniyledir.

Aslında yumurta kabuğu da sahip olduğu maruziyeti belirler. Her ne kadar kabuk rengi temel olarak genetik olarak belirlense de, kuvvetli güneşin ve yüksek sıcaklıkların tavuklar üzerindeki etkisi kabuklarda solma etkisi yaratabilir. Çok fazla güneş, yüzey pigmentasyonunu etkiler, böylece soluk görünmelerini sağlar. Parlak beyaz ton, yumurtanın taze olduğunu ve birkaç gün saklanmadığını gösterir.

Bütün bunların, besin değeri veya yumurtanın tadı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Yumurta sarısı, renklerinden bağımsız olarak A, D, E ve K vitaminlerini içerir ve hepsi aynı tadı verir. Ayrıca, fabrikalarda yetişen tavukların yumurtaları yerine organik yumurta almayı tercih ederken, gerçek şu ki tavuğun yaşam koşullarının yumurtanın ne kadar sağlıklı olduğu üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

 

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
464TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler