Ana Sayfa HAYAT Ekinezya Yetiştirmeniz için 10 Neden

Ekinezya Yetiştirmeniz için 10 Neden

Günümüzde ekinezya hakkında dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle modern tıbbın destekleyici bitkilerinden birisidir ekinezya…

Ekinezya’nın faydaları ve kullanıldığı yerler

Özellikle soğuk algınlığı vakalarında,
Grip nezle gibi viral hastalıklarda,
Üst solunum yolları hastalıklarında,
Vücudun savunma sisteminin güçlendirilmesinde,
Ağrılı durumlarda,
İltihaplı hastalıklarda(artrit ve iltihaplı durumlarda)
Yılan, akrep vb böcek sokmalarında
Deride meydana gelen alerjik durumlarda.
Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde.Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Doğal Antiseptik: Ekinezya Çayı

1. Ekinezya yaz mevsiminde açar ve çok güzel bir çicektirb Uzun kümeler halinde olur ve tek bir çicek açar. Papatya benzeri bu çicek uzun ömürlüdür. Bitkinin üzerinde durduğu gibi kesilerek de uzun süre yaşar.

2. Aralarından seçim yapabileceğiniz renk ve formları vardır. Melezlendirme sonucunda hemen mehen her renkte ekinezya bulmanız mümkün.

3. Ekinezya yaz mevsiminde uzun süre çiçek açan bir bitkidir. Çicekleri arıları, kelebekleri ve diğer böcekleri çeker. Çünkü bol miktarda nektar üretir. Kelebek ve arılarla görsel bir şölen yaşayabilirsiniz.

4. Çiçekler kaybolup nektar kururken ekinezya’nın çiçek başları kuşları çekmeye başlar. Goldfinches özellikle ekinezya tohumlarından hoşlanır. Birçok bahçıvan, sadece bu kuşların bahçelerini ziyaret etmeleri için kurutulmuş bitkileri çıkarmaktan kaçınır .

5. Ekinezya, böceklerin tohumlayıcıları ve kuşları geçtiği için eko sistem için de önemlidir. Doğal Antibiyotikleri Kullanıyor Musunuz?

6. Ekinezya, şifalı otlardan kolayca tanınan biridir. Bağışıklığı artırmak için özellikle soğuk ve grip virüslerine ve patojen bakterilere karşı genel bir tonik olarak kullanılmanın uzun bir geçmişi vardır. Antimikrobiyal aktivitesi yara iyileşmesini hızlandırır ve antienflamatuvar özelliği, üst solunum yolu enfeksiyonu, deri döküntüsü ve böcek sokması nedeniyle oluşan şişmelerin tedavisinde yararlıdır.

7. Bahçenizde büyümekte olan ekinezyaya sahipseniz, hastalıklara karşı bağışıklığınızı iyileştirmek ve bakteri ve viral enfeksiyonlarla savaşmak için iyileştirici çayı evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

8. Ekinezya kendi kendine yetişen yabani bir bitkidir. Tohum, kesme ve bölmeden yetiştirilmesi kolaydır ve çok çeşitli iklim ve kültür koşullarına uyum sağlar. Çok ilgi görmeyi ve şımartılmayı istemez, bu yüzden acemi bahçıvanlar için mükemmel bir seçimdir. Süper Ekinezya Ekstresi için Tarif

9. Ekinezya bitkileri çok çeşitli yetiştirme koşullarına iyi uyum sağlar. Düzenli olarak ılımlı miktarda su almasını gerekse de uzun süren kuraklığın üstesinden de gelir. Çünkü kökleri su depolayabilir.

10. Ekinezya tam güneş altında gelişir, ancak kısmi gölgede de çok iyi yaşar. Bahçede onları nerelerde büyütebileceğiniz konusunda size biraz esneklik kazandırıyor. Bitki 3-6 saat doğrudan güneş alırlarsa mutlu olacak ve mükemmel çicek açacaktır.

İlgili Makaleler

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

Ev Yapımı Gözlük Temizleyicisi

Gözlük temizleyicisi yapmak ister misiniz?  Sürekli gözlük kullananlar bilir. Gözlüğünüzü gün içinde bir kaç...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,814BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...