Ana SayfaSAĞLIKEvinizde "Siyah Küf" Varsa Dikkat

Evinizde “Siyah Küf” Varsa Dikkat

Siyah küf fikri yeterince endişe verici, evinizde siyah küf olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka kaynağını bulun. Çünkü siyah küfler sizin ve ailenizin sağlığına ciddi sorunlar yaşatabilir. Bu yazımızda siyah küfünün ne olduğu ve sağlık üzerindeki etkilerini ele aldık.

Siyah küf: Nedir?
Genellikle “siyah küf” olarak bilinen Stachybotrys chartarum, genellikle siyah renkte bir küftür. Islak ve nemli alanlarda evlerde büyüyebilir. Bu küf, alçıpan, halı, yalıtım veya neme maruz kalan alt döşeme gibi yaygın ev malzemeleriyle beslenirler. Küflü alanları kesinlikle çamaşır suyu ile temizlemeyin

Küf çoğaldıkça zehirli maddeler açığa çıkarabilir. Sağlık sorunlarına neden olan budur. Uzmanlar, şu şekilde açıklamaktadır: “Toksik küf” terimi doğru değildir, bazı küfler toksijenik iken, yani toksinler üretebilirler.

Bununla birlikte, mikotoksinlerin salınımı her zaman gerçekleşmese de, hemen her türlü küf problemine (siyah ya da değil) bakmak için yeterli bir sebep olabilir. Küf ve bakterilere karşı çay ağacı yağı

Siyah Küfe Maruz Kalma Belirtileri
Siyah küfe maruz kalma semptomları, birçok küf türüne maruz kalındığında ortaya çıkabilecek semptomlara benzerdir. En sık belirtiler öksürme, hapşırma, kaşıntılı gözler ve tahriş olmuş boğaz ve burundur. Siyah küfe maruz kalmanın ayrıca kronik yorgunluğa, baş ağrılarına, baş dönmesine, mide bulantısına ve kusmaya neden olduğu bildirilmiştir. Küf alerjisi olanlar tabii ki, doğal olarak çok daha fazla etkilenirler. Çamaşırdan küf kokusu ve küf lekesi nasıl çıkarılır?

Genellikle olduğu gibi, çocuklar, yaşlılar ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar, küflere karşı olumsuz tepkiler yaşama riski daha yüksektir. Siyah küf maruziyeti, istila edilmiş bir ortamda yaşayan çocuklarda astıma neden olabilir ve yaşlı, duyarlı kişilerde pnömoniye neden olabilir. Fungal enfeksiyonlar küf maruz kaldığında da oluşabilir.

Siyah Küf Temizleme
Küflü hale gelen herhangi gözenekli malzeme atılmalıdır. Bu tavan karoları, alçıpan ve halıyı da içerir. Ölü küf bile sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle etkilenen yerlerin iyice temizlenip kurutulması gerekir. Duvarların nemden küflenmesi nasıl önlenir?

Küfün yeniden büyümediğinden emin olmak için nem veya nem kaynağı ele alınmalıdır. Bu, diğer malzeme ve mobilyaların değiştirilmesinden önce, duruma neden olan herhangi bir sızıntı veya kırık borunun tespit edilmesi ve sabitlenmesi anlamına gelir.

Sonuç olarak, “toksik siyah küf”, hepimizin duyduğu ve korktuğumuz bir vızıltı ifadesi olmasına rağmen, siyah küfün diğer küflerden daha tehlikeli olması gerekmez. Evdeki herhangi bir küf oluşumu potansiyel olarak tehlikeli olabilir ve hızlı ve kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır. Evinizdeki küften kurtulun

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
469TakipçilerTakip Et
227TakipçilerTakip Et

En Popüler