Ana Sayfa YEMEK Fırın Malzemelerinizin Bayatladığını Nasıl Anlarsınız?

Fırın Malzemelerinizin Bayatladığını Nasıl Anlarsınız?

Fırında pişirme çalışan kişiler için sadece hafta sonu yapılan bir aktivitedir. Daha önce aldığınız malzemelerin taze olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu yazımızda bunun ipuçlarını vereceğiz.

Tuz ve Şeker
İyi haber: Tuzunuzun veya şekerinizin tazeliği konusunda endişelenmenize gerek yok! Her iki bileşen de zamanla bozulmaya ya da gerçekten değişime maruz kalmaz. Evde Kesme Şeker Yapımı

Şeker ve tuzda zamanla kümeler oluşturabilir, ancak bunları kolayca parçalayabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

Vanilya ve Diğer Özler
Saf vanilya özütü, neredeyse süresiz olarak koruyan yüksek bir alkol içeriğine sahiptir. Kapalı bir şişede tutulduğu sürece, bozulması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Aynı şey taklit vanilya ve diğer aromalı özütler için söylenemez. Bunlar genellikle 6 ay ila 1 yıl boyunca iyi kalır, bu nedenle ekstraktlarınızdaki son kullanma tarihlerine dikkat edin. Alkollü Saf Vanilya Özü Nasıl Hazırlanır?

Unlar
Un tazeliğine yönelik ana tehdit, un havaya, ışığa veya sıcağa maruz kaldığında ortaya çıkan kimyasal bir değişiklik olan çürümedir. Bozulmaya başlayan unu, sertleşmesi ve belirgin derecede ekşi kokmasından anlayabilirsiniz. Bu nedenle hızlı bir koku testi, ununuzun kullanımının iyi olup olmadığını söyleyebilir!

Rafine buğday unları (çok amaçlı un gibi) hava geçirmez bir kapta 1-2 yıl veya torbada tutulursa 7-8 ay taze kalır. Tam tahıllı unlar oda sıcaklığında sadece birkaç ay taze kalır, ancak dondurucuda 6 aya kadar iyi kalır.

Sertleşmenin yanı sıra, un için bir diğer ana tehdit böcek aktivitesidir. Ununuzda taramalar yapıp böcek aktivitesi tespit ederseniz, en kısa sürede atın. Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Mayalama Maddeleri
Kiler veya dolabınızda depolayabileceğiniz iki tür mayalama maddesi vardır: biyolojik (maya gibi) ve kimyasal (karbonat tozu ve kabartma tozu gibi). Her iki tür de diğer bileşenler gibi bozulmaz, ancak zamanla zayıflama eğilimi vardır.

Maya
Maya canlı bir organizmadır ve şeker tüketme ve gaz üretme kabiliyeti, bu kadar etkili bir mayalama maddesi yapmasının nedenidir. Sorun şu ki, maya her seferinde biraz ölüyor ve zaman geçtikçe daha az etkili oluyor.

Mayalarınızın hala aktif olup olmadığını test etmek için 1/2 bardak ılık suya 1 çay kaşığı şeker ekleyin. Şekerli suya bir paket (veya 1/4 çay kaşığı) maya ekleyin ve 10 dakika bekletin.

10 dakika sonra yüzeyde köpüklü bir tabaka varsa, hala kullanmak için yeterince taze! Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Karbonat Tozu ve Kabartma Tozu
Hem kabartma tozu hem de karbonat tozu, fırınlanan ürünün kimyasal reaksiyonla yükselmesine neden olur ve bu reaksiyon zamanla daha az etkili olabilir.

Ancak bu bileşenlerin ihtiyacınız olan reaksiyonu üretmesini sağlamak için yapabileceğiniz basit bir test var! Küçük bir kase suya büyük bir tutam kabartma tozu veya küçük bir kase sirke büyük bir tutam kabartma tozu ekleyin.

Eğer patlamaya ve köpürmeye başlarlarsa kullanmaya devam edebilirsiniz! Herhangi bir tepki yoksa, onu atmanın zamanı gelmiş demektir. Karbonat ile Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir?

Sıvı ve Katı Yağlar
Hem sıvı yağlar hem de katı yağların zamanla sertleşmesi muhtemeldir. Sıvı yağların raf ömrü değişir, ancak genel bir kural olarak, bir şişenin yaklaşık bir yıl boyunca iyi kalmasını bekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yemeğin Tuzu Fazla Olduğunda Ne Yapılabilir?

Yemeğin tuzu fazla olduğunda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Yemek yapmak başlı başına bir sanattır....

Ekmeği Bayatlamadan Saklama Yöntemi

Ekmeği Bayatlamadan Saklama Yöntemi. Ekmek en çok sevdiğimiz ama bir o kadar da en...

Zencefil Hangi Yemeklerde Kullanılabilir?

Zencefil de pek çok kişi için denenmemiş etkili bir tada sahiptir.  Zencefil keskin kokusu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,785BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocukların sık sık ateşi yükselir, bu her zaman ciddi bir sorunun işareti olamayabilir. Çocuğun ateşlenmesi vücudun enfeksiyonlarla savaşma şeklidir. Çocukların yetişkinlerden daha zayıf bir...

Anti Aging (Yaşlanma Karşıtı) 11 Yüz Maskesi

Yaş kaç olursa olsun yaşlanma karşıtı ürünler kullanmayı herkes sever ve ister. Eğer yaşlanma karşıtı kremler kullanmak istiyorsanız, inanılmaz etkili yüz maskelerini evde yapmayı...

Havluları Yumuşacık ve Kabarık Yapmak için Tüyo

Havlularınız, yıkandıktan sonra sertleşiyor ve kabarıklığı gidiyor mu? Basit bir yöntem ile havlularınızı tekrar ilk günkü haline döndürebilirsiniz.Yüzünüzü ya da vücudunuzu kuruladığınız havluların sert...

Bu 9 Maddenin Temizlikte Kullanıldığını Duyunca Şaşıracaksınız

Sizlere evde farklı eşyaların temizlenmesinde kullanabileceğiniz, kimyasal olmayan maddeleri anlatacağız. Temizlemede öyle malzemeler kullanacağız ki siz bile şaşıracaksınız. 1. Ketçap Ketçap, giysilerimize sıçradığı için leke yapmasıyla...