Ana Sayfa HAYAT Sebze Gliserin Nasıl Yapılır?

Sebze Gliserin Nasıl Yapılır?

0
843

Kendi cilt bakım ürünlerinizi yapmaktan hoşlanıyorsanız veya doğal kozmetik ürünleri kullanmayı seviyorsanız, bitkisel gliserin farkında olabileceğiniz bir şeydir. Sadece güzellik ürünlerinde değil, aynı zamanda az yağlı dondurulmuş yoğurt, dondurma, şeker, şekerleme, tahıllar, sebzeler ve işlenmiş meyveler gibi birçok gıda maddesinde de kullanılır. O zaman gliserinin nasıl yapılacağını öğrenelim.

Sebze Gliserin Nasıl Yapılır?
Gliserin, soya yağı, hurma yağı veya hindistancevizi yağı gibi trigliserit bakımından zengin bitkisel yağların ısıtılmasından sonra elde edilir , örneğin Lye gibi güçlü bir alkali ile karıştırılır. Bunu yapmak istiyorsanız, bu basit adımları izleyin ve kendi ev yapımı gliserini yapın. Sebze Gliserinin Faydaları Nelerdir?

Sebze Gliserini Tarifi İçin Malzemeler
1 su bardağı hindistancevizi yağı
1 su bardağı zeytinyağı
2 yemek kaşığı lye (Lye” genellikle sodyum hidroksit veya tarihsel olarak potasyum hidroksitin alternatif bir adıdır)
1 su bardağı su
1/2 su bardağı tuz

Yapılışı
Bir tencerede 1 bardak hindistancevizi yağı ile 1 bardak zeytinyağını karıştırın.  Hindistancevizi yağının eridiğini görene kadar karışımı yaklaşık 2 dakika ısıtın. Özellikle ısıya dayanıklı cam kapta bir bardak su ile yaklaşık 2 yemek kaşığı lye karıştırın.  Ev Yapımı Doğal Kokusuz Gliserin Şampuan

Lye ve su karışımını tencereye ekleyin ve malzemelerin birleştirilmesi için iyice karıştırın.Karışımı, 70 dereceye ulaşana kadar yaklaşık 20 dakika ısıtmaya devam edin. Sıcaklığı ölçmek için klipsli bir termometre kullanabilirsiniz.
Yukarıda belirtilen sıcaklığa ulaştıktan sonra, ısıyı 50 dereceye düşene kadar orta-düşük seviyeye düşürün ve 15 dakika karıştırmaya devam edin. Karışım kalınlaşmaya başlayacaktır.Gliserini Dudaklarınızda Kullanmanız İçin 10 Neden

Tencereyi ocaktan alın ve yarım bardak tuz ekleyin. Her ikisini de iyice karıştırın. Karışımı yaklaşık 30 dakika dinlendirin. Sabun ve gliserinin farklı katmanlara ayrıldığını görebileceksiniz. Bir kaşık kullanarak, sabun katmanını alın ve farklı bir kapta saklayın.
Gliserini hava geçirmez bir cam şişeye aktarın ve buzdolabında saklayın. Bu bitkisel gliserin 4 haftaya kadar kalabilir, ancak bulanık bir doku görürseniz veya kötü bir koku hissederseniz, kullanmayın.

Notlar
Hindistan cevizi ve zeytinyağı yerine hurma yağı, jojoba yağı, soya yağı veya bitkisel yağlar gibi çeşitli yağlar kullanabilirsiniz. Ev Yapımı Gliserin Roll-On Deodorant Yapımı

Kendi ev yapımı sabununuzu almak için sabunu bir kalıba koyabilir ve 24 saat boyunca dondurabilirsiniz. Kürünü tamamlamak için sabunu yaklaşık 3 hafta hava ile kurutun.
Gliserin yapma süreci yüksek sıcaklığa maruz kalmayı içerir, bu nedenle bir yüz maskesi ve gözlük kullandığınızdan ve uzun pantolonlar ve tam kollu üstler kullandığınızdan emin olun.