Ana Sayfa YEMEK İÇECEKLER Süte Alternatif Süt Olmayan İçecekler

Süte Alternatif Süt Olmayan İçecekler

0
1314

Süte alternatifi arıyorsanız, soya fasulyesi, kahverengi pirinç, badem, hindistancevizi, hatta badem-hindistancevizi karışımlarından yapılan “sütler” bulabilirsiniz. Şekersiz, sade veya vanilya, çikolata veya çilek ile lezzetlendirilmiş olanları bile var.

Süt ürünü olmayan tüm sütler, inek sütündeki doğal şeker olan laktozu sindiremeyen insanlar için iyi seçimlerdir, çünkü laktoz içermezler. Hangisini seçtiğinize bağlı olarak, besinsel olarak bazı eksiklikler olabilir. Bunu bilip beslenmenizi ona göre ayarlamanız gerekir.

Badem Sütü

İnce öğütülmüş badem ve sudan yapılan bu fındık tadımlı içecek, diğer süt olmayan sütlerden daha az kaloriye sahiptir (orijinal tatlandırılmamış: 250 mililitrede 60 kalori; şekersiz: fincan başına 35 kalori). Badem sütü doymuş yağ veya kolesterol içermez. Evde Badem Sütü Yapabilirsiniz

Badem sütünün bir dezavantajı düşük protein içeriğidir – bir fincan inek sütünde sekiz grama karşı fincan başına sadece bir gram. Badem sütünü tercih ederseniz, diyetinizin geri kalanından yeterli protein aldığınızdan emin olun veya badem sütü smoothiesine yarım kaşık protein tozu ekleyin.

Badem doğal olarak hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyan bir antioksidan olan E vitamini bakımından yüksek olsa da, badem sütü bu zenginliğe sahip değildir.

Çoğu ticari badem sütü markası, inek sütünde doğal olarak bulunanlara uyması için A, D, B2 (riboflavin), B12, kalsiyum ve çinko ile güçlendirilmiştir. 250 ml badem sütü 330 mg kalsiyum, 100 IU D vitamini ve 1 mcg B12 sağlar. Badem Sütü İçmek İçin 6 Olağanüstü Neden

Şekere dikkat edin. Tatlandırılmamış badem sütünde sekiz gramlık şeker vardır. Şekersiz ürünleri tercih edin.

Hindistan Cevizi Sütü

Süt alternatifi kategorisine nispeten yeni gelen hindistan cevizi sütü, filtrelenmiş su ve hindistancevizi kreminden (işlem sırasında hindistancevizi sütünü ayıran ve üstüne yükselen kalın sıvı olmayan katman) yapılır. Bazı üreticiler dokuyu iyileştirmek için koyulaştırıcılar ve emülsiyonlaştırıcılar ekler.

Hindistan cevizi sütünün yağ oranı diğer süt olmayan sütlerden daha yüksektir – bir fincan 4,5 ila 5 gram arasındadır, neredeyse hepsi doymuştur. Ancak hindistancevizi sütünün doymuş yağı faydalıdır. Hindistan Cevizi Sütünün Faydalarını Biliyor muydunuz?

Uzun zincirli yağ asitlerine kıyasla, orta zincirli yağ asitlerinin bir karışımından oluşur ve yağ dokusunda daha az depolanır ve kalori yakımını arttırırlar. (Beslenmemizdeki çoğu yağ uzun zincirli yağ asitleridir.) Hindistan cevizi içerisindeki doymuş yağın da kandaki HDL (iyi) kolesterolü arttırdığı görülmektedir.

Hindistan cevizi sütü protein bakımından düşüktür (fincan başına 0.4 ila 1 g). Vitaminler ve mineraller ile güçlendirilirler, bu nedenle inek sütüne benzer miktarlarda kalsiyum, A vitamini, D vitamini, B12 vb. İlave şekerlerden kaçınmak için şekersiz ürünler arayın. Hindistan Cevizi Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Pirinç Sütü

Karbonhidratlarda diğer süt alternatiflerine ve inek sütüne göre daha yüksek olan pirinç içecekleri, kısmen öğütülmüş pirinç (genellikle kahverengi) su ile karıştırılarak yapılır. İşlem sırasında, karbonhidratlar şekere dönüşerek pirinç sütünün tatlı tadını verir.

Pirinç sütü neredeyse hiç protein içermez, bu nedenle diyetinizi diğer protein açısından zengin gıdalarla zenginleştirin. Artı tarafta, fincan başına 330 mg kemik güçlendirici kalsiyum (ve vitaminler) ile güçlendirilmiştir. Ayrıca soya veya badem içecekleri içemeyen alerjisi olan insanlar için iyi bir seçimdir. Pirinç Sütü Nasıl Yapılır?

Tatlandırılmamış pirinç içeceklerinden bir porsiyon 120 kalori, 23 g karbonhidrat ve 10 g şeker içerir. Şekersiz çeşitlerde 90 kalori, 15 g karbonhidrat ve porsiyon başına bir gramdan az şeker bulunur. Ayrıca doymuş yağ ve kolesterol içermezler.

Soya Sütü

Bütün soya fasulyesinden yapılan soya sütü, protein içeriği, fincan başına 7 gram olan inek sütüne besinsel olarak yeterli bir alternatif olarak kabul edilir. Başka bir artısı: Soyada omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) vardır. Bir bardak soya sütü 300 mg ALA sağlar (kadınlar günde 1.100 mg’a ihtiyaç duyar; erkekler 1.600 gerektirir).

Soya sütü tipik olarak 250 ml porsiyon başına 3 ila 4 g yağa sahiptir, bunların çoğu doymamıştır. Hafif (yağın yarısı) ve yağsız versiyonları mevcuttur. Soya Yoğurdu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Genel olarak, çikolata aromalı içecekler en fazla şekere (21 g kadar) sahiptir, ardından çilek (15 g), vanilya (8 g) ve orijinal (5 ila 8 g) gelir. Orijinal, tatlandırılmamış soya sütü, markaya bağlı olarak fincan başına 80 ila 100 kalori içerir; şekersiz versiyonlar 60 ila 80 kalori içerir.

Çoğu soya sütü markası vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş olsa da, bazıları değildir, bu yüzden etiketleri okuyun.

Not: Süt alternatifleri bebekler için uygun değildir. Bitki bazlı içecekler besinsel olarak eksik olabileceğinden, iki yaşın altındaki çocuklarda anne sütü veya inek sütü için uygun bir alternatif değildir.